Zobacz, którzy piłkarze noszą soczewki kontaktowe

piłkarze w soczewkach kontaktowych

Mundial 2022 w Katarze na nowo obudził emocje wśród kibiców piłki nożnej. Przy okazji tego wydarzenia pojawia się wiele tematów pobocznych i ciekawostek dotyczących największych gwiazd futbolu. My postanowiliśmy przyjrzeć się piłkarzom, którzy noszą soczewki kontaktowe. Stanowią oni świetny przykład na to, że wada wzroku nie musi stanowić przeszkody dla osób aktywnych fizycznie. Zobacz w naszym artykule, jak wybrać soczewki dla sportowców.

 
 
 • Soczewki kontaktowe zapewniają mnóstwo korzyści w trakcie uprawiania sportu, w tym brak zniekształceń rozmiarów, kształtów i kolorów oraz szersze pole widzenia niż okulary.
 • Do aktywności sportowej najlepiej wybrać miękkie soczewki o wysokiej przepuszczalności tlenu i chroniące przed promieniowaniem UV. Pewną alternatywą są także okulary dla sportowców.
 

Spis treści:

 1. Piłkarzy, którzy noszą soczewki, jest więcej niż myślisz!
 2. Na co zwracać uwagę przy wyborze soczewek sportowych?
 3. Wolisz okulary? Sprawdź wygodne alternatywy dla soczewek sportowych
 

Piłkarzy, którzy noszą soczewki, jest więcej niż myślisz!


Korzystanie z okularów korekcyjnych nie przeszkadza w codziennym życiu, ale nie zawsze sprawdza się przy aktywności sportowej, szczególnie w przypadku sportów kontaktowych, a także sportów ekstremalnych. Zalety noszenia soczewek dostrzegają liczni futboliści, np. portugalski napastnik Cristiano Ronaldo czy hiszpański bramkarz David de Gea Quintana. Inni piłkarze, którzy używają szkieł kontaktowych to m.in. Andrés Iniesta, Mario Balotelli, Jérôme Boateng, Scott McTominay, Lukáš Hrádecký oraz niegrający już czeski bramkarz Petr Čech.

W innych dyscyplinach sportowych także można znaleźć zawodników z wadą wzroku. Wśród osób noszących soczewki znajdują się np. tenisista Novak Djokovic oraz obecni i byli koszykarze NBA, tj. Stephen Curry, Donovan Mitchell, Dwyane Wade oraz Dwight Howard. Sam LeBron James wspomagał się kiedyś soczewkami kontaktowymi. Niezależnie zatem od tego, jaki sport uprawiasz, soczewki kontaktowe mogą być dla Ciebie dobrym wyborem.


Na co zwracać uwagę przy wyborze soczewek sportowych?


Przy odpowiednim dopasowaniu, soczewki kontaktowe przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwalają uniknąć groźnych kontuzji i zapewniają szerokie pole widzenia bez zniekształceń obrazu oraz ślepych punktów. Ponadto zapewniają stabilność widzenia podczas ruchów głową i gałką oczną, a także czysty obraz bez parowania i refleksów. Przy wyborze odpowiednich soczewek kontaktowych ryzyko uszkodzenia oka jest niewielkie.


Jakie soczewki wybrać do uprawiania sportu?


Najpopularniejszym wyborem są soczewki miękkie. Niemal idealnie dopasowują się one do kształtu gałki ocznej, w związku z czym nie przesuwają się w trakcie aktywności fizycznej, a ryzyko ich wypadnięcia jest niewielkie. Jednakże w przypadku dużej krótkowzroczności, astygmatyzmu czy u osób mających problemy z rogówką lepiej sprawdzają się soczewki twarde.

Kwestią, nad którą należy się zastanowić, jest również czas ich noszenia. Do wyboru masz jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne soczewki kontaktowe. Wszystkie z nich sprawdzają się równie dobrze, ale w przypadku soczewek wielokrotnego użytku zachowanie higieny może być problematyczne. Najwygodniejszą opcją jest więc używanie soczewek jednodniowych.

Należy także zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności tlenu Dk/t w soczewkach. Ponieważ w trakcie aktywności fizycznej wzrasta metabolizm rogówki, warto wybierać produkty o wysokim poziomie przepuszczalności.


dobór soczewek dla osób aktywnych fizycznie

Lista sprawdzonych soczewek kontaktowych dla sportowców


Wybór soczewek jest tak duży, że początkujący użytkownik może mieć problem z wyborem odpowiedniego produktu. Należy pamiętać, że pierwsze dopasowanie soczewek kontaktowych powinno odbyć się pod okiem specjalisty - okulisty lub optometrysty. Przygotowaliśmy dla Ciebie trzy propozycje produktów o parametrach przystosowanych do uprawiania sportu:

 
 • Moc: -12,00 do +8,00 D
 • Uwodnienie: 38%
 • Filtr UV: 99% UVB; 96% UVA

ACUVUE® OASYS 1-Day zostały zaprojektowane z myślą o osobach prowadzących aktywny tryb życia. W ich produkcji zastosowano technologię HydraLuxe, która umożliwia długotrwałe zachowanie nawilżenia. Zadbano również o ochronę przeciwsłoneczną przez zastosowanie filtrów UVA oraz UVB. Wysoką jakość widzenia zapewnia natomiast powiększona strefa optyczna soczewki, a komfort noszenia podczas aktywności możliwy jest za sprawą 98% dopływu tlenu.

KUPUJĘ
 • Moc: -10,00 do +8,00 D
 • Uwodnienie: 47%
 • Filtr UV: >90% UVA/UVB

Te jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe są niezwykle komfortowe w stosowaniu. Dzięki zastosowaniu materiału Olifilcon B o wysokim uwodnieniu i ze zdolnością do zatrzymywania wody nie powodują zaczerwienień ani uczucia suchości. Cechuje je wysoki współczynnik przepuszczalności tlenu, a także kompleks filtrów UVA/UVB, który zapewnia długotrwałą ochronę przed słońcem. #bioview Daily są bardzo elastyczne, co sprawia, że doskonale dopasowują się do kształtu gałki ocznej i nie powodują dyskomfortu w trakcie noszenia.

KUPUJĘ
 • Moc: -12,00 do +6,00 D
 • Uwodnienie: gradientowe (33% do >80%)

Największą zaletą soczewek Dailies Total 1® jest wysoka zawartość wody, zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Producent zapewnia, że w okolicy rogówki nawodnienie może sięgać nawet 100%. W składzie soczewki znajduje się fosfatydylocholina (naturalny składnik łez), która skutecznie zapobiega podrażnieniom i zaczerwienieniom nawet bardzo wrażliwych oczu. Dailies Total 1 są więc bardzo dobrze przystosowane dla intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego. Do tego dostępny jest szeroki wybór mocy soczewek zarówno dla osób z krótko-, jak i dalekowzrocznością.

KUPUJĘ

Warto przy tym pamiętać, że soczewki z filtrem UV powinny być raczej uzupełnieniem ochrony oczu przed słońcem niż jej podstawą. Mimo że zapewniają ochronę przed słońcem tam, gdzie nie zapewniają jej okulary (np. w miejscach, w których soczewki okularów nie stykają się z twarzą), mogą być niewystarczające w zbyt ostrym słońcu. Jeśli więc często trenujesz na otwartej przestrzeni latem, postaw na dodatkową ochronę. Zapewnią Ci ją m.in. okulary przeciwsłoneczne dla sportowców. Wykonane są z trwałych materiałów i wyprofilowane w taki sposób, że nie przesuwają się podczas ruchu.

 

Zobacz wszystkie rodzaje soczewek z filtrami UV

 

Wolisz okulary? Sprawdź wygodne alternatywy dla soczewek sportowych


Nie wszyscy lubią lub mogą nosić soczewki. Przeciwwskazaniami do ich noszenia są m.in. przewlekłe stany zapalne oczu, zespół suchego oka, alergie, zaburzenia hormonalne. Niekiedy też noszenie soczewek może mieć poważne konsekwencje. Tak dzieje się, jeśli wejdą one w kontakt z wodą podczas uprawiania sportów wodnych. Znajdujące się w niej mikroorganizmy mogą osadzać się na powierzchni soczewki lub dostać się pod nią i powodować liczne infekcje oczu. Jest to groźne również wtedy, jeśli nosisz ściśle przylegające okulary pływackie.

W takich sytuacjach ratunkiem są okulary dla sportowców. Są one mocno dopasowane, dzięki czemu nie spadają i nie zsuwają się nawet przy intensywnym wysiłku. Specjalnie wyprofilowane szkła zapobiegają natomiast powstawaniu zniekształceń obrazu. Aby zawsze mieć pewność, że noszenie soczewek w trakcie uprawiania sportu nie zaszkodzi Twoim oczom, skontaktuj się ze specjalistą. Pozwoli Ci to wybrać bezpieczny i komfortowy produkt.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Oliwii Bugajczyk (Konsultant ds. optyki okularowej i optometrii KODANO Optyk)

Udostępnij: