Okulary dla sportowców – jak zadbać o wzrok przy aktywnym trybie życia?

okulary dla sportowców

Podczas każdej aktywności fizycznej ciało jest narażone na kontuzje. Wynika to z dużej dynamiki ruchów i nieprzewidywalności sytuacji. Niebezpieczeństwo to obejmuje nie tylko stawy, kości i mięśnie, ale także delikatny narząd wzroku. Palec w oku, odprysk, który trafia pod powiekę, oślepiające słońce – to tylko kilka z zagrożeń. Przed każdym z nich chronią dobre okulary sportowe.

Charakteryzuje je specyficzna budowa, czyli mocno dopasowane oprawy, które pozostają na swoim miejscu nawet podczas najbardziej dynamicznych ruchów. Dzięki temu możesz mieć całkowitą pewność, że okulary się nie zsuną i nie spadną, a to pozwala o nich zapomnieć i w pełni cieszyć się uprawianą dyscypliną sportową. Za sprawą opływowych kształtów nie ma mowy o pogorszonych wynikach czasowych czy zwiększonej trudności danego sportu.

Szkła obecne w okularach dla sportowców gwarantują wyraźne widzenie bez przekłamań w kolorach czy rozmiarach. Dotyczy to także sytuacji, w której użytkownik boryka się z wadą wzroku. W wersji przeciwsłonecznej okulary eliminują ryzyko oślepienia przez światło i ewentualnego potknięcia lub nieudanej akcji podczas meczu. Chronią też oczy przed uszkodzeniem, bo oddzielają od zanieczyszczeń i ciał obcych.

 

okulary sportowe

 

Dla kogo okulary sportowe?

Po okulary dla sportowców powinien sięgnąć każdy, kto uprawia jakąkolwiek aktywność fizyczną. To rozwiązanie zarówno do sportów drużynowych (piłka nożna, frisbee) i indywidualnych (jazda rowerem, jazda na rolkach) ekstremalnych (myślistwo, wspinaczka, snowboard), dynamicznych (koszykówka, kajakarstwo) czy też statycznych (wędkarstwo).

Masz stwierdzoną wadę wzroku, a chodzisz na siłownię i przed treningiem musisz zdejmować okulary lub w trakcie korzystać ze zwykłych, niesportowych oprawek, niedających takiego komfortu, jakiego potrzebujesz? W takiej sytuacji okulary sportowe to też świetne rozwiązanie. Sprawdzają się one również jako okulary do biegania i na rower – zwłaszcza jeśli wybierasz leśne i parkowe trasy, w których nietrudno o owady lub pyłki w oku.

 

Okulary dla sportowców – rodzaje

Okulary sportowe to kategoria, w której mieści się kilka typów produktów. Wyróżnia się:

Sportowe okulary korekcyjne

Dedykowane osobom, które borykają się z wadą wzroku: krótkowzrocznością, dalekowzrocznością lub astygmatyzmem. Oprawki nie różnią się od innych typów okularów sportowych, poza tym, że posiadają wmontowane soczewki z korekcją (gogle pływackie) lub dodatkową wkładkę na soczewki z korekcją, które możemy zamontować w salonie optycznym. Dzięki temu zapewniają ostre i nasycone kolorami widzenie niezależnie od posiadanej wady wzroku.

Sportowe okulary przeciwsłoneczne

Sportowe okulary przeciwsłoneczne skutecznie chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV i zabezpieczają przed oślepieniem. W wersji z polaryzacją dodatkowo niwelują przekłamania obrazu z otoczenia. Polecane są wszystkim osobom, które wybierają aktywność fizyczną na zewnątrz – biegaczom, rowerzystom, narciarzom, piłkarzom, a także sportowcom stawiającym na aktywność w wodzie, podczas której łatwo o dezorientujące odblaski na tafli wody.

okulary sportowe z korekcją

 

Okulary sportowe damskie, męskie i dla dzieci

 

Okulary sportowe dostępne są też jako okulary sportowe damskie i okulary sportowe męskie. Pierwsze cechuje delikatniejsza budowa, mniejsza waga i żywsze kolory. Z kolei okulary sportowe męskie są masywniejsze, a w kolorystyce stawia się na ciemne i stonowane warianty. Możesz spotkać także okulary sportowe dla dzieci i młodzieży, przydatne zwłaszcza podczas lekcji wychowania fizycznego oraz na dodatkowych treningach. Niektóre modele dziecięce są tak zbudowane, by nawet „rosły” razem z młodym sportowcem.

 

Jak dobrać okulary sportowe?

Na co zwrócić uwagę? Okulary sportowe mają zapewnić bezpieczeństwo i jak największy komfort. Tylko wtedy korzystanie z nich ma sens. Dlatego na ich dobór warto poświęcić odpowiednio długą chwilę. Chodzi przecież o Twoje zdrowie i wygodę, a docelowo o satysfakcję z treningów i lepsze wyniki w określonej dyscyplinie sportowej. Wybierając okulary dla sportowców, zwróć więc uwagę na:

  • Stabilne ułożenie – po założeniu okularów i ułożeniu ich w docelowej pozycji nie może być mowy o niekontrolowanym poruszaniu się oprawek. Wkładka nosowa nie może jednak naciskać zbyt mocno, by nie powodować niewygody ani tym bardziej bólu.
  • Dopasowanie do linii czoła, oczodołów i łuku kości jarzmowej – w pierwszej chwili może wydać Ci się to dziwne, że okulary mają tak ciasno i dokładnie przylegać do twarzy. Jest to bowiem zupełnie inne ułożenie niż w przypadku tradycyjnych okularów korekcyjnych czy przeciwsłonecznych, ale okulary sportowe tylko wtedy spełniają swoje zadanie, kiedy front oprawki mieści się idealnie między łukami brwiowymi u góry i łukami kości jarzmowej u dołu. Musi być ciasno, ale z zachowaniem minimalnego, wymaganego rozszczelnienia, by zapobiec parowaniu soczewek.
  • Dopasowanie do skroni – jeśli chodzi o okulary sportowe, z wkładką korekcyjną, przeciwsłoneczne czy klasyczne, bardzo ważne jest, by oprawka przylegała ciasno do boków, ale nie uciskała skroni. To szybko spowoduje ból głowy i dezorientację. Do wyboru masz modele z zausznikami i gumką lub z samą gumką. Drugi wariant doceniają zwłaszcza sportowcy korzystający z kasku.
  • Moc korekcji – jeśli interesują Cię okulary sportowe z korekcją, równie ważna jest kwestia mocy korekcyjnej. Soczewki dobierz zgodnie z najnowszą receptą od okulisty.
  • Estetyka – nie ma co ukrywać, okulary sportowe muszą też dobrze wyglądać i być spójne z Twoim stylem, dlatego, zanim dokonasz zakupu, upewnij się, że czujesz się komfortowo z kształtem i kolorem konkretnych oprawek.

 

sportowe okulary korekcyjne

 

Test poprawności doboru – nie pomijaj go

 

Podczas przymierzania okularów sportowych, dokonaj tak zwanego testu poprawności doboru. Spróbuj docisnąć oprawki do twarzy z każdej strony – u góry, na dole, po bokach i w centrum. Najlepiej jednym palcem, punktowo. W tym czasie upewnij się, że w żadnym fragmencie okulary nie naciskają zbyt mocno i nie pozostawiają za dużo wolnej przestrzeni. Wykonaj kilka gwałtownych ruchów głową – pomachaj nią, zadrzyj i pochyl, by sprawdzić, czy są stabilne. Jeśli podczas takiego testu nic nie wzbudziło Twoich zastrzeżeń – te okulary mogą być idealne dla Ciebie.

 

Znalezienie potrzebnych okularów sportowych nigdy nie było tak łatwe

 

Widzisz? Nic nie stoi na przeszkodzie, byś uprawiał swój ulubiony sport z nawet największą wadą wzroku, bo na rynku dostępne są nawet okulary korekcyjne do pływania. Równie łatwa jest ochrona oczu przed owadami, pyłkami, palcami współzawodników i słońcem. Okulary dla sportowców to tak rozbudowana kategoria produktów, że każdy wielbiciel aktywności fizycznej znajdzie wśród nich dokładnie takie okulary, jakich potrzebuje.

Jeżeli okulary sportowe nie spełniają Twoich oczekiwań, możesz także rozważyć używanie okularów/gogli sportowych z soczewkami kontaktowymi korygującymi wadę. W celu właściwego ich dopasowania i potwierdzenia braku przeciwwskazań przy danej aktywności, udaj się do specjalisty.

Udostępnij: