Pierwsze soczewki kontaktowe a przyczyny dyskomfortu

dyskomfort w pierwszych soczewkach

Większość osób, które właśnie założyły swoje pierwsze soczewki obawia się, że mogą one stać się źródłem dyskomfortu. Na szczęście po kilku dniach, a często już po kilku godzinach, nasze oko przywyka do ciała obcego i wszystko wraca do normy. Są jednak sytuacje, w których tak się nie dzieje. Problem może dotyczyć również doświadczonych użytkowników soczewek. Co zrobić, gdy czujemy kłucie, pieczenie lub swędzenie w oku?

 

Przyczyny dyskomfortu

 

Co robić, gdy odczuwasz dyskomfort?

  1. Zaaplikuj krople do oczu – być może Twoje oczy są zbyt suche i potrzebują nawilżenia.
  2. Zrób sobie krótką przerwę od noszenia soczewek i sprawdź, czy po założeniu wszystko jest w porządku.
  3. Sprawdź, czy szkła kontaktowe nie są zanieczyszczone. Jeśli tak – usuń wszelkie pyłki i drobnoustroje za pomocą płynu do soczewek (pielęgnacyjnego lub dezynfekującego). Pamiętaj, że niewłaściwa pielęgnacja kontaktów może doprowadzić do uszkodzenia rogówki, a co za tym idzie - stać się przyczyną licznych powikłań.
  4. Jeśli po ponownym założeniu soczewek kontaktowych nadal czujesz w oku ciało obce – udaj się na wizytę do specjalisty.
  5. Istnieje też obawa, że soczewka jest uszkodzona. W takiej sytuacji należy po prostu zakupić nową parę.
  6. Trzecią możliwością jest złe dopasowanie soczewek. Być może któryś z parametrów został źle dobrany do naszego oka, lub powiększyła się nasza wada wzroku. Należy przy tym pamiętać, że jedynie specjalista jest uprawiony do podejmowania decyzji w sprawie doboru soczewek.
 

Zespół suchego oka, alergie, choroby

 

Wielu z nas cierpi na zespół suchego oka, który na szczęście nie pozbawia możliwości noszenia soczewek. W przypadku ZSO konieczne jest stosowanie specjalistycznych kropli do oczu (przepisanych przez lekarza). Zespół suchego oka to zaburzenia filmu łzowego, spowodowane małą ilością łez lub ich nieprawidłowym składem. Doprowadza to do wysychania rogówki i spojówki i może być przyczyną gromadzenia się bakterii na powierzchni gałki ocznej.

Szczególne środki ostrożności zalecamy także alergikom. Powinni oni restrykcyjnie przestrzegać wszystkich zasad higieny i noszenia soczewek. Nawet niewielkie uchybienia mogą być niezwykle niebezpieczne w skutkach. Dla alergików szczególnie polecane są soczewki jednodniowe - pozwalają zachować najwyższy poziom higieny. Dzięki zakładaniu codziennie nowej, sterylnej soczewki, ograniczamy dostarczanie alergenów na powierzchnię oka.

Przedłużający się stan dyskomfortu, związany z noszeniem szkieł kontaktowych, w najgorszym wypadku może sygnalizować rozwój choroby (np. zapalenie rogówki). Z tej właśnie przyczyny tak ważna jest wizyta u specjalisty, który udzieli fachowej diagnozy i odpowiedniego wsparcia.

 

Higiena soczewek kontaktowych

 

Aby uniknąć podrażnień i chorób należy regularnie czyścić i pielęgnować soczewki.

  • Stosuj płyny dezynfekujące i pielęgnacyjne do soczewek
  • Przechowuj soczewki w pojemniku wypełnionym płynem
  • Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji pojemnika
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: