Najczęstsze pytania o soczewki. Makijaż i ciąża

soczewki dla kobiet

W naszych codziennych praktykach optometrycznych nierzadko spotykamy się z pytaniami dotyczącymi zaleceń i bezpieczeństwa stosowania soczewek. Ten temat wydaje się ciekawy zwłaszcza dla Pań, które codziennie wykonują makijaż, albo gdy stosują doustne środki antykoncepcyjne lub są w ciąży.

 
 
  • Najważniejsza zasada podczas tworzenia makijażu i noszenia soczewek: najpierw soczewki, później kosmetyki.
  • Hormony mogą powodować zmniejszenie ilości wydzielanych łez i ich szybsze odparowywanie. To z kolei często pociąga za sobą pieczenie i ból. W takim przypadku zaleca się odstawienie soczewek lub sięgnięcie po te jednorazowe.
  • Problem z suchością oczu i korzystaniem z soczewek występuje podczas ciąży, stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej i menopauzy.
 

Najczęściej pojawiające się pytania to:

 

Soczewki kontaktowe a makijaż

 

Istnieją dwie podstawowe zasady bezpiecznego stosowania soczewek kontaktowych i noszenia makijażu.

 

Zasada 1 - Zadbaj o odpowiednią higienę aplikacji i czystość powierzchni soczewek.

 

Może się to wydawać oczywiste, lecz warto tu przypomnieć, że kolorowe kosmetyki do makijażu, oprócz tego, że mogą zawierać drażniące oczy substancje, wysychając stają się bardziej kruche, przez co ich drobiny przedostają się do filmu łzowego - mówiąc krótko, pływają w oku. Proszę uwierzyć, że nierzadko obserwujemy w biomikroskopie - urządzeniu, dzięki któremu m.in. oceniamy prawidłowe dopasowanie soczewek - drobne zabrudzenia, najczęściej pochodzące np. z eyelinera lub tuszu do rzęs, a również brokat z błyszczących cieni do powiek. Ich obecność w filmie łzowym może powodować uczucie ciała obcego w oku, zwiększone łzawienie, odruch pocierania oczu. Niektóre z tych mikrodrobin mogą nam zadrapać powierzchnię rogówki lub uszkodzić spojówkę, zwiększając ryzyko wystąpienia zakażeń bakteryjnych. W sytuacji, gdy nasza pacjentka stosuje do tego soczewki kontaktowe ryzyko powikłań jest zawsze zwiększone. W fizjologicznych warunkach po czasie łzy powinny wypłukać zanieczyszczenie z oka, natomiast jeśli zabrudzenie dostało się pod powierzchnię soczewki, to łzom trudno będzie je usunąć.

W przypadku stosowania soczewek systematycznej wymiany pamiętaj, żeby dokładnie czyścić ich powierzchnię pod koniec dnia, za pomocą przeznaczonych do tego celu płynów. Mechaniczne pocieranie soczewek, jak również ich spłukiwanie pozwala na usunięcie niewidocznych gołym okiem zabrudzeń i pozostałości makijażu, a przechowywanie przez zalecony czas w pojemniczku zabija bakterie i grzyby, które mogą się gromadzić na ich powierzchni. Jeśli codziennie nakładasz makijaż, może się okazać, że substancje chemiczne zawarte w kosmetykach niszczą własności soczewek kontaktowych, przez co skracają ich żywotność. Warto wtedy przedyskutować ze specjalistą harmonogram ich wymiany - może trzeba będzie skrócić czas ich używania, np. z miesiąca na trzy tygodnie. Pamiętaj również o codziennym wymienianiu płynu w pojemniczku - tam również mogą pływać zanieczyszczenia, a do tego groźne mikroorganizmy; nie zapomnij też o regularnej wymianie pojemnika.

Stosując makijaż artystyczny lub wieczorowy warto rozważyć zastosowanie soczewek jednodniowych, które razem ze wszystkimi zanieczyszczeniami są wyrzucane pod koniec dnia. Jest to stanowczo bezpieczniejsze rozwiązanie niż soczewki planowej wymiany, zwłaszcza gdy stosujesz dużą ilość brokatu lub klej do rzęs, chociaż w takim przypadku najlepiej byłoby w ogóle zrezygnować z soczewek kontaktowych. Niezależnie też od rodzaju soczewek i makijażu pamiętaj, żeby zamykać oczy w czasie rozpylania kosmetyków w sprayu, zwłaszcza takich jak lakier do włosów lub utrwalacz do makijażu (make up fixer), i nie otwierać ich przez kilkanaście sekund, ponieważ jego drobiny jeszcze unoszą się w powietrzu. Wśród materiałów soczewek warto również wybierać soczewki silikonowo-hydrożelowe, bardziej odporne na działanie kosmetyków.

Czasami jako element makijażu stosowane są barwione soczewki kontaktowe. Warto pamiętać, że należy kupować je ze sprawdzonego źródła i dbać o nie dokładnie w taki sam sposób jak o zwykłe korekcyjne. Nawet jeśli są to soczewki bez mocy (zerówki), które mają tylko delikatnie dodać blasku lub podkreślić naturalny kolor oczu, to warto dopasować je u specjalisty.

 

Zasada 2 - Soczewki najpierw, kosmetyki później.

 

Dotyczy to zarówno nakładania soczewek jak i ich zdejmowania. Oznacza to, że należy najpierw zaaplikować soczewki kontaktowe, a potem dopiero nałożyć makijaż. Również demakijaż należy przeprowadzić dopiero po zdjęciu soczewek, ponieważ produkty kosmetyczne, zwłaszcza na bazie olejów i tłuszczów, mogą ingerować w struktury soczewek kontaktowych, powodując ich odbarwienia lub uszkodzenia powierzchni.

Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej zdecydować się na produkty na bazie wody, a nie tłuszczu, bezzapachowe oraz hipoalergiczne. Tusz do rzęs lepiej nakładać nie zaczynając od samej podstawy rzęs. Kredka do oczu powinna być aplikowana od linii rzęs, natomiast nie na brzegu powieki, blisko oka. Tam znajdują się ujścia gruczołów Meiboma, których drożność jest gwarancją odpowiedniego nawilżenia powierzchni oczu i prawidłowego zachowania się filmu łzowego. Wszelkie nieprawidłowości mogą prowadzić do przesuszenia oczu i dyskomfortu w czasie noszenia soczewek kontaktowych.

Ponadto, specjaliści ochrony wzroku zalecają stosowanie prasowanych pudrów i cieni (mniej się sypią, więc jest mniejsze ryzyko przedostania się ich cząsteczek do oka), wodoodpornych tuszów i eyelinerów oraz micelarnych płynów do demakijażu na bazie wody. Podzielone są zdania co do noszenia soczewek kontaktowych razem ze sztucznymi rzęsami: sam klej do rzęs może powodować podrażnienia i alergie, oraz wchodzić w reakcje chemiczne z powierzchnią soczewek, a dłuższe rzęsy będą zwiększały ruch powietrza w okolicach oka, powodując szybsze wysychanie jego powierzchni. Warto więc dobrze przemyśleć konieczność doklejania sztucznych rzęs. Można również przedyskutować ze specjalistą możliwość noszenia soczewek kontaktowych razem ze sztucznymi rzęsami.

Niedopuszczalne jest natomiast pożyczanie sobie czyichś soczewek kontaktowych, również tych barwionych. Dla własnego bezpieczeństwa stosuj podstawowe zasady higieny. Pamiętaj o dokładnym umyciu rąk przed każdorazowym dotknięciem soczewek kontaktowych. Używaj tylko własnych kosmetyków, pędzelków i innych akcesoriów do nakładania makijażu. Sprawdzaj daty przydatności do użycia, zarówno produktów do makijażu, jak i soczewek i płynów. Przechowuj kosmetyki w zamkniętych pojemnikach i w odpowiednich warunkach otoczenia. Jeśli odczuwasz dyskomfort w czasie aplikacji soczewki kontaktowej, należy ją zdjąć i wyczyścić - możliwe, że dostało się pod nią zabrudzenie. Jeśli jednak występują takie objawy jak opuchnięcie powiek, zaczerwienienie spojówek - należy skonsultować się z lekarzem, a do czasu ustania objawów nie należy stosować ani soczewek, ani makijażu.

 

Soczewki kontaktowe w czasie zmian hormonalnych

 

Wiele zmian hormonalnych, zwłaszcza w ciąży, może powodować różne dolegliwości, również ze strony układu wzrokowego. Panie, które już są w ciąży lub ją planują, mogą spotykać się z różnymi opiniami dotyczącymi noszenia szkieł kontaktowych w trakcie ciąży.

Prawidłowa ilość i jakość filmu łzowego na oku regulowana jest po części przez hormony płciowe. Zaburzenia ich ilości podczas ciąży wpływają choćby na zmniejszenie ilości wydzielanych łez, szybsze odparowywanie z powierzchni oka i zwiększenie suchości spojówek przy jednoczesnych obrzękach rogówek, w efekcie prowadząc do zamazywania obrazu, uczucia pieczenia lub bólu oczu. W takich przypadkach noszenie soczewek kontaktowych może okazać się wyjątkowo niekomfortowe, może powodować podrażnienia lub uczucie ciała obcego w oku. Wówczas specjaliści proponują odstawienie soczewek kontaktowych, przynajmniej do porodu. Z kolei gdy dyskomfort jest nieduży lub pojawia się sporadycznie, można spróbować zastosować jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe wysokiej jakości, jak również te przeznaczone specjalnie do suchych oczu. Czasem niezbędne mogą okazać się także krople nawilżające bez konserwantów - warto jednak zgłosić fakt ich używania lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Specjalista może również zalecić rezygnację z soczewek kontaktowych, jeżeli spadnie reakcja czuciowa rogówki - element kluczowy w mechanizmie obronnym oka przed mechanicznymi urazami rogówki. Jeśli jakiekolwiek zanieczyszczenie dostałoby się pod soczewkę, a rogówka nie wysyłałaby bodźców bólowych - to w takim przypadku łatwo o uszkodzenia i zapalenia oczu, do których leczenia trzeba by zastosować środki farmakologiczne, potencjalnie wpływające również na dziecko.

Warto wiedzieć. U niektórych Pań w czasie ciąży zmienia się wada refrakcji. Jest ona jednak najczęściej powiązana z zatrzymywaniem większej ilości wody w organizmie, widzenie wraca więc do normy po porodzie. Z tego też powodu część specjalistów zaleca, aby nie zmieniać korekcji w tym okresie, jeśli ubytek w ostrości widzenia nie wpływa na jakość i bezpieczeństwo życia. Natomiast każde pogorszenie widzenia warto zgłaszać swojemu lekarzowi prowadzącemu, ponieważ nie musi ono wynikać z układu wzrokowego.

 

Soczewki kontaktowe przy antykoncepcji hormonalnej

 

Doustna antykoncepcja hormonalna również może zaburzać skład filmu łzowego. Obiektywnie w badaniach rejestruje się zmniejszenie jego stabilności i ilości produkowanych łez. Co ciekawe, nie musi to oznaczać, że nawilżenie oczu jest poniżej normy, a pacjentki będą cierpiały na zespół suchego oka. Wręcz przeciwnie, wiele z Pań stosujących środki antykoncepcyjne ocenia nawilżenie swoich oczu jako dobre i nie odczuwa dyskomfortu w czasie noszenia soczewek kontaktowych. Warto jednak, żeby specjalista wiedział o przyjmowanych lekach - posiadając tę wiedzę będzie w stanie szybciej zidentyfikować przyczyny i zalecić odpowiednie sposoby radzenia sobie z dyskomfortem podczas noszenia soczewek kontaktowych, jeśli taki wystąpi.

 

Soczewki kontaktowe przy menopauzie

 

Wraz ze starzeniem się kobiecy organizm produkuje coraz mniej hormonów płciowych, przechodząc przez okres zwany menopauzą. Charakterystyczne dla niego są wahania nastroju i uderzenia gorąca. W tym czasie również zwiększa się ryzyko wystąpienia suchości oczu, które może wpływać na jakość noszenia soczewek kontaktowych. Niektóre Panie decydują się na stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, łagodzącej inne przykre skutki przechodzenia menopauzy, lecz może ona dodatkowo zmniejszać ilość wytwarzanych łez - warto więc tę terapię przedyskutować z lekarzem i regularnie odbywać wizyty kontrolne, jeśli chcemy bez przeszkód korzystać ze szkieł kontaktowych.

 

W przypadku zmian hormonalnych dobierz soczewki jednodniowe

 
  • Moc: -12,00 do +6,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: