Aviatory – latające okulary

okulary aviatory

„Naukowo udowodniona ochrona przed promieniami słonecznymi” – w taki sposób reklamowano aviatory w pierwszych latach ich obecności na rynku. Pilotki powstały bowiem jako odpowiedź na potrzeby prężnie rozwijającego się lotnictwa. Co właściwie wyróżnia okulary aviator? Dla kogo okulary pilotki będą najlepiej pasować? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z tym popularnym modelem okularów oraz szukamy odpowiedzi na pytanie dotyczące ich ogromnej popularności.

 

Pierwsze okulary pilotki

 

W rozwiązaniu problemu pomogła decyzja generała MacCready’ego, który w 1929 roku zlecił firmie Bausch&Lomb wykonanie specjalnych okularów dla sił powietrznych USA. W ten sposób narodziły się aviatory. Pierwsze modele – w przeciwieństwie do późniejszych – posiadały oprawki z tworzywa sztucznego. Kolejne miały już cienkie obramowania z metalu, w takiej formie pozostały do dziś. Poza tą jedną różnicą prekursorskie pilotki były podobne do obecnych. Posiadały lekko wypukłe soczewki, aby zapewnić doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi (również tymi padającymi z boku) – bez żadnych strat na widoczności. Obraz nawet w warunkach intensywnego promieniowania słonecznego pozostawał wyraźny. Okulary aviatory zawdzięczają swą nazwę pilotom, ponieważ dosłowne tłumaczenie tego słowa z angielskiego to „pilot” lub „lotnik”.

Ich cechą charakterystyczną były duże oprawki – proste na górze i zwężające się ku dołowi. Aviatory początkowo służyły głównie pilotom, ale od 1936 roku mógł je kupić każdy. W 1937 roku firma Bausch&Lomb dokonała oficjalnej rejestracji okularów pod marką Ray-Ban, której nazwa informuje o ochronie przed słońcem, angielskie słowo „ray” oznacza promień światła, z kolei „ban” to blokada.

Moda na popularne pilotki szybko wdarła się do codziennego życia. Z pewnością wielu z nas, gdy usłyszy termin okulary przeciwsłoneczne aviator, rysuje się przed oczami twarz Toma Cruise z filmu „Top Gun”. Aktor wcielił się w tej produkcji w pilota - towarzyszyły mu charakterystyczne okulary oraz kurtka. Swoją drogą ta druga również zyskała miano pilotki. Obie części garderoby szybko zostały pokochane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Oprawki aviator zyskały na popularności również dzięki „Cobrze” z Sylwestrem Stallone w roli głównej.

 

Aviatory dzisiaj

 

Klasyczne modele aviatorów posiadają szkła ciemnoszare lub zielone. W oryginalnej wersji okulary były bardzo duże. Początkowo aviatory można było zakupić jedynie w wersji przeciwsłonecznej. Aktualnie osoby z wadami wzroku również mogą skorzystać z takiego rozwiązania. Korekcyjne pilotki mają w sobie wdzięk, klasę i elegancję. Obecna moda zachowuje tradycyjny zamysł, ale jest też otwarta na nowe kształty i rozmiary. W naszym sklepie znajdziemy zarówno klasyczne „pilotki” (w wersji rodem z armii amerykańskiej), jak i zmodyfikowane modele. Znacznie poszerzyła się również ilość dostępnych kolorów szkieł. Dziś bez problemu kupimy „pilotki” w kolorze niebieskim, fioletowym, pomarańczowym, czy żółtym. Możliwości jest jednak znacznie więcej.

 

Zobacz propozycje okularów Aviatorów

 

Dla kogo okulary aviator?

 

Do jakiej twarzy okulary aviator pasują najlepiej? Jak się okazuje, są na tyle uniwersalne, że doskonale sprawdzą się niemal w przypadku każdego typu urody. Ich kształt świetnie pasuje do rysów twarzy większości osób.

W przypadku osób z okrągłą twarzą okulary pilotki dodają jej nieco „kanciastości”, dzięki czemu nie wydaje się ona taka okrągła. Ciekawie uwydatniają linię szczęki, dodając rysom ostrości. Jeżeli masz wyraziste kości policzkowe i podbródkowe, musisz zwrócić uwagę na kolor ich szkieł oraz oprawek. Tutaj świetną propozycją są srebrne oprawki z niebieskimi szkłami. Czy to przeciwsłoneczne, czy to okulary korekcyjne, aviatory najlepiej prezentują się w wersji minimalistycznej. Zwróć więc uwagę, czy ich oprawki mają jednolity kolor. Oprawkom aviator nie trzeba dodatkowych elementów. Już same w sobie stanowią ciekawe uzupełnienie stylizacji.

Jak pokazują okulary pilotki w wersji męskiej i damskiej, trend ten jest na tyle ponadczasowy, że z pewnością szybko nie wyjdzie z mody. Towarzyszą nam już niemal 100 lat, nadal stanowiąc stylowy dodatek do stylizacji. To idealne dopełnienie strojów casualowych, a także tych na bardziej oficjalne wyjścia.

Aviatory to okulary, które wyróżniają się ponadczasowym, uniwersalnym wzornictwem. Doskonale pasują do każdej stylizacji, uzupełniając ją. Z pewnością przyznasz, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów, które można spotkać zarówno na twarzach kobiet, jak i mężczyzn. Okulary aviator są na tyle delikatne i twarzowe, że pasują niemalże każdemu. Ich opływowy kształt idealnie łączy się z buziami o wyrazistych rysach – nadaje im lekkości. Ostrożność w doborze pilotek zaleca się osobom o okrągłych twarzach. Tutaj oprawka może za bardzo podkreślić krągłość rysów, dając efekt optycznego pogrubienia. W takim przypadku warto sięgnąć np. po prostokątne czy geometryczne okulary. Nie ma znaczenia, czy interesują nas okulary aviator damskie czy męskie – w każdym z nich warto kierować się tą samą zasadą doboru. Jeśli chodzi o kolor, duża różnorodność awiatorów sprzyja szybkiemu znalezieniu idealnego wybarwienia oprawy. Początkowo dostępne wyłącznie w złotej oprawce i z zielonymi szkłami, dziś aviatory znajdziemy w niemal dowolnym kolorze. Okulary pilotki dla kobiet z różową soczewką? Jak najbardziej! Okulary aviator męskie z wręcz fluorescencyjnymi szkłami, wyróżniającymi się z tłumu? Pewnie! Wybór jest ogromny.

 

Zobacz propozycje damskich okularów Aviator

 

Zobacz propozycje męskiech okularów Aviator

 

Czy okulary aviator muszą być drogie?

 

Znalezieniu wymarzonej pary okularów aviator sprzyja szeroka rozpiętość cenowa tych oprawek. To zasługa tego, że tak wielu producentów decyduje się włączyć pilotki do swojej oferty. I choć najbardziej popularnym twórcą tego typu oprawek jest marka Ray-Ban, warto pamiętać, że znajdziemy je także u innych producentów, np. Hugo Bossa czy marki Polaroid. Nie chcesz przeznaczać na korekcyjne czy przeciwsłoneczne pilotki zbyt dużej sumy? Rozważ ofertę marek takich jak Moretti czy Santino – charakterystycznych dla salonów optycznych Kodano i oferujących okulary pilotki dla mężczyzn oraz kobiet.

 

Jak wybrać najlepsze okulary „pilotki”?

 

Pamiętaj, że wygląd – choć bardzo ważny – nie jest najważniejszy. Zarówno okulary aviator korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne mają przede wszystkim spełniać praktyczną funkcję: korygować wadę wzroku lub chronić oczy przed szkodliwym wpływem słońca. Dlatego dokonując wyboru, uwzględnij jakość nie tylko oprawki, ale też szkieł – ich wartość optyczną w przypadku okularów korekcyjnych i klasę filtrów UV zastosowanych w soczewkach okularów przeciwsłonecznych.

 

Zobacz propozycje korecyjncych okularów Aviator

 

Zobacz propozycje przeciwsłonecznych okularów Aviator

Udostępnij: