Okulary z lat 80. Czyli jak wyróżnić się z tłumu

okulary z lat 80

Okulary z lat 80. w niczym nie ustępowały oprawkom z wcześniejszej dekady – były równie szalone, wyraziste i ekstrawaganckie. Jednak zasłużyły na osobne wyróżnienie. Pamiętacie Toma Cruise’a jako Mavericka w filmie „Top Gun”? Aktor nosił tam między innymi czarne aviatory, krótką skórzaną kurtkę i niebieskie dżinsy. Z modą eksperymentowała również księżna Diana, która stawiała na duże i kolorowe plastikowe okulary, których nie sposób było nie zauważyć.


Modę lat 80. zdominowały neonowe kolory, sztuczna biżuteria, koronki, bufki i cekiny. Triumfy święcił również szalony kreszowy dres, który później wielu uzna za szczyt kiczu. Wymieniając szaleństwa modowe lat 80. trudno nie wspomnieć także o bujnych, kręconych włosach (często po trwałej ondulacji), które stały się trendem wśród kobiet na całym świecie. Kto dyktował styl tamtych czasów? Oczywiście gwiazdy, a wśród nich przede wszystkim Michael Jackson, Madonna czy Prince. Ta trójka miała – i wciąż ma – ogromny wpływ na całą popkulturę. W kontrze do nich pojawili się jednak równie niezwykli The Smiths, R.E.M. czy Pixies. To oni nadali drugi kierunek mody lat 80. – skórzane lub dżinsowe kurtki, koszule, proste marynarki, zwyczajne T-shirty czy przyciemniane okulary.


Aviatory


Aviatory znane w Polsce również jako pilotki swoje powstanie zawdzięczają lotnictwu. Te duże okulary z podwójnym mostkiem powstały bowiem w konkretnym celu. Ich rolą była ochrona lotników przed silnymi promieniami słonecznymi atakującymi na dużych wysokościach. Po latach okazało się, że aviatory to świetna propozycja nie tylko dla pilotów. Szczyt ich popularności przypadnie właśnie na lata 80. XX wieku. Nosił je wówczas Sylvester Stallone, Tom Cruise czy Al Pacino. Okulary typu aviator do dzisiaj nie straciły na swojej popularności. Klasyczne modele wciąż chętnie wybierane przez grono wiernych fanów, z kolei projektanci coraz częściej wzorują się na aviatorach tworząc ich nowe odsłony.


aviatory z lat 80

Okulary z grubym mostkiem


Okulary z grubym mostkiem to jeden z wyraźniejszych ikon lat 80. Styl ten kojarzy się bowiem z muzyką elektroniczną (w tym synth-popem) – trendem, który narodził się w opisywanej epoce i wciąż zyskuje nowych fanów. Choć zdecydowanie się na szeroki mostek wymaga sporo odwagi, warto o tym pomyśleć.


okulary z grubym mostkiem z lat 80

Wielkie i plastikowe oprawki


Dużą popularnością plastikowe oprawki cieszyły się już w latach 60. XX wieku – wówczas z upodobaniem nosiły je Jackie Kennedy czy Audrey Hepburn. Te znane na całym świecie ikony mody wybierały różnorodne kształty, wzory i kolory. Za nimi poszły rzesze odważnych kobiet, spośród których jedne kochają wyraziste kolory i wzory, inne stawiają na stonowane barwy i klasyczny design. Wpływ mody z lat 80 wyraźny jest we współczesnych okularach, czego przykładem może być model poniżej.


wielkie oprawki - okulary z lat 80

Okulary z lat 80. to oczywiście tylko jedna z inspiracji. Jeśli jesteś ciekawy, jakie oprawki noszono we wcześniejszych dekadach, zerknij do działu Inspiracje i trendy.

Udostępnij: