Czy smog szkodzi oczom?

smog szkodzi oczom

Czy smog szkodzi oczom w równym stopniu co płucom? W związku z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza w Polsce w okresie zimowym i jesiennym wiele osób zadaje sobie pytania o stopień szkodliwości smogu i sposoby, by się przed nim uchronić. Mamy coraz większą świadomość negatywnego wpływu zanieczyszczeń na nasz organizm. Wiemy, że smog atakuje nie tylko płuca, lecz także oczy, skórę czy błonę śluzową gardła i nosa.

Nie da się ukryć, że smog jest wynikiem działalności człowieka. Do atmosfery przenika głównie za sprawą "niskiej emisji", czyli spalin pochodzących z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Dodatkowo sytuację pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach, które nie spełniają żadnych norm emisji. Smog powszechnie nazywany jest cichym zabójcą. Pozostaje więc pytanie: czym dokładnie jest smog?


Czym jest smog?


Są to cząsteczki zawieszonego pyłu, którymi przesycone jest powietrze jesienią i zimą – zwłaszcza w bezwietrzne dni. Smog zawiera między innymi związki organiczne, siarkę, metale ciężkie i alergeny.


Czy smog szkodzi oczom?


Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza skutkuje przede wszystkim problemami z oddychaniem i podrażnieniami oczu. Warto zauważyć, że dla naszego wzroku szczególnie szkodliwy jest pył PM10, którego cząsteczki mają średnicę mniejszą niż 10 μm. Te małe drobinki dostają się do narządu wzroku, niejednokrotnie powodując zapalenie spojówek czy zespół suchego oka. Jeśli więc zauważyłeś u siebie objawy w postaci pieczenia, łzawienia lub ropienia oczu, nie czekaj z wizytą u okulisty. Oczywiście nie można również zapominać o dalekosiężnych rezultatach, które mogą wystąpić pod wpływem kontaktu ze smogiem. Niestety, wymienia się wśród nich nawet nowotwory.


Jak chronić oczy przed smogiem?


Sposobów ochrony oczu przed szkodliwym wpływem smogu jest na szczęście wiele. Przede wszystkim nie należy zapominać o myciu twarzy (szczególnie okolic oczu) i dłoni zaraz po powrocie do domu. Ponadto warto:

  • przecierać skórę wokół oczu specjalnymi chusteczkami pielęgnacyjnymi,
  • stosować krople nawilżające,
  • korzystać z nawilżacza powietrza lub innego urządzenia służącego do oczyszczania powietrza,
  • pić dużo wody,
  • nosić okulary (korekcyjne, przeciwsłoneczne bądź zerówki)
  • nosząc soczewki kontaktowe warto dodatkowo ochronić oczy okularami przeciwsłonecznymi

Z grona wymienionych wyżej zaleceń należy wyróżnić stosowanie kropli nawilżających i picie dużej ilości wody. Na szczęście sklepy optyczne – w tym Szkla.com – oferują szeroki wybór preparatów nawilżających stworzonych między innymi po to, by chronić przed zanieczyszczeniami z powietrza. Świetnym zabezpieczeniem dla oczu są na przykład krople EYEYE Hydraclair z prowitaminą B5 lub Clean Active Premium Drops. Jako wysokiej klasy preparat nawilżający dają oczom stuprocentową ochronę przed suchością i podrażnieniami. Celem nawadniania organizmu jest natomiast – obok regulacji procesów trawienia czy poprawy koncentracji – wspomaganie produkcji łez. Te ostatnie bowiem odgrywają kluczową rolę w nawilżaniu oka, a tym samym obroną narządu wzroku przed przesuszeniem i innymi niepokojącymi objawami.


Soczewki kontaktowe a smog


Najważniejsza w przypadku każdych soczewek jest szczególna higiena, dlatego pamiętaj o regularnym czyszczeniu soczewek kontaktowych oraz ich odpowiedniej pielęgnacji. Soczewki jednodniowe będą szczególnie dobrym rozwiązaniem, dzięki codziennie zakładanej nowej parze kontaktów, masz pewność, że żadne zanieczyszczenia pozostałe na soczewce nie dostaną się do Twoich oczu. 

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: