Jak dobrać soczewki na podstawie okularów?

dobór soczewek na podstawie okularów

Na podstawie okularów możliwe jest określenie jedynie mocy soczewek kontaktowych, a te mogą się różnić o mocy okularów. Związane jest to z faktem, że soczewka kontaktowa jest bezpośrednio zakładana na oko i promienie światła załamują się w innej odległości od siatkówki niż w przypadku soczewek okularowych (znajdujących się ok 10 – 13 mm od oka).

 
 
  • Różnice mocy między soczewkami kontaktowymi a okularowymi są ważne przede wszystkim w przypadku korekcji powyżej 3,25 dioptrii.
  • Przy krótkowzroczności soczewki powinny mieć mniejszą moc niż okulary. Przy nadwzroczności - większą.
  • Określenie mocy soczewek sferycznych na podstawie mocy okularów może wydawać się stosunkowo łatwe. Duża trudność pojawia się w przypadku soczewek dla astygmatyków, które posiadają również moce cylindrów.
  • Zawsze dobór mocy soczewek kontaktowych warto powierzyć specjaliście, bo tylko on, wyposażony w specjalne tablice przeliczeniowe i po przeprowadzeniu odpowiedniego badania, jest w stanie precyzyjnie określić wszystkie potrzebne parametry.
 

Jak przeliczać moce dla soczewek kontaktowych i okularów?

фsk = фok / 1 - d × фok

фsk - moc soczewki kontaktowej

фok - moc soczewki okularowej

d - odległość soczewki okularowej od oka w metrach

Różnice mocy między soczewkami kontaktowymi, a okularowymi są istotne w przypadku korekcji powyżej 3,25 dioptrii (do tej wartości moce okularowe i soczewek kontaktowych są takie same). Przy krótkowzroczności soczewka kontaktowa powinna mieć mniejszą moc niż odpowiednia soczewka okularowa. Przy nadwzroczności soczewka kontaktowa powinna mieć większą moc niż odpowiednia soczewka okularowa. Im moc soczewki okularowej jest większa, tym większa jest różnica mocy w soczewkach kontaktowych.

Moc cylindra w soczewkach kontaktowych i okularach

O ile w przypadku soczewek sferycznych przeliczenie mocy okularowych na soczewki kontaktowe jest stosunkowo łatwe, to z soczewkami korygującymi astygmatyzm sprawa wygląda nieco inaczej. W astygmatyzmie poniżej 0,75 dioptrii cylindrycznej aplikuje się zwykłe soczewki sferyczne stosując zasadę ekwiwalentu sferycznego. Natomiast większy astygmatyzm koryguje się torycznymi soczewkami kontaktowymi, które produkowane są standardowo w zakresie cylindra od -0,75 do -2,25 stopniowanego co 0,5; niemniej w przypadku soczewek ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM, SofLens® 66 Toric i ULTRA for Astigmatism zakres cylindra dochodzi do -2,75.

Pewne ograniczenia występują również w dostępności osi, które są stopniowane co 10° i obejmują zakres od 10° do 180°, a w przypadku jednodniowych soczewek torycznych zakres ten jest bardziej ograniczony szczególnie gdy chodzi o osie skośne (30°, 40°, 50°, 130°, 140° i 150°). Istnieją też recepturowe soczewki kontaktowe wykonywane na specjalne zamówienie - wśród nich soczewki miesięczne Clariti Toric XR oraz Biofinity® Toric XR o mocy cylindra mieszczącego się w zakresie od -0,75 do -5,75 stopniowanego co 0,5 oraz osiach stopniowanych co 5° w zakresie od 5° do 180°. Jeszcze większe możliwości optyczne posiadają roczne soczewki toryczne Zero 6 Toric RX o mocy cylindra mieszczącego się w zakresie od -0,5 do -8,0 stopniowanego co 0,25 oraz osiach stopniowanych co 1° w zakresie od 1° do 180°.

Dobór soczewek kontaktowych lepiej powierzyć specjaliście

Specjaliści zajmujący się doborem soczewek kontaktowych dysponują specjalnymi tabelami przeliczeniowymi pozwalającymi na szybkie przeliczenie mocy okularowej na moc soczewek kontaktowych. By ustalić odpowiednią moc oraz pozostałe parametry soczewek kontaktowych (BC - promień krzywizny, DIA - średnica) konieczne jest wykonanie badania pod kątem doboru soczewek, które weryfikuje czy dane soczewki zapewniają dobrą jakość widzenia i prawidłowo układają się na oku.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [3] Zając M. Optyka okularowa. Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne. Wrocław 2003.
  • [4] Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.
 
 

Udostępnij: