Okulary czy soczewki kontaktowe - co wybrać?

okulary czy soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne to dwa różne sposoby korekcji wad wzroku. Mocno się od siebie różnią, choć nie znaczy to, że któraś z nich jest lepsza. Zwolennicy soczewek doceniają je chociażby za gwarancję nieograniczonego pola widzenia i wygody. Miłośnicy okularów z kolei powiedzą, że oprawki można ściągnąć i założyć w każdej chwili, bez konieczności posiadania np. płynu do soczewek lub lusterka, poza tym stanowią dodatkowy element stylizacji.

 
 
  • Zarówno okulary korekcyjne, jak i soczewki kontaktowe są dobrymi sposobami na poprawę jakości widzenia i cieszenie się wyraźnym obrazem na co dzień.
  • To, które rozwiązanie wybrać, powinno być podyktowane nie tylko wygodą, ale również czynnikami zdrowotnymi. Podczas konsultacji optometrycznej dowiesz się, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania okularów lub soczewek.
  • Największe różnice między okularami i soczewkami to zmiana wyglądu, wygoda korzystania, czas, jaki trzeba poświęcić na ich zakładanie oraz koszt regularnego stosowania.
  • Soczewki kontaktowe wybierane są często przez osoby, prowadzące aktywny tryb życia. Okulary przez bardziej stateczne. W przypadku nastolatków trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź - niektórzy lubią dużą zmianę wyglądu, jaką oferują okulary, a inni wolą nic nie zmieniać w swoim wizerunku i nie informować o tym, że posiadają wadę wzroku, więc wybierają soczewki.
 

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się problemów ze wzrokiem łączących się z koniecznością zastosowania odpowiedniej korekcji. Większość wad wzroku można korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Jakie są różnice w obrazach widzianych przez okulary lub soczewki kontaktowe?

Okulary Soczewki kontaktowe
Soczewki okularowe są oddalone od gałki ocznej średnio o 12-14 mm i pozostają nieruchome podczas gdy oko obraca się wokół środka obrotu. Przy patrzeniu w innym kierunku niż na wprost, oś widzenia przechodzi przez pozaosiowe fragmenty soczewki co sprawia, że naprawdę dobrze widzimy tylko przez jej centrum. Spoglądając natomiast bokiem, górą lub dołem, mamy obraz zniekształcony. Związane jest to z tzw. abberacjami polegającymi na deformacji uzyskanego obrazu. Widzenie w soczewkach kontaktowych jest ostre i wyraźne w każdym kierunku spojrzenia ponieważ poruszają się na oczach wraz z ich ruchem.
Odległość pomiędzy soczewką okularową a okiem powoduje, że obraz siatkówkowy obserwowany przez okulary jest powiększony lub pomniejszony. Wielkość obrazu siatkówkowego rośnie wraz ze wzrostem mocy dodatnich soczewek i maleje wraz ze wzrostem mocy ujemnych. Każda soczewka okularowa powoduje zmiany w rozmiarze obrazu siatkówkowego. W miarę przesuwania soczewki dodatniej bliżej oka zmniejsza się wielkość obrazu siatkówkowego. Gdy przesuwamy bliżej soczewkę ujemną zwiększa się wielkość obrazu siatkówkowego. Może to powodować przekłamania wielkości obrazów (tym bardziej im wada wzroku jest wyższa). Soczewka kontaktowa leży bezpośrednio na oku co daje bardziej naturalny obraz widzianego przedmiotu. Może powodować tylko nieznaczne powiększenie lub zmniejszenie obrazu.
Anizometropia - różnowzroczność osiowa, wywołana różnicą długości osiowej między oczami, korygowana okularami sprawi, że różnica wielkości obrazów siatkówkowych między oczami będzie najmniejsza. Anizometropia - różnowzroczność refrakcyjna (różne moce łamiące obu oczu), korygowana za pomocą soczewek kontaktowych sprawi, że różnica wielkości obrazów siatkówkowych między oczami będzie najmniejsza.
Ograniczenie pola widzenia spowodowane oprawami. Niczym nieograniczone szerokie pole widzenia.
 

Co to jest anizometropia?

Anizometropia (różnowzroczność) - to stan, w którym jedno oko ma inną wadę wzroku niż drugie, co łączy się z powstawaniem na siatkówce obrazów o różnej wielkości. Jeżeli między jednym, a drugim okiem jest różnica mocy rzędu 2,0 lub więcej dioptrii, może to utrudnić prawidłowe widzenie.

 

Czynniki decydujące o wyborze metody korekcji

Podejmując decyzję, jaką formę korekcji wybrać warto uwzględnić następujące czynniki:

  • wiek,
  • stan zdrowia,
  • wykonywany zawód, hobby,
  • styl życia,
  • indywidualne preferencje,
  • wielkość wady refrakcji, wzroku,
  • oraz rozważyć przedstawione poniżej zalety i wady każdej z nich:
 
Okulary Soczewki kontaktowe
Są cięższe,mogą uwierać w nos, skronie i uszy. Są super lekkie, niewidoczne dla innych.
Przy dużych mocach mogą wizualnie powiększać lub pomniejszać oczy. Nie powiększają ani nie zmniejszają oczu. Idealne rozwiązanie dla osób z dużą wadą wzroku, nie zdradzają mocy noszonych soczewek.
Parują przy zmianie temperatury. Nie parują.
Mogą przeszkadzać w aktywności ruchowej spadając lub ześlizgując się z nosa. Dają pełną swobodę ruchów.
Mogą ulec uszkodzeniu. Nie tłuką się.
Mogą przeszkadzać podczas deszczu, śniegu. Nie zbiera się na nich deszcz, śnieg.
Muszą pasować do stroju. Pasują do każdego stroju.
Są barierą między światem a oczami. Oczy widać bezpośrednio.
Są łatwe w zakładaniu i użytkowaniu, wystarczy je regularnie czyścić. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku wymagają pielęgnacji i stosowania specjalnych płynów.
Jednorazowy stosunkowo wysoki koszt zakupu. Niskie, regularne koszty miesięczne.
Mogą posiadać dodatkowe powłoki np. antyrefleksyjne, fotochromowe, polaryzacyjne. Nie posiadają dodatkowych powłok (za wyjątkiem filtrów UV).
Mniej czasu zajmuje ich założenie. Założenie ich zabiera trochę więcej czasu.
Pozwalają na zmianę wizerunku, istnieje bardzo duży wybór opraw. Twarz wygląda bardziej naturalnie.
W przypadku zgubienia lub uszkodzenia ich wymiana jest bardziej kosztowna. W przypadku zgubienia lub uszkodzenia ich wymiana jest tańsza i łatwiejsza
Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne mogą mieć soczewki korekcyjne. Można nosić każdy model okularów przeciwsłonecznych.
Może je nosić każdy. Są pewne przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych np. infekcje oczu.

Jak widać w starciu okulary vs. soczewki kontaktowe nie ma zwycięzców i przegranych. Każda z opcji oferuje szereg udogodnień i pewne ograniczenia.

 

W jakich okolicznościach lepiej wybrać soczewki kontaktowe?

Zarówno okulary jak i soczewki kontaktowe mają swoje wady i zalety. Z powyższego porównania wynika jednak, że soczewki kontaktowe są dużo bardziej wygodną formą korekcji. Pomimo, że istnieje bardzo duży wybór opraw okularowych o różnych kształtach, kolorach, dzięki którym można dodać sobie powagi, atrakcyjności, podkreślić własną indywidualność, są ludzie, dla których okulary traktowane są jako zło konieczne, coś co informuje otoczenie, że mają wadę wzroku, którą tak naprawdę chcieliby ukryć.

Soczewki kontaktowe już nie są alternatywą dla okularów bowiem są odrębnym i niejednokrotnie pierwszym sposobem korekcji wzroku. Kiedy soczewki kontaktowe pojawiły się na polskim rynku, najchętniej były wybierane przez młodych ludzi w wieku 16-24 lata. To jednak było około 20 lat temu. Dzisiaj te osoby przyprowadzają swoje dzieci do salonów optycznych i ich korekcja wzroku odbywa się właśnie za pomocą soczewek. Dotychczas to okulary były pierwszą i niejednokrotnie jedyną metodą na poprawę widzenia. Teraz soczewki są równorzędną metodą, chętnie wybieraną przez wszystkie grupy wiekowe.

Soczewki kontaktowe są wytwarzane z coraz lepszej jakości materiałów, tak aby zapewniały maksymalny komfort i bezpieczeństwo oczom. Świadomość pacjentów i lekarzy dotycząca odpowiedniej higieny i stosowania soczewek jest coraz wyższa, a obawy związane z zakażeniami gałki ocznej zostały obalone. Przyczyną takich epizodów zazwyczaj jest nieprawidłowa higiena soczewek, bądź sytuacje losowe, a nie noszenie soczewek kontaktowych.

Szczególnie osoby młode, większość dzieci i nastolatków, woli nosić soczewki kontaktowe. Łączy się to z poczuciem własnej wartości, które jest ściśle związane z ich wyglądem. Jeżeli ktoś nie akceptuje siebie w okularach, wstydzi się je nosić, może to mieć wpływ na jego osobowość, niechęć do nawiązywania nowych kontaktów. W tym przypadku odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe wydają się być idealnym rozwiązaniem. Można z nich korzystać na stałe lub sięgać po nie okazjonalnie np. gdy okulary przeszkadzają w pewnych czynnościach. Nic nie stoi na przeszkodzie by stosować je zamiennie z okularami.

 

Zdecydowałeś się na soczewki kontaktowe? Wybierz:

  • Moc: -10,00 do +8,00 D

Soczewki jednodniowe o niezwykle wysokiej przepuszczalności tlenowej (Dk/t = 150) i nawilżeniu (47%). Dodatkowo soczewki wyposażono w filtry UVA/UVB, co stanowi barierę ochronną przed szkodliwymi promieniami UV.

KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D

Nowej technologii soczewki dwutygodniowe dopasowujące się warunków świetlnych, chroniąc użytkownika przed oślepieniem. Soczewki z filtrami UV.

KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +6,00 D

Soczewki całodobowe z optyką wysokiej rozdzielczości (High Definition), redukujące zjawisko olśnienia i efekt halo. Materiał Balafilcon A zapewnia długotrwały poziom nawilżenia, tak istotny w ciągłym trybie użytkowania.

KUPUJĘ
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [2] Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.
  • [3] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
  • [4] Zając M. Optyka okularowa. Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne. Wrocław 2003.
 
 

Udostępnij: