Dobór okularów do kształtu twarzy

Znajomość swojego kształtu twarzy to podstawa przy doborze odpowiednich okularów. Kształt podbródka, szerokość czoła czy rozstaw kości policzkowych decydują o tym, jaki rodzaj oprawek będzie leżał idealnie na naszej twarzy. Sprawdź, który kształt jest najbardziej zbliżony do Twojego owalu twarzy.

 • Twarz owalna

  Charakterystyka: Osoby o tym kształcie twarzy to prawdziwi szczęściarze, ponieważ ich urodę podkreślają praktycznie wszystkie rodzaje oprawek. To twarz o właściwych proporcjach, z podbródkiem delikatnie węższym niż czoło.
  Polecane kształty oprawek: Kwadratowe i prostokątne kształty dodadzą kontrastu zaokrąglonej twarzy. Dobrym wyborem będą także inne rodzaje oprawek jednak należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Oprawki powinny być minimalnie szersze lub mieć taką samą szerokość jak nasza twarz, aby nie zaburzały naturalnego balansu.

   
 • Twarz okrągła

  Charakterystyka: Charakteryzuje się zbliżoną proporcją między szerokością i długością, zaokrągloną brodą i uwydatnionymi policzkami.
  Polecane kształty oprawek: Osoby o okrągłym kształcie twarzy znakomicie prezentują się w typowo kanciastych, prostokątnych oprawkach lub takich, w których krawędź unosi się do góry w kierunku skroni. Dzięki takim kształtom kości policzkowe są podkreślone, a twarz zostaje optycznie wydłużona. Należy natomiast unikać wąskich oraz filigranowych modeli okularów oraz dużej ilości ozdobników na zewnętrznych krawędziach, które mogłyby optycznie poszerzyć naszą twarz.

   
 • Twarz kwadratowa

  Charakterystyka: Taki kształt charakteryzuje się szerokim czołem, mocno zarysowaną i szeroką szczęką. Zazwyczaj szerokość i wysokość twarzy jest zbliżona.
  Polecane kształty oprawek: Idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających kwadratową twarz są okulary optycznie wydłużające i zaokrąglające twarz, będą kontrastować z prostymi liniami twarzy. Najlepsze będą, więc oprawki lekko zaokrąglone (najlepiej, gdy zaokrąglenie jest u dołu), których górna część ułoży się na linii brwi (to optycznie wydłuży linię szczęki). Jeśli zdecydujemy się na oprawki prostokątne to ważne jest, żeby krawędzie były zaokrąglone i miękkie. Osobom o twarzy w kształcie kwadratowym doskonale będą również pasować okulary bez oprawek.

   
 • Twarz trójkątna (kształt serca)

  Charakterystyka: Szerokie czoło, które zwęża się w kierunku bardzo wąskiego podbródka to charakterystyczna cecha tego kształtu twarzy. Kości policzkowe znajdują się dosyć wysoko i są mocno zarysowane.
  Polecane kształty oprawek: Największym wyzwaniem posiadaczy trójkątnej twarzy jest zbalansowanie dużych różnic w szerokości. To zadanie ułatwią oprawki o zaokrąglonych kształtach, szczególnie w dolnych krawędziach. Idealne będą okulary z delikatną obwódką, a także modele bez ramek. Owalne oraz okrągłe oprawki nadadzą trójkątnej twarzy harmonii i łagodności. Nie powinny one być jednak noszone zbyt wysoko. Unikać należy ostrych kształtów, które jeszcze bardziej mogłyby wyostrzyć rysy twarzy.