Szerokość oprawek

Szerokość oprawek to najważniejszy czynnik, który decyduje czy okulary dobrze leżą na naszej twarzy. Główna zasada, którą powinniśmy się kierować to sprawdzenie czy nasze oczy znajdują się mniej więcej na środku okularowych szkieł. Jeśli oprawki będą zbyt szerokie, nasze oczy będą wydawały się osadzone za blisko siebie. Jeśli natomiast oprawki będą za wąskie, twarz wyda się szersza.

Przy mierzeniu rozmiaru oprawki bierzemy pod uwagę 3 wartości: szerokość szkieł okularowych, szerokość mostka, długość zauszników

 • Oprawki wąskie

  Jeśli nasza twarz jest wąska najlepiej będziemy się prezentować w oprawkach, których szerokość szkieł mieści się w przedziale 42 mm - 50 mm.

   
 • Oprawki średniej szerokości

  Jeśli nasza twarz jest średniej szerokości powinniśmy wybrać oprawki z zakresu 48 mm do 53 mm.

   
 • Oprawki szerokie

  Posiadacze szerokiej twarzy powinni szukać oprawek o szerokości 52 mm i więcej.

Szerokość i lokalizacja mostka

Szerokość mostka to kolejna wartość, która decyduje o dobrym dopasowaniu okularów do naszej twarzy. Mierzymy ją jako odległość pomiędzy soczewkami okularowymi. Jeśli nasze oczy są osadzone blisko siebie powinniśmy wybierać okulary, w których szerokość mostka waha się pomiędzy 15 a 18 mm. W pozostałych przypadkach należy zdecydować się na szersze mostki od 18 do 22 mm. Oprócz szerokości mostka powinniśmy zwrócić uwagę na jego położenie. Mostek, którego krawędź jest na podobnej wysokości co linia brwi będzie odpowiedni dla osób, których grzbiet nosa jest dosyć wysoko. Okulary z niższym mostkiem o łukowatym kształcie będą natomiast odpowiednie dla osób, u których grzbiet nosa jest osadzony nisko.

Długość zauszników

Długość zauszników to ostatnia wartość istotna przy mierzeniu oprawek. Osoby, którym zdarzyło się, że zauszniki okularów były za krótkie powinny zdecydować się na oprawki z dłuższymi zausznikami (145 mm do 170 mm).