Dobór opraw do koloru włosów

Kolor naszych włosów, bez względu na to czy naturalny czy farbowany ma wpływ na to, jakie oprawki będą pasować do naszej twarzy. Oprócz koloru należy pamiętać o zimnych i ciepłych odcieniach. Poniższa lista powinna pomóc w odnalezieniu swojego.

 • Ciepły blond

  Cechy: Kolor włosów blond w ciepłej tonacji charakteryzuje się miodowymi i brązowymi refleksami. To również wszystkie odcienie karmelowe, musztardowe i rude, które są ciemniejsze niż w przypadku chłodnego blondu.
  Polecane kolory oprawek: Do ciepłego blondu pasują praktycznie wszystkie ciepłe odcienie, w szczególności koral, zielenie, czerwienie i delikatne odcienie beżu.

   
 • Chłodny blond

  Cechy: Posiadaczki włosów w kolorze chłodnego blondu najczęściej wyróżniają się zimną i porcelanową cerą i błękitnymi oczami. Włosy w tym kolorze charakteryzują się popielatymi odcieniami, platyną, mroźnymi i perłowymi tonami.
  Polecane kolory oprawek: Idealny kolor oprawek dla posiadaczy chłodnego blondu to czerń, szarości, chłodne beże, odcienie różu i fioletu. Należy unikać ostrych żółci i złota.

   
 • Ciepły brąz

  Cechy: Brązy w ciepłych tonacjach są zazwyczaj ciemniejsze i występują w odcieniach kasztanowych i czerwonych. Zdarzają się także jasne brązy ze złotymi refleksami.
  Polecane kolory oprawek: Oprawki, które najlepiej podkreślą ten kolor włosów to te w odcieniach ciepłych czerwieni takich jak mahoń czy burbon. Można również zdecydować się na oprawki w odcieniach ciepłej zieleni, beżu czy kremowe, jednak powinno się unikać białego koloru.

   
 • Chłodny brąz

  Cechy: Chłodne odcienie brązu zaczynają się od brązów popielatych, przez mocniejsze orzechowe i kasztanowe, aż do ciemnej czekolady.
  Polecane kolory oprawek: Najlepszy efekt uzyskamy wybierając oprawki czarne, różowe, niebieskie lub w ciemnym kolorze żółwiowym.

   
 • Włosy rude

  Cechy: Wśród bogatej palety rudych kolorów możemy wyróżnić czerwienie pomarańczowe, rubinowe, ceglaste, miedziane czy wpadające w brąz. Paleta czerwieni jest bardzo bogata, ale praktycznie wszystkie odcienie charakteryzują się intensywnością, dlatego włosy w odcieniach rudości będą idealnym połączeniem z mocnymi kolorami oprawek.
  Polecane kolory oprawek: Mocne kolory takie jak ciemna zieleń, odcienie niebieskiego np. chabrowy, morski czy granat świetnie podkreślą urodę rudowłosych. Idealnym połączeniem będą także kolory zbliżone do odcieni włosów np. pomarańcze, czerwienie czy cegła. Można również wybrać kolory bardziej neutralne wpadające w beże lub zdecydować się na klasyczną czerń.

   
 • Włosy czarne

  Cechy: Wśród brunetek najcześciej spotykamy czerń z niebieskim połyskiem lub hebanową czerń. Zdarzają się również brutenki z ciepłymi akcentami, czerwienią lub bardzo ciemne brązy.
  Polecane kolory oprawek: Czarne odcienie będą świetnie kontrastować z innymi mocnymi kolorami. Sprawdzą się tutaj klasyczne czerwienie i biel. Dobrym wyborem będzie również czerń lub mocne odcienie niebieskiego. Należy unikać bladych kolorów z domieszką szarości, które mogłyby wyglądać na sprane.

   
 • Włosy siwe i białe

  Cechy: Paleta szarości na pierwszy rzut oka wydaje się dosyć okrojona, jednak wyróżniamy wiele odcieni szarości na włosach. Od zupełnie białych, przez srebrzyste oraz te ze złotymi refleksami, po szarość z czarnymi refleksami.
  Polecane kolory oprawek: Siwe włosy najlepiej podkreślą oprawki w jasnych i czystych kolorach. Sprawdzi się również granat, wiśnia czy onyks. Należy unikać mocnych żółci i brązów, które mogą sprawiać wrażenie matowienia naszej twarzy.

Dobór opraw do koloru oczu

Podobnie jak w przypadku koloru włosów również barwa naszej tęczówki powinna współgrać z kolorem oprawek. Wybierając oprawki w kolorze zbliżonym do naszych oczu podkreślimy ich głębię. Natomiast kontrastujący kolor oprawek doda dramatycznego efektu i wyostrzy kolor oczu.


Oczy niebieskie

Polecane kolory oprawek:

Kierując się uniwersalną zasadą najlepiej wybrać oprawki w kolorze niebieskim lub szarym żeby podkreślić głębie błękitnych oczu. Możemy też zdecydować się na kontrast z odcieniami brązów i mocniejszych pomarańczy.


Oczy piwne

Polecane kolory oprawek:

Oczy piwne najlepiej będą współgrać z brązami oraz ciemnymi zieleniami oprawek. Żeby wydobyć złote elementy tęczówki można zdecydować się na fiolet.


Oczy zielone

Polecane kolory oprawek:

Zielone oczy idealnie skomponują się z oprawkami w kolorach ziemi, brązach i złocie. Kolor, który najlepiej podkreśli barwę oka to fiolet we wszystkich możliwych odcieniach. Sprawdzi się także róż oraz odcienie zieleni, które różnią się delikatnie od barwy tęczówki np. zieleń butelkowa czy trawiasta.


Oczy brązowe

Polecane kolory oprawek:

Kolory harmonizujące z brązową tęczówką to przede wszystkim barwy ciepłe takie jak: złoty, żółty czy pomarańczowy. Największego kontrastu dodadzą oprawki w kolorze granatowym i wojskowej zieleni.