Pęknięte naczynko w oku to bardzo częsta dolegliwość. Zazwyczaj jest niegroźna, zdarzają się jednak przypadki, kiedy może być objawem choroby. Jakie są jej przyczyny, objawy i jak należy postępować? Pęknięte naczynko w oku nazywane jest wylewem podspojówkowym. Występuje najczęściej w godzinach wieczornych oraz nocnych, i spowodowane jest pęknięciem naczyń krwionośnych spojówki. Objawia się obrzękiem powieki, a częściej krwistą plamką widoczną w białej części oka. Krew, która gromadzi się pod spojówką z upływem czasu zmienia barwę najpierw na brązową, później na żółtą. Zazwyczaj zostaje całkowicie wchłonięta przed upływem 14 dni i nie towarzyszą jej żadne dolegliwości. Osoby, którym towarzyszy przy tym ból głowy, obrzęk powieki lub zaburzenie widzenia, powinny jak najszybciej udać się do okulisty.

Przyczyny pękających naczynek w oczach

  1. Wzrost ciśnienia tętniczego, spowodowany kaszlem, kichaniem, śmiechem, nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
  2. Kruche naczynia krwionośne, które pękają bez konkretnej przyczyny. Pęknięcia mogą pojawić się nie tylko w oku, ale też na twarzy i nogach.
  3. Uszkodzenia mechaniczne oka, spowodowane zakładaniem lub zdejmowaniem soczewek kontaktowych, obecnością ciała obcego, tarciem lub podrażnieniem występującym na skutek używanych kosmetyków.
  4. Soczewki kontaktowe. Źle dobrane lub niewłaściwie użytkowane, mogą powodować pęknięcia naczynek.
  5. Reakcja na leki. Przyjmowanie min. aspiryny i polopiryny, zwiększa ryzyko krwawień.
  6. Przewlekłe choroby. Osoby zmagające się z cukrzycą i miażdżycą, w przypadku wystąpienia schorzenia powinny się skonsultować z lekarzem.
  7. Zmęczenie oczu. Całodzienna praca przy komputerze, przebywanie w klimatyzowanym lub zadymionym pomieszczeniu wzmaga zjawisko przekrwionych oczu.
  8. Mogą być też wynikiem przebytych zabiegów operacyjnych wykonywanych na oku.

Leczenie

U osób, u których nie występują żadne dolegliwości bólowe, wylew zazwyczaj wchłania się przed upływem 14 dni i nie wymaga wizyty okulistycznej. W przypadku gdy pęknięte naczynko jest wynikiem urazu mechanicznego lub gdy zmiana chorobowa nie ustępuje po upływie 14 dni, wymagana jest konsultacja lekarska. To samo dotyczy osób cierpiących na przewlekłe choroby w tym miażdżyce i cukrzycę lub osób, które zaobserwują uciążliwe dolegliwości w postaci bólu głowy czy zaburzeń widzenia. Pomocne w usunięciu czerwonych krwinek będą krople zwane sztucznymi łzami (ważne by nie zawierały konserwantów) oraz preparaty zawierające witaminę C. Wchłonięte wylewy podspojówkowe nie wpływają na widzenie ani nie wymagają żadnej profilaktyki. Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy schorzenie nawraca. W takim przypadku należy udać się do specjalisty celem ustalenia dalszego działania.