Soczewka na jedno oko - co musisz wiedzieć?

soczewki na jedno oko

Soczewka na jedno oko to zagadnienie, które interesuje przede wszystkim te osoby, które potrzebują korekcji widzenia tylko w jednym oku. Na to rozwiązanie warto się zdecydować, gdy jedno oko nie ma żadnej wady wzroku lub korekcja nie jest w stanie poprawić jego widzenia.

 

Spis treści:

  1. Kiedy potrzebna jest soczewka na jedno oko?
  2. Jak to możliwe, że wada wzroku występuje tylko w jednym oku?
  3. Różnowzroczność - czym jest i jak powstaje?
  4. Jak wygląda korygowanie wady wzroku z jedną soczewką?
  5. Podsumowanie
 

Kiedy potrzebna jest soczewka na jedno oko?

 

Wbrew pozorom, sytuacja, gdy wada wzroku nie jest taka sama w każdym z oku, występuje stosunkowo często. Taki przypadek wymaga korekcji wzroku opartej na soczewkach, gdzie każda z nich charakteryzuje się inną mocą.

 

Jak to możliwe, że wada wzroku występuje tylko w jednym oku?

 

Niestety zdarza się także, że jedno oko z różnych przyczyn nie widzi i zastosowanie korekcji tego nie zmieni. Użycie soczewki na jedno oko może mieć także miejsce, gdy pacjent ma protezę gałki ocznej. Najczęstszą jednak sytuacją jest po prostu emmetropia jednego oka, czyli sytuacja, w której jedno oko nie jest obarczone wadą wzroku i nie potrzebuje korekcji, a drugie posiada wadę, którą musimy korygować. Znane są również sytuacje, w których specjalista dopuszcza noszenie soczewki na jedno oko wtedy, gdy wada wzroku w jednym oku jest na tyle niska, że nie może skorygować jej szkło kontaktowe, a dodatkowo wiąże się to z małym wpływem na widzenie, co ostatecznie pozwala na okresowe zrezygnowanie z korekcji (np. na czas uprawiania sportu).

  wada wzroku w jednym oku  

Różnowzroczność - czym jest i jak powstaje?

 

Różnowzroczność jest wadą wzroku, o której bardziej szczegółowo pisaliśmy w Czym jest różnowzroczność i jak ją korygować?. To poważniejsza wada wzroku, niż może się początkowo wydawać. Wprowadza bowiem znaczny chaos w tym, jak mózg interpretuje informacje z otoczenia.

Kora mózgowa do stworzenia jednego, spójnego wrażenia wzrokowego, potrzebuje określonych i w pewnym sensie zgodnych sygnałów, które pochodzą zarówno z siatkówki jednego, jak i drugiego oka. Tylko wtedy może je połączyć, stwarzając wrażenie wyraźnego widzenia z elementami o niezakłóconych rozmiarach i kształtach.

W przypadku niewielkiej anizometropii mózg może niejako nadrobić nieprawidłowość za pomocą tak zwanej fuzji sensorycznej. Jeśli jednak wada osiąga duże wartości, osoba nią obarczona może mieć duży problem z widzeniem przestrzennym – właśnie dlatego, że złożenie prawidłowego, spójnego obrazu wykracza poza jej psychiczne możliwości.

Naturalnym, lecz niekorzystnym skutkiem różnowzroczności, jest astenopia, czyli subiektywne uczucie osłabienia oczu. Kora mózgowa, która wykrywa nieścisłości w docierających do niej informacjach, nie jest w stanie stworzyć spójnego wrażenia wzrokowego bez włożenia w to dużego wysiłku. I w zależności od indywidualnych zdolności konkretnego mózgu, uczucie osłabienia oczu może być mniej lub bardziej odczuwalne.  

Okulary czy soczewki na oko różnowzroczne?

 

W przypadku potrzeby korygowania tylko jednego oka możemy sięgnąć po okulary. Musimy jednak pamiętać, że różne moce w obu soczewkach wpłyną na różnicę w ich grubości oraz odległości od oka. Jest to niezwykle istotne, gdyż te parametry oddziałują na wielkość i aberracje widzianego obrazu. Z tego względu powinniśmy wybrać soczewki w wyższych indeksach, co skutecznie zniweluje różnicę ich grubości. Wiele wskazuje na to, że korekcja różnowzroczności jest łatwiejsza i wygodniejsza z użyciem soczewek kontaktowych niż okularów. Soczewki kontaktowe, dzięki temu, że są cienkie i przylegają bezpośrednio do oczu, nie wpływają na różnice w rozmiarach oglądanych przedmiotów tak, jak soczewki okularowe. Zyskujemy też ukrycie naszej wady wzroku. Ponieważ jednak od soczewek kontaktowych powinniśmy dawać oczom też odpocząć, oba rozwiązania powinny się uzupełniać.

  okulary czy soczewki na różnowzroczność  

Jak wygląda korygowanie wady wzroku z jedną soczewką?

 

Tak samo, jak korygowanie wady widzenia z parą soczewek, z tym że zakładasz tylko jedno szkło kontaktowe, na oko obarczone nieprawidłowością, a drugie pozostawiasz bez jakiejkolwiek korekcji. Wybór soczewek też nie ulega zmianie. Wyzwaniem może natomiast okazać się dopasowanie takiej soczewki, aby nie tworzyć różnego odczucia, chociażby w kwestii nawilżenia oczu. W tym celu warto rozważyć dobór soczewek jednodniowych o wysokich stopniu nawilżenia, takich jak:

 
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
  • Uwodnienie: 38%
KUPUJĘ
  • Moc: -10,00 do +8,00 D
  • Uwodnienie: 47%
KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +6,00 D
  • Uwodnienie: gradientowe (33% do >80%)
KUPUJĘ
 

Podsumowanie

 

W przypadku wady wzroku tylko w jednym oku nie jesteśmy skazani na okulary z różnej grubości soczewkami okularowymi. Możemy z powodzeniem skorygować ją soczewką na jedno oko – w sposób niewidoczny dla innych, który dodatkowo nie wpływa na tworzenie w mózgu różnej wielkości obrazów z każdego oka. Oczywiście, aby dobrana soczewka była właściwa i bezpieczna, powinniśmy dopasować ją pod okiem specjalisty.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Krzysztofa Mendyka (Konsultant ds. Optometrii KODANO Optyk. Absolwent Katedry Chorób Oczu i Optometrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Członek PTOiO. W branży optyczneja od 2006 roku.)

Udostępnij: