Nosisz okulary korekcyjne? Szukasz odpowiednich okularów przeciwsłonecznych z funkcją korekcji? Clip-on to coś dla Ciebie! Rozwiązanie to zapewni Ci odpowiednią ochronę przed słońcem, przy jednoczesnym korygowaniu wzroku. Okulary tego typu w każdej chwili mogą stać się przeciwsłoneczne - wystarczy, że założysz magnetyczną nakładkę. To jeden ruch, by dodać Twoim okularom niezastąpioną funkcję ochrony przed promieniami UV.  

Nakładki przeciwsłoneczne Clip-on
Nakładki przeciwsłoneczne zwane Clip-on (tak, jak standardowe okulary przeciwsłoneczne), w 100% blokują promieniowanie UVA i UVB. Jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim osobom z wadami wzroku. Nakładkę Clip-on zakłada się bowiem na korekcyjne szkła okularowe w celu zabezpieczenia oczu przed słońcem, przy jednoczesnej korekcji wady wzroku.

Powrót mody sprzed lat
Kilka lat temu okulary typu clip-on nie cieszyły się popularnością, a ludzie nie uznawali ich za stylowe. Przyczyną krytyki były ograniczone możliwości nakładek przeciwsłonecznych. Na rynku dostępnych było jedynie kilka kolorów szkieł i kształtów oprawek. Co ciekawe, ograniczenia te nie przeszkadzały zdobyć Clip-on'om popularności już w połowie minionego wieku. Okulary Clip-on miały swój debiut w Stanach Zjednoczonych w latach 40. XX stulecia. Ówczesne społeczeństwo uznawało je za praktyczny dodatek i rozwiązanie problemu ochrony przed słońcem przy jednoczesnej korekcji wady wzroku. Większość ludzi nie dostrzegała w nich elementu stylizacji. Dekadę później modowy potencjał okularów przeciwsłonecznych clip-on odkrył James Dean. Z końcem drugiej dekady XXI wieku okulary z magnetyczną nakładką clip-on przeżywają renesans. Nic dziwnego, ponieważ dziś możliwości jest o wiele więcej niż było pół wieku temu. Wybór oprawek Clip-on jest nieograniczony – producenci stworzyli wiele kształtów każdego rodzaju, od owalnych, przez prostokątne, Wayfarer, kocie oczy i okrągłe, po aviatory, a także geometryczne kształty, niezwykle modne w sezonie wiosna/lato 2019. Warto jednak pamiętać, że zarówno standardowe okulary przeciwsłoneczne, jak i modele clip-on stanowią przede wszystkim ochronę przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi. Więcej informacji na temat oddziaływania słońca na nasze oczy znajdziesz w artykule "Dlaczego promieniowanie UV jest szkodliwe dla naszych oczu".

Pamiętaj o zdrowiu!
Poniżej prezentujemy kilka najczęstszych schorzeń, będących przyczyną nadmiernego nasłonecznienia oczu. Są to:
  • uszkodzenia plamki żółtej;
  • zaćma, czyli stopniowa utrata przejrzystości soczewki, która może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia;
  • nowotwory oczu i powiek (czerniak naczyniówki);
  • skrzydlik, czyli nadmierny rozrost spojówki, lub błony śluzowej, który polega na wrastaniu tkanki włóknisto-naczyniowej w rogówkę;
  • tłuszczyk, czyli zgrubienie spojówki, które przybiera postać cienkiej warstwy pokrywającej białko oka.