Oprawki metalowe - dla kogo?

okulary metalowe

Podczas zakupu okularów jedną z ważniejszych rzeczy jest wybór odpowiednich oprawek. Dla niektórych najważniejszy jest ich wygląd, inni z kolei za priorytet uznają materiał, z którego są wykonane. Dzisiaj przyglądniemy się nieco bliżej okularom wykonanym z trwałego tworzywa. Poznajcie bliżej oprawki metalowe.

 

Okulary wykonane z plastiku vs metalowe oprawki

 

Głównymi różnicami pomiędzy oprawkami plastikowymi i metalowymi jest fakt, że pierwsze z nich są zdecydowanie mniej wytrzymałe na działanie temperatury. Okulary plastikowe zazwyczaj są szersze niż metalowe, dzięki czemu często bardziej widoczne na twarzy. Metalowe oprawki z kolei posiadają charakterystyczne noski, które podtrzymują okulary na nosie i odpowiednio je układają. Obydwa powyższe materiały zapewniają okularom wysoką jakość: są lekkie oraz odporne na uszkodzenia i złamania. Okulary plastikowe są jednak popularniejsze, dzięki temu ich wybór jest większy. Okulary metalowe występują głównie w stonowanych kolorach, co przekłada się na fakt, że są uznawane za bardziej eleganckie i uniwersalne; pasują do każdego ubioru i okazji.

Jeśli więc stajesz przed pytaniem, które oprawki wybrać – oprawki plastikowe czy metalowe, najpierw określ swoje wymagania względem okularów, uwzględniając styl życia oraz estetykę, która Ci odpowiada. Każde z nich mają bowiem wady i zalety, i każde z nich mają grupę swoich zwolenników. Nie sposób więc jednoznacznie powiedzieć, które są lepsze.

 

Z czego wykonane są oprawki metalowe?

 

Wśród materiałów z jakich wykonana jest metalowa konstrukcja okularów wymienia się: tytan, stal nierdzewną, czy też aluminium. Tytanowe oprawki są około 50 % lżejsze od pozostałych okularów z metalową oprawką. Taki rodzaj opraw jest w dodatku bardzo stabilny oraz odporny na działanie niekorzystnych warunków pogodowych i rdzy. Metalowe oprawki wykonane ze stali nierdzewnej również posiadają szereg zalet: są antykorozyjne, antyalergiczne oraz cienkie i twarde jednocześnie. Powłoka metalowych oprawek wykonana jest z miedzi, niklu, chromu lub metali szlachetnych, rzadziej z innym pierwiastków, takich jak np. złoto. Nie istnieją natomiast na rynku oprawki zbudowane w całości ze złota, gdyż byłyby one zbyt miękkie i elastyczne.

 

Zalety oprawek metalowych:

  • bardzo wytrzymałe – służą przez wiele lat i nie odkształcają się pod wpływem czasu;
  • posiadają nanośniki (inaczej noski) – dzięki nim okulary można bez trudu dopasować do nosa;
  • są subtelniejsze i mniej widoczne dla otoczenia;
  • lekkie i bardzo wygodne w noszeniu;
  • dostępne są w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach.
 

Dla kogo metalowe oprawki?

 

Z metalowych oprawek zadowolone będą osoby ceniące klasykę, uniwersalność oraz elegancję. Owalne i prostokątne kształty pasują praktycznie do każdego ubioru i każdej stylizacji: eleganckiej, codziennej, a nawet sportowej. Choć z awangardowymi i ekstrawaganckimi modelami kojarzą się przede wszystkim plastikowe oprawki, odważnych metalowych sztuk pojawia się coraz więcej. Jeśli szukamy nieszablonowych okularów możemy prześledzić ofertę bardzo cienkich oprawek tzw. druciaków, które ostatnio stały się niezwykle popularne, a także tych o wyrazistych barwach, czy z oryginalnymi wzorami. Wzory na metalowych oprawkach najczęściej zaobserwujemy w postaci oryginalnie wygiętych zauszników, podwójnych mostków lub dodatkowych elementów z frontu okularów. Duży potencjał posiadają szerokie, oversize'owe metalowe oprawki, które można zdobić na różne sposoby. Na uznanie zasługują także metalowe oprawki typu kocie oczy oraz geometryczne kształty. Metalowe oprawki to nie tylko minimalizm i elegancja – to także wychodzenie trendom naprzeciw.

 

Ile kosztują metalowe okulary?

 

Okulary metalowe znajdziesz w ofercie zarówno mniej, jak i najbardziej znanych producentów, w tym marek takich jak Ray-Ban, Hugo Boss czy Dolce&Gabbana. To oznacza, że mieszczą się one w szerokim zakresie cenowym. Metalowe okulary są więc dostępne dla wszystkich użytkowników – z mniejszym i większym budżetem. Znajdziesz takie za około sto lub kilkaset złotych.

 

Metalowe okulary nie tylko korekcyjne

 

Z dobrodziejstwa okularów metalowych możesz korzystać, wybierając okulary korekcyjne do każdej możliwej wady wzroku. Możesz także wybrać metalowe oprawki, jeśli myślisz o zakupie okularów przeciwsłonecznych – dla wygody i ochrony wzroku przy słonecznej pogodzie.

 

Jaki kształt metalowych oprawek wybrać?

 
  • Okrągłe – mieszczą się w nich zarówno klasyczne lenonki, jak i panto, czyli delikatnie owalne i płaskie w swojej górnej części. Niezwykle modne od kilku sezonów. Pasują do wszystkich twarzy, w przypadku których mile widziane jest optyczne zmiękczenie i zaokrąglenie krawędzi. W związku z tym doskonale sprawdzą się w przy twarzach kwadratowych i trójkątnych.
  • Prostokątne – na zasadzie przeciwieństw najlepiej pasują do twarzy okrągłych. Dodają im charakteru i wyrazistości oraz optycznie wyszczuplą. W tej kategorii mieszczą się ponadczasowe prostokątne oprawki, w tym klasyczne modele wayfarer, które dzięki metalowym oprawkom są uniwersalne i nie rzucają się w oczy.
  • Aviator (pilotki) – okulary o długiej historii. Kojarzone przede wszystkim z okularami przeciwsłonecznymi, ale od dawna cieszą się popularnością również jako okulary korekcyjne. Ze względu na zaokrąglone krawędzie oraz to, że występuje głównie jako modele oversize świetnie pasują do twarzy o wyrazistych liniach.
  • Kocie oczy – nazywane też motylkami. Przywodzą na myśl styl rodem z lat 50. i 60. Ponadczasowy fason, najczęściej wybierany przez kobiety, bo świetnie koresponduje z ich delikatnością. Dobrze dobrane kocie okulary metalowe dodają elegancji i wdzięku.
  • Niestandardowe kształty – metalowe oprawki znajdziesz również w wielu nietypowych, geometrycznych kształtach. Te podobają się przede wszystkim osobom, poszukującym odważnych estetycznie akcesoriów, które dodadzą oryginalności i wyróżnią spośród tłumu.

Metalowe okulary cieszą się dużą popularnością. Ze względu na różnorodność kształtów, rozmiarów i kolorów, a także dużą rozpiętość cenową można dopasować je do indywidualnych cech każdego oraz aktualnych możliwości finansowych. Jeśli do tej pory korzystałeś z plastikowych oprawek, na pewno będziesz potrzebować odrobiny czasu, by przyzwyczaić się do smukłości i lekkości okularów metalowych, ale zobaczysz, szybko je pokochasz!

 

Zobacz propozycje okularów metalowych

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: