Ochrona wzroku zimą

ochrona wzroku zimą

Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Ochrona wzroku zimą to temat, który nie jest często podejmowany w dyskusjach. Nie każdy z nas wie o tym, że podczas zimy szczególnie narażamy nasze oczy na zagrożenia. Smog, suche powietrze w pomieszczeniach czy więcej czasu spędzanego w sztucznym świetle – wszystko to oddziałuje na nasze oczy i sprawia, że gorzej widzimy. Jak zatem dbać o oczy w zimie? Przeczytaj i sprawdź.


Soczewki i oczy vs. suche i zanieczyszczone powietrze


Soczewki kontaktowe przepuszczają tlen, a co za tym idzie również inne składniki i substancje z powietrza. Mamy dla Was kilka wskazówek, jak pielęgnować wzrok i soczewki kontaktowe zimą:

  • Używaj kropli do oczu,
  • Czyść regularnie soczewki kontaktowe,
  • Jeśli możesz – używaj jednodniowych soczewek, np. #bioview Daily (zakładając codziennie nową parę, masz pewność, że aplikujesz sterylnie czyste i niczym niezabrudzone soczewki),
  • Codziennie po powrocie do domu przemywaj oczy kroplami, natomiast soczewki czyść płynem dezynfekującym do soczewek.

Postanowienie noworoczne - oczy przechodzą na dietę!


Odpowiednia dieta i suplementacja mogą znacząco poprawić kondycje oczu. W okresie zimowym, nawet jeśli śniegu za oknem jest jak na lekarstwo, powinniśmy uzupełniać organizm w ważne składniki odżywcze. Te najbardziej potrzebne naszym oczom znajdziemy w:

  • Owocach i warzywach,
  • Produktach pełnoziarnistych,
  • Beztłuszczowym lub nisko tłuszczowym mleku i produktach mlecznych,
  • Chudym mięsie (drób, ryby),
  • Fasoli, jajkach oraz orzechach.

Czyli w produktach, w których występuje niska zawartość tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, soli (sodu), cholesterolu i cukru.

Jak widać ochrona wzroku zimą to zarówno stosowanie kropli, jak i dieta dla oczu. Jednak nie każdy z nas je mięso lub pije mleko, mamy różne uczulenia, w tym na orzechy, a niektórzy po prostu nie lubią warzyw czy ryb. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie suplementacja. Uzupełnianie składników mineralnych i odżywczych może być alternatywą dla ścisłej diety.


Ślepota zmierzchowa tzw. kurza ślepota


W zimie dni są krótkie, szybko robi się ciemno, więc większość czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu. Dla osób, które cierpią na kurzą ślepotę, ten okres jest wyjątkowo ciężki. Objawy ślepoty zmierzchowej to słabe widzenie właśnie o zmierzchu lub w mało oświetlonym miejscu (biurze, pokoju). Przyczyną tego zaburzenia jest upośledzenie działania pręcików, które są elementem siatkówki oka. Pręciki posiadają jeden pigment – czerwień wzrokową, czyli rodopsynę, która jest odpowiedzialna za widzenie o zmroku. Jednak nie tylko osoby posiadające tę wadę wzroku powinny szczególnie dbać o oczy w zimie. Również ci, którzy na co dzień nie borykają się z problemami ze wzrokiem. W zimie występuje wiele czynników, które szkodzą oczom i mogą wywołać owe choroby i wady wzroku.


Smog szkodzi nie tylko płucom


Wysokie stężenia pyłów, w tym niezwykle szkodliwego PM10, to niestety nasza codzienność. W zimie te wartości wzrastają czasami do tego stopnia, że decydujemy się na pozostanie w domu lub zakup specjalnych oczyszczaczy powietrza. Jednak to wszystko dotyczy naszego układu oddechowego, ale czy na pewno? Czy smog szkodzi oczom? Oczywiście, że tak. Nie bez powodu przywołaliśmy pył PM10, bo to właśnie on jest wyjątkowo niebezpieczny dla wzorku. Jego cząsteczki mają średnicę mniejszą niż 10 μm (mikrometrów). Są więc tak małe, że mogą bez problemu przedostawać się do oczu, a nawet przez skórę do organizmu.

Sposobów chronienia wzroku przed PM10 jest kilka: noszenie soczewek, okularów czy korzystanie z oczyszczaczy powietrza.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: