Jak dbać o oczy zimą?

oczy w zimie

Zimowa aura nie sprzyja naszym oczom. Nagłe zmiany temperatur, wiatr, mróz oraz ogrzewane pomieszczenia sprawiają, że wzrok ciągle narażony jest na niekorzystne warunki. Mogą one wywoływać liczne podrażnienia. Dlatego w okresie zimowym należy szczególnie zadbać o właściwą pielęgnację, nie tylko skóry, ale również oczu. Pomóc w tym może właściwa dieta, preparaty nawilżające oraz noszenie okularów przeciwsłonecznych. Dowiedz się, jak odpowiednio dbać o oczy w okresie zimowym.

 

Nawilżaj oczy

 

Aby narząd wzroku funkcjonował prawidłowo należy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia gałki ocznej. W okresie zimowym oczy narażone są na ciągłą zmianę temperatur oraz długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Zmiany temperatur podczas przechodzenia z zimnego do ciepłego wnętrza również negatywnie wpływają na kondycję wzroku.

Warto zaopatrzyć się więc w preparaty, które pomogą nam zwalczyć suchość oczu. Są to m.in. krople nawilżające tzw. sztuczne łzy, które możemy aplikować profilaktycznie. Ich rolą jest nawilżenie rogówki i spojówki oraz przyniesienie ulgi zmęczonym oczom. Ponadto posiadają właściwości bakteriobójcze i oczyszczające. Zimą mamy również do czynienia z mrozem i ostrym wiatrem, które dodatkowo podrażniają oczy, powodując pieczenie i swędzenie. Warto wówczas nabyć krople do piekących oczu, które wspomagają ich regenerację.

Krople nawilżające mają za zadanie nie tylko nieść ukojenie zmęczonym oczom, ale również przyspieszyć gojenie ewentualnych mikrourazów oraz zwiększyć odporność oczu na działanie niekorzystnych czynników. Nie zapominajmy o tym, że nawilżanie jest szczególnie istotne zimą, gdy narząd wzroku narażony jest na zmienne warunki - zimne powietrze na zewnątrz oraz ciepłe, ogrzewane powietrze wewnątrz budynków.

 

Wietrz i nawilżaj pomieszczenia

 

Pamiętajmy, że nasze oczy nie lubią suchego powietrza, dlatego ważne jest, by codziennie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli otworzymy szeroko okno, wówczas pomieszczenie szybko się wywietrzy, nie tracąc dużo ciepła. Regularne wietrzenie pomieszczeń jest również wskazane z innych względów zdrowotnych (m.in. pozwala pozbyć się bakterii czy wirusów z wnętrza mieszkania).

Ogrzewane pomieszczenia bardzo wysuszają powietrze, dlatego starajmy się je nawilżać. Na rynku dostępny jest szeroki wybór specjalnych nawilżaczy powietrza. Można również użyć domowych sposobów, takich jak mokry ręcznik na kaloryferze lub pojemnik z wodą. Suche powietrze negatywnie wpływa zarówno na stan naszej skóry, jak i kondycję oczu.

 

Noś okulary przeciwsłoneczne

 

Zimą okulary ochronne powinny być używane przez cały czas, gdyż nasze oczy narażone są na szkodliwe działanie promieni słonecznych, które śnieg odbija aż w 85%! Z tego powodu zimą do oczu dostaje się więcej szkodliwego promieniowania niż latem. Światło odbite w postaci silnych promieni ultrafioletowych może doprowadzić do oparzenia spojówki i rogówki. Zjawisko to nazywane jest ślepotą śnieżną. Pojawia się już po kilku godzinach od przebywania na słońcu, a objawia m.in. łzawieniem, światłowstrętem, zaburzeniami widzenia, ostrym bólem głowy i opuchniętymi powiekami.

Pamiętajmy, że okulary powinniśmy nosić również w pochmurne dni, ponieważ promieniowanie słoneczne przenika przez chmury i również wtedy może być dla nas szkodliwe. Decydując się na okulary przeciwsłoneczne, wybierajmy te zaopatrzone w specjalne filtry chroniące oczy przed promieniowaniem UV, a także w polaryzację.

Kategorie filtrów UV oznaczone są symbolem cyfrowym od 0 do 4, gdzie najwyższą ochronę zapewnia numer 4. Wybór zastosowanego filtru należy uzależnić od poziomu nasłonecznienia. Szkła w zakresie 0-2 polecane są w przypadku słabego i średniego oświetlenia, natomiast 3-4 w razie silnego nasłonecznienia. W pochmurne dni możesz zatem sięgnąć po modele w kategorii 0-2. Gdy mamy do czynienia z bezchmurnym niebem i mocnym słońcem, sięgnijmy po te z przedziału 3-4. Filtry UV w okularach z oznaczeniem numer 4 doskonale sprawdzą się w zimowych warunkach, gdy połacie śniegu odbijają promienie słoneczne.

 

Zadbaj o właściwą dietę

 

Właściwa dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Zwłaszcza zimą musimy o to dbać, gdyż nasz organizm potrzebuje więcej witamin i minerałów. Głównym źródłem tych ważnych składników odżywczych są owoce i warzywa. Znajdziemy w nich takie witaminy jak m.in. A, C, E, B1, B2 oraz luteinę i antocyjany (karotenoidy). Nie zapominajmy również o tłuszczach, które łagodzą objawy suchego oka. Występują w tłustych rybach i olejach. Dieta dla oczu zimą powinna uwzględniać kwasy omega-3. Udowodniono, że mają one wpływ na obniżenie ciśnienia śródgałkowego, co chroni przed jaskrą. Ponadto związki te pomagają łagodzić objawy zespołu suchego oka. Warto również uwzględnić w swoim jadłospisie jaja, mięso, pieczywo pełnoziarniste i drób, gdyż zawierają cynk, który chroni nasze oczy przed działaniem czynników zewnętrznych.

Witaminy dobre dla oczu pomagają zachować odpowiedni poziom nawilżenia narządu wzroku oraz wspomagają pracę nerwu wzrokowego. Odpowiedni ich poziom w organizmie odpowiada za właściwą ostrość widzenia, a także łagodzi objawy zmęczenia oczu. Wspomniana wcześniej luteina i zeaksantyna zabezpiecza wzrok przed uszkodzeniami wywołanymi m.in. promieniowaniem UVA/UVB.  

Podsumowanie

 

Zimą Twoje oczy są szczególnie narażone na niekorzystne warunki. Z jednej strony cierpią z powodu ujemnych temperatur i wysuszającego wiatru, z drugiej natomiast ich zdrowiu nie sprzyja suche powietrze w ogrzewanych wnętrzach. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie wzroku przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Wiele osób zapomina, że to właśnie zimą oczy są szczególnie narażone na uszkodzenia z powodu intensywnego promieniowania. Zimą pamiętaj również o ważnych kwestiach, którymi są właściwa dieta dla oczu oraz preparaty nawilżające (np. tzw. sztuczne łzy).

Udostępnij: