5 sposobów by Twoje oczy wyglądały świeżo i młodo

5 sposobów na młode oczy

Obszar wokół oczu zaliczany jest do jednego z najdelikatniejszych miejsc na skórze. W tej okolicy skóra jest niezwykle podatna na działanie czynników zewnętrznych, kosmetyków, a także stylu życia. Dlatego tak ważna jest jej codzienna pielęgnacja, by móc cieszyć się jak najdłużej promiennym spojrzeniem. Dzisiaj podpowiadamy, jak właściwie o nią dbać.

 

Jakie są przyczyny starzenia się skóry wokół oczu?

 

Skóra wokół oczu starzeje się u każdego - u niektórych szybciej, u innych wolniej. Wpływ na to mają liczne czynniki. Nie od dziś wiadomo, że trudne przeżycia odbijają się na naszym wyglądzie, zwłaszcza na oczach. Pojawiają się nieestetyczne sińce, worki, przybywa zmarszczek. Na stan skóry negatywnie wpływa stres psychologiczny. Nie bez znaczenia są również zmiany w gospodarce hormonalnej. Stres uszkadza komórki, a te przestają odpowiednio funkcjonować. To natomiast skutkuje ich przedwczesnym starzeniem. Skóra traci swoją gęstość, pojawiają się bruzdy, zanika również jej naturalny blask.

Zmęczonym oczom może towarzyszyć zespół suchego oka. Przez tę dolegliwość Twoje oczy mogą stać się nie tylko nadmiernie wysuszone, ale i podrażnione lub zaczerwienione. Przez to spojrzenie staje się jeszcze bardziej zmęczone. W takich przypadkach nieocenioną pomocą są odpowiednio dobrane krople do oczu. Jak jednak długofalowo zadbać o skórę wokół oczu?

 

1. Stosuj odpowiednie kosmetyki

 

Do pielęgnacji okolic oczu należy używać kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych. Kremy do twarzy nie będą odpowiednie ze względu na konsystencję, która może obciążać i podrażniać cienką skórę wokół oczu. Decyzja o wyborze konkretnego specyfiku powinna uwzględniać wiek, stan skóry oraz jej potrzeby, a preparaty te powinny mieć przede wszystkim działanie nawilżające. Kosmetyki te występują najczęściej w postaci kremu, żelu, płatków lub masek. Istotny jest również sposób ich aplikacji. Preparaty pod oczy delikatnie wklepujemy opuszkami palców, niedozwolone jest natomiast naciąganie skóry.

Kosmetyki pod oczy powinny mieć lekką, szybko wchłaniającą się konsystencję. Należy je aplikować pod oczy, gdzie skóra jest wyraźnie cieńsza oraz nad oczami – poniżej brwi. Nie przesadzaj z ilością kremu, ponieważ jego nadmiar może dostać się do oczu, powodując podrażnienia.

Dobrym wyborem będą naturalne kosmetyki pod oczy. Zadbaj o to, aby zawierały w swoim składzie cenne składniki aktywne. Mowa tu m.in. o witaminie C, kwasie hialuronowym, świetliku, krzemionce organicznej, retinolu, ceramidach, peptydach czy pantenolu.

 

2. Wysypiaj się

 

Sen to podstawa dobrego samopoczucia i wyglądu. Jeśli masz możliwość, zafunduj sobie dawkę 7-8 godzin snu. W nocy nasz wzrok regeneruje się i odpoczywa. By sen był komfortowy, w sypialni powinna panować zupełna ciemność. Zasłony powinny być zaciągnięte, a wszystkie sprzęty czuwania wyłączone. Ważny jest również regularny rytm snu, czyli te same pory wstawania i chodzenia spać. Wystarczy kilka zarwanych nocy, aby skóra wokół Twoich oczu zmieniła swój wygląd. Dlatego staraj się wysypiać i chodzić spać o regularnych porach.

 

3. Zadbaj o właściwą dietę

 

Aby nasze oczy były odpowiednio chronione, dieta dla oczu musi zawierać dużo antyoksydantów oraz witamin. Warto więc pamiętać, aby codziennie w naszym posiłkach pojawiały się świeże warzywa i owoce, które są ich źródłem. Znajdziemy w nich witaminę C, która jest jednym z najważniejszych antyoksydantów. Neutralizuje bowiem wolne rodniki, zapobiegając uszkodzeniom komórek. Witamina E opóźnia starzenie, a beta-karoten posiada silne działanie przeciwutleniające. Ich działanie wspomagają składniki mineralne takie jak cynk, miedź, selen i mangan. Pamiętaj również o witaminie A, której niedobór może wywołać tzw. kurzą ślepotę (gorsze widzenie po zmroku).

Istotnymi składnikami odżywczymi z punktu widzenia zdrowych oczu są luteina i zeaksantyna. Ich zadaniem jest m.in. ochrona wzroku przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego.

 

4. Pamiętaj o dokładnym demakijażu

 

Demakijaż jest bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji. Powinien być przeprowadzony dokładnie i delikatnie. Wszelkie pozostałości kosmetyków, wywierają negatywny wpływ na okolice wokół oczu. Mogą powodować podrażnienia, nie tylko skóry, ale również spojówek. Do zabiegu powinniśmy używać specjalnych preparatów, które skutecznie usuną makijaż bez nadmiernego pocierania. Warto, by nie zawierały konserwantów, środków zapachowych i barwników. Będziemy mieć wtedy pewność, że nie podrażnią skóry powiek i spojówek. Postaw na kosmetyki dla wrażliwych oczu, jeżeli masz problem z zaczerwienionymi oczami, skłonnymi do podrażnień. Charakteryzują się one łagodnymi składnikami, które ograniczają ryzyko wystąpienia podrażnień.

 

5. Zrezygnuj z używek

 

Palenie papierosów wpływa negatywnie na wzrok. Dym tytoniowy powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych oka. Zmniejsza to jego ukrwienie, a tym samym ukrwienie nerwu wzrokowego. Dodatkowo u osób palących zakłócony zostaje prawidłowy transport tlenu do tkanek, co sprawia, że nie funkcjonują one we właściwy sposób. Powoduje to szereg dolegliwości związanych z widzeniem.

Również nadmierne spożywanie alkoholu powoduje przebarwienia skórne oraz cienie pod oczami. Niewątpliwie nawykiem, który warto w sobie wyrobić, jest picie wody, co najmniej 2 litrów dziennie. Sprawi to, że skóra będzie nawilżona, a nasze samopoczucie lepsze.

 

Podsumowanie

 

Niewłaściwy styl życia, nieodpowiednia dieta oraz używki to jedne z głównych przyczyn zmęczonych oczu i skóry wokół nich. Z tego też względu niezwykle istotne jest nie tylko wysypianie się, ale również zbilansowana dieta oraz stosowanie kosmetyków przeznaczonych do wrażliwych okolic oczu. Trudno jest cofnąć oznaki upływu czasu, jednak stosując się do pewnych zasad, możesz na dłużej zachować świeże, wypoczęte spojrzenie – pełne blasku, bez podrażnień i zaczerwienień.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: