Zespół suchego oka - Soczewki dla suchych oczu

soczewki kontaktowe suche oczy

Soczewki kontaktowe stanowią świetną alternatywę dla osób na stałe noszących okulary. Szczególnie polecane są osobom aktywnym fizycznie, wykonującym prace wymagające zastosowania dodatkowych okularów ochronnych, jak również doświadczających częstych i szybkich zmian warunków termicznych (np. przechodzenie z zimnych do ciepłych pomieszczeń). Udogodnienie w postaci soczewek kontaktowych, dzięki rozwojowi technologii, jest możliwe niemal do każdego rodzaju wielkości wady wzroku. Specjalista okulistyki, optometrysta lub optyk, wykonując odpowiednie badania, dopasowuje właściwy rodzaj soczewek kontaktowych. Pytanie jednak co w przypadku głębokich wad, czy dolegliwości, jakim jest na przykład zespół suchego oka? Czy jest możliwe noszenie soczewek kontaktowych przy tym schorzeniu, bez powodowania podrażnień i pogłębienia problemu?

 
 
  • Przyjmuje się, że z ZSO boryka się od 5 do 35% społeczeństwa. Przyczyn tego schorzenia jest wiele i są bardzo różnorodne, ale dobrą wiadomością jest to, że można łatwo ten problem opanować - stosując krople do oczu czy wprowadzając do codziennego życia zachowania profilaktyczne.
  • Krople do oczu są jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie dyskomfortu wynikającego z ZSO. Są łatwo dostępne, często w dobrych cenach, szybkie w aplikacji i przynoszą natychmiastową ulgę.
  • Soczewki kontaktowe zawsze powinien dobierać specjalista. Soczewki dla osób z zespołem suchego oka muszą być przede wszystkim mocno nawilżone. Na rynku pojawia się coraz więcej takich propozycji.
 

Spis treści:

  1. Czym jest zespół suchego oka?
  2. W jaki sposób radzić sobie z zespołem suchego oka?
 

Czym jest zespół suchego oka?


Przede wszystkim należy wyjaśnić czym dokładnie jest zespół suchego oka (w skrócie ZSO). Schorzenie obejmuje narząd wzroku. Przyjmuje się, że na ten rodzaj dolegliwości może cierpieć około 5 - 35 % osób na świecie. Głównymi przyczynami zespołu suchego oka są czynniki zewnętrzne. Długotrwałe czytanie, patrzenie w monitor (TV, telefon, tablet, laptop) czy monotonna jazda samochodem na długich trasach powoduje rzadsze mruganie, a co za tym idzie mniejsze nawilżenie gałki ocznej. Ponadto czynniki atmosferyczne czy środowiskowe (gwałtowne zmiany i wahania temperatur, kurz, dym, suche powietrze, opary z substancji chemicznych, klimatyzacja itp.) sprawiają, że oko się wysusza.

Kolejne przyczyny powodujące ZSO to przyjmowanie niektórych leków hormonalnych, antyalergicznych, nasennych, uspokajających czy psychotropowych. Także schorzenia narządu wzroku mogą być przyczyną zespołu suchego oka (choroby: Sjogrena, tarczycy, onkologiczne, cukrzyca, trądzik różowawy, zmiany łojotokowe) czy zabiegi chirurgiczne w obrębie gałki ocznej (szczególnie powodujące blizny lub naruszenie kanalików łzowych).

Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się zespołu suchego oka jest ukończenie 40 roku życia. Wówczas w sposób naturalny następuje powolne zmniejszanie się stopnia nawilżenia w obrębie narządu wzroku. Innymi przyczynami zespołu suchego oka są niedobór witaminy A, ciąża czy przewlekły stres. Także nieprawidłowo dobrane soczewki kontaktowe, brak właściwej pielęgnacji oraz przestrzeganie zasad noszenia, mogą być powodem pojawienia się ZSO.

Głównymi objawami wskazującymi na pojawienie się zespołu suchego oka są:

  • duża podatność na stany zapalne w obrębie narządu wzroku;
  • zaczerwienienie, podrażnienie oka, uczucie pieczenia oraz swędzenie;
  • tzw. „piasek” wyczuwalny pod powiekami, znaczne zmęczenie i ciężkość;
  • zamglone widzenie, światłowstręt (zwykle przejściowe);
  • tzw. objawy nocne (trudność z otwarciem powiek i uczucie sklejenia pojawiające się o poranku).
 

W jaki sposób radzić sobie z zespołem suchego oka?


Diagnostyka zespołu suchego oka opiera się na metodach badawczych wykonywanych przez okulistę (od 2015 roku konieczne skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej). Należą do nich tzw. test Schirmera lub indykatory zastępcze (ocena produkcji łez w czasie 5 minut), test jakości (stabilności) łez (sprawdzenie długości czasu, w jakim łza pozostaje na powierzchni oka) oraz meibografia (badanie stanu gruczołu Meiboma, odpowiedzialnego za produkcję łez). Sposób postępowania leczniczego dobiera lekarz na podstawie stwierdzonych przyczyn. W skrajnych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu mającego na celu tymczasowe lub trwałe zamykanie punktów łzowych.

Poza zalecanymi lekami, ważne jest odpowiednie nawilżanie narządu wzroku oraz przywrócenie pracy gruczołów. Zmniejszenie objawów zespołu suchego oka następuje dzięki:

  • stosowaniu kropli w postaci tzw. „sztucznych łez” oraz stymulujących właściwą pracę gruczołu łzowego;
  • noszeniu okularów ściśle przylegającym do twarzy (wyglądające jak gogle pływackie lub motocyklowe), które zapobiegają wpływowi negatywnych czynników zewnętrznych.

Dodatkowo warto zapobiegać wystąpieniu zespołu suchego oka, stosując odpowiednie działania profilaktyczne, takie jak:

  • zwiększona częstotliwość mrugania w celu zapewnienia stałego nawilżenia oka;
  • robienie przerw podczas pracy przed monitorem, czytania czy pobytu w pomieszczeniu z klimatyzacją (na kilka-kilkanaście sekund wystarczy zamknąć oczy w kilku seriach);
  • obniżenie temperatury i zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu;
  • stosowanie tzw. „sztucznych łez” (przy dokuczliwych objawach nawet co 1-2 godziny) a na noc specjalnej maści nawilżającej.
 

Jakie krople do oczu do zespołu suchego oka?


Do niezwykle skutecznych preparatów, które pomagają w walce z problemem zespołu suchego oka należą krople do oczu takie jak: Blink Contacts®, Clean Active Premium Drops i Hyal Drop® Multi. Pierwszy produkt jest polecany zarówno w czasie objawów, jak również profilaktycznie, w celu zapobiegania pojawieniu się uciążliwej dolegliwości. Blink Contacts® to krople, które w swoim składzie zawierają składniki: hialuronian sodu (0,15%), środek konserwujący OcuPure (0,005%), chlorki wapnia (dwuwodny), magnezu, potasu i sodu, bufor boranowy oraz wodę oczyszczoną. Dzięki zawartym substancjom, zapewniają komfort nawet przy długotrwałym wpatrywaniu się w monitor telewizora i innych czynnościach, które zmuszają oko do wzmożonego wysiłku.

Clean Active Premium Drops to krople do oczu zawierające hialuronian sodu, którego dodatek zapewnia zmniejszenie uczucia suchego oka oraz zwiększa komfort podczas noszenia soczewek kontaktowych. W zależności od potrzeby można je używać wiele razy dziennie. Hyal Drop® Multi to krople do oczu od Bausch&Lomb idealnie nawilżające oraz poprawiające jakość widzenia, przeznaczone do codziennego użytku. Nie zawierają konserwantów, co sprawia, że mogą być stosowane nawet przy bardzo dużej wrażliwości i znacznym stopniu przesuszenia oczu.

   

Czy możliwe jest noszenie soczewek kontaktowych przy zespole suchego oka?

 

Zespół suchego oka nie wyklucza noszenia soczewek kontaktowych. Jeżeli dolegliwości wystąpią w trakcie noszenia szkieł, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą, okulistą lub optometrystą. Może być konieczne włączenie dodatkowych kropli nawilżających lub zmiana soczewek na dostosowane do potrzeb osób z wrażliwym narządem wzroku. Również osoby dopiero rozpoczynające przygodę z soczewkami kontaktowymi, powinny wypróbować produkt o wysokim stopniu nawilżenia.

Do grupy szczególnie polecanych soczewek kontaktowych dla osób z zespołem suchego oka należą soczewki hydrożelowe z linii Proclear:

  • Proclear Sphere - należą do grupy soczewek miesięcznych, zapewniają pełen komfort osobom mającym wadę krótko- i dalekowzroczności. Wyprodukowane z nowoczesnego materiału Omafilcon B, zapewniającego niezwykle wysoki komfort użytkowania, dzięki wysokiemu stopniowi nawodnienia soczewki (62%). Mogą go z powodzeniem stosować osoby z dolegliwościami w postaci zespołu suchego oka czy skłonnościami do alergii i podrażnień. Specjalna konstrukcja soczewki sprawia, że zmniejsza się ryzyko tworzenia osadów lipidowo-białkowych na soczewce. Produkt można z powodzeniem stosować nawet przez 12 godzin, przy odpowiedniej pielęgnacji oka oraz dezynfekcji właściwej dla wielokrotnie używanych soczewek kontaktowych;
  • Proclear 1-Day - soczewki jednodniowe do noszenia do 12 godzin dziennie dla osób z krótkowzrocznością oraz dalekowzrocznością, zachowują wysoki stopień uwodnienia (96 %) przez cały czas użytkowania, wykonane w technologii PC Technology™, dzięki czemu cząsteczki wody stanowią praktycznie jedność z powierzchnią soczewki;
  • Proclear Toric - soczewki idealne dla osób z astygmatyzmem, do użytku miesięcznego, pozwalają na wysoki komfort użytkowania przez cały czas noszenia, to soczewki toryczne o wysokim stopniu nawilżenia oraz przepuszczalności tlenu;
  • Proclear Multifocal - soczewki miesięczne przeznaczone dla osób z prezbiopią (starczowzrocznością), których oczy zaczynają stopniowo tracić ostrość widzenia, do użytku miesięcznego, wysoko uwodnione, utrzymują odpowiednią wilgotność do 12 godzin. W zależności od dominacji ocznej wyróżnia się soczewki Proclear Multifocal do oka dominującego (typ D) i niedominującego (typ N).
 
  • Moc: -20,00 do +20,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -8,00 do +6,00 D
  • Cylinder: -0,75 do -2,25 D
KUPUJĘ
  • Moc: -8,00 do +6,00 D
  • Addycja: +1,0 do +2,5 D
KUPUJĘ
  • Moc: -8,00 do +6,00 D
  • Addycja: +1,0 do +2,5 D
KUPUJĘ
 

Z dostępnych rozwiązań, bardzo dobre cechy nawilżające posiadają najnowszej generacji soczewki hydrożelowe o wysokiej, ponad 50% zawartości wody. W tym przypadku wybór soczewek w zależności od stopnia zaawansowania zespołu suchego oka należy powierzyć specjaliście. Także kondycja oczu w trakcie korekcji wysokouwodnionymi soczewkami hydrożelowymi powinna być wtedy częściej kontrolowana. Należy to robić przynajmniej raz na 3 miesiące.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 
 

Udostępnij: