Zmiana okularów na soczewki

zmiana okularów na soczewki

Okulary są niezaprzeczalnie odpowiednią metodą korekcji wzroku. Jednak nie zawsze spełniają swoje zadanie, np. podczas uprawiana sportu, czy na basenie. Kobiety wykonując własnoręcznie makijaż oczu muszą zdjąć okulary, przez co nie widzą dostatecznie dobrze. Dzięki soczewkom bez obaw możesz wykonywać wszystkie powyższe czynności, przy doskonałym widzeniu. Chcesz zmienić okulary na soczewki? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Jesteś kierowcą - sprawdź, czy możesz prowadzić w soczewkach.

 

Wizyta u okulisty / optometrysty

 

Pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć zanim założysz pierwszą parę soczewek jest wizyta u okulisty lub optometrysty. Nawet jeśli masz aktualne badanie wzroku pod okulary i dokładnie znasz swoją wadę refrakcji. Lekarz okulista wykona specjalne badania, dzięki którym określi odpowiednią moc soczewek oraz ich właściwości. Moc może być inna niż wyznaczona na okulary. Kształt i materiał soczewek zostaną dobrane indywidualnie dla Twoich oczu. Niekiedy potrzebujemy większego nawilżenia, bądź preferujemy dłuższy/krótszy tryb noszenia. Okulista nie tylko wskaże nam odpowiednie soczewki, ale również nauczy nas zakładać je i zdejmować, oraz poinformuje o właściwej pielęgnacji.

 

Soczewki kontaktowe = wygoda

 

Dzięki prawidłowo dopasowanym soczewkom będziesz mógł cieszyć się idealnym wzrokiem i przestrzennym widzeniem peryferyjnym. Soczewki nie ograniczają obrazu, tak jak oprawy okularów, są wygodne i nie wypadają z oczu. Jeśli dobrze wybierzemy soczewki, oko szybko przyzwyczai się do ciała obcego. Pamiętaj, kiedy odczuwasz pieczenie oczu, bądź dyskomfort związany z noszeniem soczewek - skonsultuj się ze swoim okulistą.

Soczewki kontaktowe spełnią swoją rolę zarówno podczas uprawiania sportów, kąpieli na basenie, a także ułatwią wykonywanie makijażu. Stosując soczewki zakładamy je zanim wykonamy makijaż, dzięki czemu cały czas widzimy wyraźnie każdy element twarzy.

 

Soczewki kontaktowe = obowiązki

 

Jeśli zmieniasz okulary na soczewki jednodniowe - nie musisz martwić się o ich pielęgnację. Zakładasz sterylnie zapakowaną soczewkę, a po całym dniu wyrzucasz ją do kosza. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla początkujących. Koszt soczewek jednodniowych jest jednak nieco większy. Kiedy zdecydujesz się na soczewki dłuższej wymiany, np. dwutygodniowe, miesięczne i inne, musisz nauczyć się odpowiedniej ich pielęgnacji i higieny. Higiena jest obowiązkowa dla zachowania zdrowych oczu. Początkowo może to wydawać się czasochłonne, w porównaniu z przetarciem szkieł okularowych. Jednak z czasem nabierzesz sprawności i całość nie zajmie Ci więcej niż kilka minut.

 

Prawo jazdy a wzrok

 

Jeśli planujesz zmienić dotychczasowe okulary na soczewki, miej na uwadze zapis przy Twoim prawie jazdy. Masz obowiązek prowadzić samochód w okularach? (Informacje o tym znajdziesz na dokumencie). W takim przypadku, podczas noszenia soczewek zamiast okularów za kierownicą, możesz dostać mandat. Rozwiązaniem jest stosowanie okularów w czasie jazdy, bądź wizyta u okulisty i wyrobienie nowego dokumentu prawa jazdy z oznaczeniem pozwalającym na używanie soczewek.

Informacje dotyczące korekcji wzroku zapisane są za pomocą kodu w polu nr 12:

 
  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.03 – szkła ochronne,
  • 01.04 – szkło matowe,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub szkła kontaktowe.
 

Obalamy mity:

 
  • przez stosowanie soczewek nie uszkodzisz swoich oczu - warunkiem jest odpowiednia higiena i dobrze dopasowane soczewki
  • oko przyzwyczaja się do ciała obcego
  • zakładanie i ściąganie soczewek nie zajmuje dużo czasu, jeśli nabierzesz wprawy
  • stosowanie soczewek za kierownicą jest dozwolone jedynie w przypadku zapisu 01.02 oraz 01.06
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: