W prawidłowych warunkach mięśnie gałek ocznych znajdują się w stanie równowagi nazywanym ortoforią. Gdy podczas patrzenia na wprost zasłoni się jedno oko to pozostanie ono nadal ustawione prosto, mimo że zostało wyłączone z procesu obuocznego widzenia.
- O zezie ukrytym mówimy, kiedy po zasłonięciu jednego oka zbacza ono w jakimś kierunku: ku wewnątrz, na zewnątrz, ku górze, dołowi lub ulega całkowitemu skręceniu.
- Przewaga jednej grupy mięśni poruszających gałką oczną występuje niemal u każdego człowieka, a co za tym idzie, skłonność do zeza.
- Zeza ukrytego można wykryć za pomocą tak zwanej próby Maddoxa, naprzemiennego Cover Testu lub pomiaru zakresu fuzji. Najłatwiejszy w przeprowadzeniu i szczególnie istotny z nich wszystkich jest Cover Test. Więcej o nim przeczytasz tutaj - Na czym polega Cover Test?.
- Kompensowanie heteroforii (korekcję zeza ukrytego) przeprowadza się w oparciu o ćwiczenia z zakresu fuzji sensoryczno-motorycznej, niektóre soczewki sferyczne, szkła pryzmatyczne, a w rzadkich przypadkach iniekcje toksyny botulinowej.
Ortoforia
Ortoforia zdarza się jednak dość rzadko. Najczęściej występują zaburzenia równowagi mięśniowej nazywane heteroforią, inaczej zezem ukrytym. W ich przypadku zasłonięcie oka powoduje, że zbacza ono w jakimś kierunku:
- gdy zbacza ku wewnątrz, stan ten nazywany jest ezoforią,
Ezoforia
- gdy na zewnątrz – egzoforią,
- gdy ku górze – hiperforią,
- gdy ku dołowi – hipoforią,
- gdy ulega skręceniu – cykloforią.
Zez ukryty to inaczej spoczynkowe odchylenie ustawienia oczu występujące w momencie wyłączenia fuzji obrazów. Niemal u każdego człowieka występuje przewaga jednej grupy mięśni poruszających gałką oczną nad druga grupą mięśni działających antagonistycznie (w przeciwnym kierunku), a co za tym idzie skłonność do zeza. U dzieci najczęściej dochodzi do ezoforii, u dorosłych egzoforii. Duże znaczenie ma również akomodacja, której napięcie uzależnione jest od wady wzroku. U noworodków i małych dzieci najczęściej występuje nadwzroczność przyczyniająca się do napinania akomodacji wywołującej nadmierny bodziec do konwergencji. Sprzyja to przewadze mięśni prostych przyśrodkowych i powstawaniu ezoforii. W późniejszym wieku, w miarę zmniejszania nadwzroczności, a często rozwoju krótkowzroczności, powstają warunki sprzyjające pojawieniu się egzoforii.
Heteroforia jest kontrolowana za pomocą fuzji. Do momentu gdy odruch fuzyjny przy heteroforii jest w stanie utrzymać obuoczne widzenie mówimy o zezie ukrytym. Czynniki osłabiające fuzję to:
- niewyrównana wada refrakcji,
- anizometropia (różnowzroczność),
- czasowe zakrycie jednego oka,
- wstrząs fizyczny lub psychiczny,
- przemęczenie, osłabienie organizmu,
… ułatwiają one przejście zeza ukrytego w zeza jawnego.
Ustawianie oczu w prawidłowej pozycji jest dla układu wzrokowego dodatkową pracą i czasem może powodować dolegliwości astenopijne. Gdy występują mówi się, że heteroforia jest nieskompensowana. Do dolegliwości tych należy:
- zamazywanie obrazu,
- bóle głowy,
- trudności w koncentracji,
- pieczenie oczu,
- zasypianie przy pracy wzrokowej.
Jeśli wysiłek oczu jest bardzo duży, zez ukryty przechodzący w okresowy zez jawny może też wywoływać podwójne widzenie czy odruchowe zamykanie jednego oka.
Postępowanie w przypadku nieskompensowanej heteroforii zależy od:
- rodzaju forii,
- odległości na jakiej występuje,
- stopnia kompensacji,
- reakcji układu wzrokowego na podjęte postępowanie.
Do kompensowania heteroforii stosuje się:
- ćwiczenia z zakresu fuzji sensoryczno-motorycznej (zakresów komfortowego ustawiania się oczu w prawidłowej pozycji) oraz ćwiczenia wzmacniające widzenie obuoczne,
- w niektórych przypadkach heteroforii horyzontalnych (szczególnie ezoforii z bliska) możliwe jest zastosowanie dodatkowych soczewek sferycznych zmieniających stan akomodacji oczu,
- szkła pryzmatyczne ułatwiające pracę słabszym mięśniom. Ustawia się je symetrycznie przed każdym okiem, podstawą w kierunku przeciwnym do odchylenia oka,
- w rzadkich przypadkach: iniekcje toksyny botulinowej mające na celu osłabienie nadczynnych mięśni zewnątrzgałkowych lub zabieg operacyjny.
Badanie heteroforii
Zeza ukrytego można wykryć za pomocą:
- tzw. próby Maddoxa z użyciem krzyża i pałeczki Maddoxa (do dali) oraz skrzydła Maddoxa (do bliży),
Krzyż i pałeczka Maddoxa
Skrzydło Maddoxa
- naprzemiennego Cover Testu,
- pomiaru zakres fuzji.
Szczególnie istotny, prosty i nie wymagający dodatkowej aparatury jest naprzemienny Cover Test – test polegający na naprzemiennym zasłanianiu raz jednego, raz drugiego oka (bez pozostawienia obojga oczu odsłoniętych) i obserwacji ruchów nastawczych oczu. Pozwala wykryć istnienie heteroforii zarówno na dalekie jak i bliskie odległości oraz określić jej rodzaj. Z tego względu powinien być elementem każdego standardowego badania wzroku, które ma na celu nie tylko określenie wady refrakcji ale również wykrycie innych ewentualnych zaburzeń widzenia obuocznego.
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk
źródła informacji:
- [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
- [2] Oleszczyńska-Prost E. Zez. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
- [3] Krzystkowa K., Kubatko-Zielińska A., Pająkowa J., Nowak-Brygowa H. Choroba zezowa. Rozpoznanie i leczenie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 1997
- [4] Wilczek M., Krzystkowa K. Nowoczesne leczenie zeza. Pleoptyka-Ortoptyka-Operacje. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich. Warszawa 1965.
- [5] Krzystkowa K., Kubatko-Zielińska A., Pająkowa J., Nowak-Brygowa H. Rozpoznanie i leczenie choroby zezowej. Zasady i metodyka pracy ortoptystki. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich. Warszawa 1989.
źródła zdjęć:
- [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
- [2] Oleszczyńska-Prost E. Zez. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
- [3] Optometria.pl