Ciekawostki

Jak widzą niemowlęta?

wzrok u niemowląt

Wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem u niemowląt. Choć tak zwane zawiązki oczu kształtują się już podczas ciąży, maluch potrzebuje nawet roku, by jego narząd wzroku w pełni się rozwinął. Jak widzi niemowlę przez te dwanaście miesięcy? Kiedy zaczyna rozróżniać kolory i kształty? I jakie objawy powinny zaniepokoić rodzica? W tym artykule odpowiadamy na te i wiele innych pytań.

Czytaj więcej

Starzenie się organizmu a wzrok

starzenie się organizmu a wzrok
Starzenie się organizmu dotyczy każdego z nas, a nieuchronność upływu czasu czują między innymi nasze oczy. Na szczęście w większości przypadków zmiany w narządzie wzroku są naturalnym następstwem upływających lat. Niestety mogą one być także wynikiem choroby. Dowiedz się, jakie dolegliwości i schorzenia mogą Cię spotkać w przyszłości. Pamiętaj, że przed wieloma z nich możesz się uchronić.

Czytaj więcej

Budowa oka ludzkiego

budowa oka ludzkiego

Ktoś kiedyś powiedział, że oczy są zwierciadłem duszy. Bardzo możliwe, że to prawda, tym bardziej że nieustannie dostarczają do naszego mózgu danych o całym otoczeniu. Wykazano, że ponad 80% ogółu odbieranych bodźców dociera do nas poprzez narząd wzroku. Warto więc dowiedzieć się, jaka jest anatomia oka – poznać budowę oka i funkcje najważniejszych części układu optycznego.

Czytaj więcej

Nie smakuje Ci kawa? Wypij ją z pomarańczowego kubka :)

kawa z pomarańczowego kubka

Mawia się często, że jemy potrawy oczami, bo oprócz zmysłu smaku i węchu, w procesie konsumpcji bierze udział również wzrok. Nie od dziś wiadomo, że ładnie podane dania są smaczniejsze, gdyż jest to sprzężone właśnie ze wzrokiem – nasz mózg odbiera staranną estetykę talerza i uruchamia reakcję kubków smakowych. Kolorowe, o nasyconych barwach potrawy są „postrzegane” przez nasz smak i węch jako atrakcyjniejsze. Ale wiedziałeś, że to, w jakim kolorze zastawy zaserwujemy potrawę też może wpłynąć na jej walory smakowe?

Czytaj więcej