Niewidoczni przyjaciele - zalety soczewek kontaktowych

zalety soczewek kontaktowych

Niezwykle popularna i najbardziej komfortowa korekcja wzroku to stosowanie soczewek kontaktowych. Są bezpieczne i zupełnie niewidoczne. Soczewki z powodzeniem sprawdzają się także wśród sportowców, kierowców oraz aktywnych osób, którym oprawy okularowe przeszkadzają w wykonywaniu zadań czy realizowaniu swoich pasji. Poznaj 10 zalet noszenia soczewek i przekonaj się do tej formy korekcji wad wzroku.

 

Naturalny wygląd

 

Soczewki kontaktowe pozwalają Ci zachować naturalny wygląd. Nie każdy lubi siebie w okularach, niekiedy oprawki są uciążliwe i nie zapewniają odpowiedniego komfortu. Dzięki soczewkom możemy zapomnieć o niedogodnościach czy odciskach od okularów na nosie. Soczewki są niewidoczne na oczach, a właściwie dobrane zapewniają wygodę na najwyższym poziomie. Z kolei stosowanie najlepszej jakości materiałów i nowoczesnych technologii w trakcie produkcji gwarantuje najlepszą jakość. Oczy przyzwyczajają się do soczewek bardzo szybko. Warto więc pokonać strach przed zakładaniem szkieł kontaktowych i poznać ich wszystkie zalety.

  naturalny wygląd z soczewkami  

Szerokie pole widzenia

 

W porównaniu z okularami, których oprawki niekiedy przysłaniają nam fragment obrazu, soczewki zapewniają pełne i niczym nieograniczone pole widzenia. Przylegają bezpośrednio do powierzchni oka, dzięki czemu bez obaw możemy wykonywać wszelkiego rodzaju aktywności. Szczególnie polecane są dla kierowców, którym oprawy okularowe ograniczają pole widzenia. Ponadto większość modeli wyposażonych jest w filtry UV, które chronią wzrok osób narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

 

Swoboda w sporcie

 

Lubisz wszelkiego rodzaju sporty i aktywność fizyczną? Obawiasz się, że wysoka wada wzroku może utrudnić uprawianie jakiejś dyscypliny? Dzięki soczewkom nie będziesz w niczym ograniczony. Bez obaw możesz wykonywać nawet sporty ekstremalne oraz wodne. Pamiętaj jednak, że po kontakcie z wodą soczewki należy wyrzucić. Zapewni to ochronę Twoich oczu przed drobnoustrojami i bakteriami. Z tego względu, podczas wodnych atrakcji i sportów polecamy soczewki jednodniowe.

 

Nie parują w czasie zimy

 

Jeśli kiedykolwiek nosiłeś okulary w czasie zimy, znajome jest Ci uczucie zaparowanych okularów, w momencie wejścia do ciepłego pomieszczenia. Różnica temperatur bardzo szybko uwidacznia się na szkle okularowym, powodując zaparowanie całej jej powierzchni. Jest to szczególnie odczuwalne, gdy naszą twarz dodatkowo zasłania maseczka. Aby uniknąć chwilowej utraty widoczności za każdym razem, kiedy wejdziesz do domu lub restauracji z chłodnego powietrza – zaopatrz się w soczewki kontaktowe. Szczególnie zimą docenisz tych niewidocznych przyjaciół. Szkła kontaktowe nie pokryją się parą, dodatkowo nie będą zaczepiać się o szalik lub zsuwać pod naciskiem czapki. Dzięki nim z pewnością poczujesz się swobodnie. Śmiało można powiedzieć, że lepsze widzenie w soczewkach (zwłaszcza zimą) to przede wszystkim zasługa faktu, że możemy zapomnieć o zaparowanych szkłach.

  soczewki nie parują  

Zmiana koloru oczu

 

Chcesz zmienić swój wizerunek? Postaw na nowy kolor oczu! Soczewki kolorowe mogą pogłębić i podkreślić Twój obecny kolor oczu lub całkowicie zmienić barwę tęczówki. Są w pełni bezpieczne, a zmiana koloru jest tylko wizerunkowa (szkła kontaktowe nie ingerują w Twój naturalny kolor oczu). Dobieraj soczewki wyłącznie z zaufanych źródeł, ponieważ tylko wtedy masz gwarancję jakości. Kolorowe szkła kosmetyczne to świetny dodatek do wszelkiego typu makijaży na różne okoliczności (np. na Halloween).

 

Duży wybór modeli

 

Każdy producent ma w swojej ofercie kilka różnych rodzajów soczewek. Różnią się one m.in. trybem użytkowania. Najpopularniejsze są modele jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Gdy tego potrzebujesz, możesz znaleźć również roczne szkła kontaktowe. Ponadto poszczególne produkty mogą występować w szerokim zakresie mocy - zarówno ujemnych dla krótkowidzów, jak i dodatnich dla dalekowidzów. Taka duża różnorodność pozwala dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe do indywidualnych preferencji i potrzeb - nawet gdy wymagana jest korekcja dużej wady wzroku.

 

Korekcja różnych wad wzroku

 

Nieważne, czy jesteś astygmatykiem, czy potrzebujesz soczewki kontaktowe 40+ dla prezbiopów - duży asortyment umożliwia znalezienie modelu dopasowanego do Twoich oczekiwań oraz wady wzroku. Producenci wprowadzili na rynek specjalne soczewki toryczne dla astygmatyków, multifokalne szkła kontaktowe dla pacjentów ze starczowzrocznością oraz modele kolorowe (które bywają wykorzystywane w celach terapeutycznych).

 

Swoboda w noszeniu okularów przeciwsłonecznych

 

Okulary przeciwsłoneczne są niezbędne latem, a także przydatne zimą, szczególnie kiedy promienie słoneczne odbijają się od śniegu, trafiając wprost w nasze oczy. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, możesz swobodnie wybierać wszelkiego rodzaju okulary przeciwsłoneczne, a Twoja widoczność pozostanie na tym samym, wysokim poziomie. Nie potrzebujesz specjalnych korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych. Warto również wiedzieć, że nie wszystkie modele okularów przeciwsłonecznych można wyposażyć w szkła z korekcją.

 

Możliwość łączenia z korekcją okularową

 

Soczewki czy okulary? Którą formę korekcji wady wzroku wybrać? Jedną z zalet szkieł kontaktowych jest możliwość łączenia ich z okularami. To Ty wybierasz, kiedy nosisz soczewki, a kiedy okulary. Niektóre osoby po te pierwsze sięgają okazjonalnie (np. na imprezy, do uprawiania sportów), na co dzień korzystając z tradycyjnej formy korekcji. Inni natomiast zakładają okulary wyłącznie do pracy przed komputerem.

 

Bezpieczeństwo używania

 

Soczewki kontaktowe to bezpieczna forma korekcji wzroku. Wyposażone są w szereg udogodnień, które chronią oczy. Mogą być to m.in. wbudowane filtry UV zabezpieczające przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Coraz częściej spotykane są modele z powierzchnią, która zapobiega gromadzeniu się na niej osadów. To natomiast zmniejsza ryzyko rozwoju ewentualnych chorób oczu. Nie zapominajmy również o parametrach – wysokim poziomie nawilżenia oraz przepuszczalności tlenu, które pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo i komfort użytkowania soczewek.

 

Podsumowanie

 

Szkła kontaktowe mają szereg zalet, które nie sposób wymienić. Soczewki zapewniają komfort użytkowania, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla korekcji okularowej. Istotne jest jednak dobranie modelu do indywidualnych potrzeb oraz preferencji.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: