Z czego powstają ekologiczne okulary? Przegląd materiałów przyjaznych dla planety

ekologiczne okulary

Coraz więcej osób świadomie wybiera produkty przyjazne dla środowiska – zarówno w modzie, jak i w życiu codziennym. Ekologiczne okulary to nie tylko stylowy dodatek, ale także sposób na zmniejszenie śladu węglowego i wsparcie zrównoważonej produkcji. Z czego powstają takie oprawki? Projektanci sięgają po bioacetat, drewno, bambus oraz materiały z recyklingu, łącząc nowoczesny design z troską o planetę. Sprawdź, w jaki sposób innowacyjne surowce zmieniają oblicze branży okularowej!

 
 
  • Okulary z bioacetatu są przyjazne środowisku, powstają z odnawialnych surowców (bawełna, drewno) i nie ustępują jakością tradycyjnym oprawkom.
  • Drewniane oprawki łączą elegancję z ekologią – dostępne są m.in. z dębu, orzecha czy drewna wenge.
  • Bambusowe okulary są ultralekkie, trwałe i w 100% biodegradowalne – każdy model ma unikalny wygląd.
  • Okulary z recyklingu plastiku, akrylu i polipropylenu pomagają ograniczyć ilość odpadów i wspierają ideę zrównoważonej mody.
 

Spis treści:

  1. Okulary z bioacetatu – dla miłośników planety, którzy doceniają wygodę i najwyższą jakość oprawek
  2. Okulary drewniane – połączenie klasyki, elegancji i niepowtarzalnego designu
  3. Ekologiczne i niepowtarzalne okulary z bambusa
  4. Okulary z recyklingu – czy to rozwiązanie może rewolucjonizować świat mody?
 

Okulary z bioacetatu - dla miłośników planety, którzy doceniają wygodę i najwyższą jakość oprawek


Projektanci okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych każdego sezonu wyznaczają nowe trendy modowe, a do tego coraz chętniej tworzą kolekcje w zgodzie z ideą zero waste. Ekologiczne okulary to niezwykle intrygująca i wartościowa koncepcja, która szturmem podbija rynki optyczne na całym świecie. Jedną z ciekawszych propozycji dla osób troszczących się o dobro planety są okulary z bioacetatu. Wykorzystanie tego materiału zmniejsza zależność od paliw kopalnych i ogranicza emisję dwutlenku węgla.

Bioacetat praktycznie nie różni się wyglądem od tradycyjnych oprawek z acetatu, jednak sposób produkcji ekologicznych ramek wygląda zupełnie inaczej. Ten materiał jest wytwarzany z odnawialnych surowców, a w jego składzie znajdziemy przede wszystkim włókna drewna i bawełny oraz naturalne plastyfikatory. Produkcja ekologicznych oprawek nie wpływa negatywnie na środowisko, a ich jakość nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Po bioacetat sięgają najwięksi projektanci mody okularowej, tacy jak marka Boss czy Ray-Ban – legendarna firma, która dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu do produkcji okularów zyskała globalną rozpoznawalność.


  1. Hugo Boss BOSS 1625/S 807 50
    Cena promocyjna 664,95 zł -45% Normalna cena 1 209,00 zł

    Hugo Boss BOSS 1625/S 807 50

  2. Hugo Boss BOSS 1627/S 807 51
    Cena promocyjna 576,95 zł -45% Normalna cena 1 049,00 zł

    Hugo Boss BOSS 1627/S 807 51

  3. Hugo Boss BOSS 1628/S 086 54
    Cena promocyjna 576,95 zł -45% Normalna cena 1 049,00 zł

    Hugo Boss BOSS 1628/S 086 54

 

Okulary drewniane – połączenie klasyki, elegancji i niepowtarzalnego designu

 

Świat oszalał na punkcie drewnianych okularów! To nie tylko ekologiczna, ale też niezwykle stylowa propozycja dla wszystkich osób, które lubią bawić się modą, a zarazem troszczą się o przyszłość planety. Takie okulary stanowią unikalne akcesorium, które może przybierać elegancki lub bardziej casualowy charakter. Wszystko zależy, na jaki gatunek drewna się zdecydujemy. Aktualnie dużą popularnością cieszą się:

  • Oprawki okularowe z dębu – to połączenie wysokiej jakości, klasy i elegancji. Idealne dla biznesmenów oraz pewnych siebie mężczyzn i przebojowych kobiet gustujących w dodatkach z najwyższej półki.
  • Oprawki okularowe z orzecha – ten rodzaj drewna cechuje niewielka waga i piękny, ciepły odcień. Takie oprawki można śmiało zakładać na mniej formalne okazje.
  • Oprawki okularowe z drewna wenge – tropikalny surowiec o bardzo ciemnym odcieniu charakteryzuje się ponadprzeciętną trwałością i w tym sezonie cieszy się szczególnym uznaniem wśród projektantów mody.
  • Niektórzy producenci decydują się na połączenie drewna i włókna węglowego – w ten sposób powstają bardzo lekkie i odporne na uszkodzenia okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne. Drewno można łączyć także z bioacetatem. W naszym sklepie znajdziesz zróżnicowaną ofertę ekologicznych okularów z drewnianymi oprawkami:

     
    1. Woodys Barcelona L161102 JAWS 03
      Cena promocyjna 419,30 zł -30% Normalna cena 599,00 zł

      Woodys Barcelona L161102 JAWS 03

    2. Woodys Barcelona L161101 ROB 02
      Cena promocyjna 419,30 zł -30% Normalna cena 599,00 zł

      Woodys Barcelona L161101 ROB 02

    3. Woodys Barcelona L161101 ELI 04
      Cena promocyjna 419,30 zł -30% Normalna cena 599,00 zł

      Woodys Barcelona L161101 ELI 04

    Zobacz modele drewnianych okularów

     

    Ekologiczne i niepowtarzalne okulary z bambusa

     

    Bambus drzewiasty w naturalnym środowisku osiąga wysokość nawet 50 metrów. W korzystnych warunkach ta roślina może przyrastać nawet o 120 cm w ciągu jednej doby! Trudno znaleźć bardziej ekologiczne tworzywo na oprawki okularowe niż bambus – stawiając na tę roślinę, zyskujemy pewność, że nasze okulary zostały wyprodukowane z surowców odnawialnych, a my nie przyczyniliśmy się do zanikania bioróżnorodności ani do zatruwania środowiska naturalnego.

    Osoby, które po raz pierwszy trzymają w ręku okulary bambusowe, są zaskoczone ich wagą – to leciutkie oprawki, które szczególnie przypadną do gustu osobom wrażliwym. Ze względu na niską wagę, do bambusowych okularów można się szybko przyzwyczaić. Ich niewielka masa nie powinna nas niepokoić, ponieważ to wcale nie oznacza, że oprawki są kruche – wręcz przeciwnie! Bambus jest trwały i odporny na uszkodzenia, co czyni go materiałem długowiecznym. Decydując się na bambusowe okulary, z pewnością uda nam się wyróżnić z tłumu. Pomimo dość neutralnego koloru takie oprawki wzbudzają zainteresowanie za sprawą ciekawego usłojenia. Każdy model nieco różni się od swojego poprzednika, ponieważ żadne z wyprodukowanych ramek nie będą posiadały identycznego wzoru – w tym przypadku to natura zadbała o różnorodność!

     

    Okulary z recyklingu – czy to rozwiązanie może rewolucjonizować świat mody?

     

    W salonie KODANO Optyk coraz częściej pojawiają się w ofercie okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne, których oprawki wykonano z materiałów pochodzących z odzysku. Ta szlachetna idea przyczynia się do redukcji ilości odpadów i jest to jeden z najlepszych sposobów promowania zrównoważonej mody. Projektanci, którzy nie boją się innowacyjnych rozwiązań, odważnie sięgają po okulary wykonane z:

    • Plastiku z recyklingu – w tym tworzywie nie znajdziemy szkodliwego BPA, a same oprawki charakteryzują się lekkością i odpornością na gięcie oraz zarysowania.
    • Akrylu z recyklingu – można z niego wyprodukować na przykład półtransparentne oprawki, które w tym sezonie cieszą się dużą popularnością.
    • Polipropylenu – to tworzywo jest wykorzystywane przy produkcji niezawodnych okularów przeciwsłonecznych.
     

    Opracowanie:

     

    Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych, okularach i zagadnieniach związanych z narządem wzroku. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

    Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Aleksandry Gorczycy (Optometrysta KODANO Optyk, profil naukowy https://www.researchgate.net/profile/Aleksandra-Gorczyca-4)

    źródła informacji:

Udostępnij: