Jak zmienia się wzrok w czasie ciąży?

wzrok w ciąży

Ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu, które pociąga za sobą wiele zmian, skutkujących drobnymi dolegliwościami. Zmiany te obejmują również wzrok. Jakich objawów wzrokowych możesz spodziewać się po zajściu w ciążę? Czy wszystkie z nich stanowią zagrożenie dla zdrowia? I jak to jest z soczewkami - czy ciężarna może je nosić w takim samym trybie, jak przed ciążą?

 
 
  • Ciąża jest ogromnym wyzwaniem dla organizmu i powoduje w nim wiele zmian. Zmiany te mogą objąć także narząd wzroku. Ich przyczyną są przede wszystkim hormony: progesteron i estrogen.
  • To, czy jakieś zmiany i jakie wystąpią zależy od cech organizmy konkretnej kobiety - tego, czy ma zdrowe oczy czy boryka się z przewlekłą chorobą lub wadą wzroku.
  • Wada wzroku u kobiety w ciąży może się nasilić. Ale nie musi! I objawy te miną zaraz po porodzie.
  • Jakich innych objawów można spodziewać się w trakcie ciąży? Na przykład dyskretnej zmiany w polu widzenia, suchości oczu i obrzęku powiek.
  • W trakcie ciąży można oczywiście korzystać z soczewek kontaktowych. Warto jednak zadbać o kilka aspektów: nosić je krócej, wybrać soczewki jednodniowe, a jeśli nie ma takiej możliwości, skrócić czas stosowania, regularnie nawilżać oczy przeznaczonymi do tego kroplami i przede wszystkim regularnie badać.
 

Spis treści:

  1. Wpływ ciąży na prawidłowe funkcjonowanie oczu
  2. Pogorszenie wzroku w czasie ciąży - jakich objawów można się spodziewać?
  3. Czy w czasie ciąży można korzystać z soczewek kontaktowych?
 

Wpływ ciąży na prawidłowe funkcjonowanie oczu

Ciąża wraz z okresem karmienia to czas, w którym w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian - układowych oraz narządowych. Przyczyną są tutaj przede wszystkim hormony steroidowe - progesteron i estrogen, które prowadzą do zaburzeń elektrolitowych w obrębie oczu. Warto jednak zaznaczyć, że to czy niekorzystne objawy wystąpią u danej kobiety i jak bardzo intensywne będą, często zależy od jej indywidualnych predyspozycji oraz tego, czy do tej pory zmagała się z jakąkolwiek wadą wzroku.

Kobieta ze zdrowymi oczami, wadą wzroku lub przewlekłą chorobą - u każdej z nich nasilenie objawów pogorszenia wzroku w czasie ciąży może się różnić. Jeśli przyszła mama nie miała do tej pory problemów z widzeniem, prawdopodobnie nie będzie odczuwała żadnych problemów z prawidłowym widzeniem lub dolegliwości będą bardzo delikatne i znikną zaraz po urodzeniu dziecka. U kobiet borykających się z wadą wzroku przed ciążą problem krótko- lub nadwzroczności może się nasilić. Jednak podobnie jak w poprzednim przypadku, tak i tutaj objawy te mijają zaraz po porodzie.

Jeszcze do innej kategorii zaliczają się kobiety borykające się z przewlekłymi chorobami - np. cukrzycą. Tutaj niezwykle ważne są regularne wizyty u specjalisty i obserwacja własnego organizmu, bo objawy choroby w czasie ciąży mogą się znacząco nasilić, prowadząc m.in. do znaczącej lub całkowitej utraty wzroku. Najlepiej odwiedzić okulistę jeszcze przed zajściem w ciążę, a następnie w miesięcznych lub maksymalnie trzymiesięcznych odstępach.

 

Pogorszenie wzroku w czasie ciąży - jakich objawów można się spodziewać?

Przyczyną pogorszenia wzroku w czasie ciąży są przede wszystkim hormony steroidowe - progesteron i estrogen. To właśnie one prowadzą do zaburzeń elektrolitowych w obrębie oczu. Warto jednak podkreślić, że kobiety, które przed ciążą nie miały żadnych problemów z prawidłowym widzeniem, w czasie jej trwania mogą odczuwać tylko delikatne dolegliwości. Inaczej doświadczą ten stan osoby krótko- i dalekowzroczne: w czasie ciąży wada może się nasilić. Na szczęście w obu przypadkach objawy ustaną zaraz po porodzie. W gorszej sytuacji są natomiast kobiety cierpiące na cukrzycę lub inne przewlekłe schorzenia. Istnieje bowiem ryzyko, że objawy choroby nasilą się w trakcie trwania ciąży. Aby uniknąć powikłań należy wobec tego pilnować regularnych wizyt u specjalisty, z których pierwsza powinna mieć miejsce jeszcze przed okresem dziewięciomiesięcznego oczekiwania na potomka.

Hormony produkowane w czasie ciąży oraz karmienia mogą powodować zmiany grubości i krzywizny rogówki oraz zaburzenia akomodacji. Pogarsza się jakość filmu łzowego - wytwarzana jest zdecydowanie mniejsza ilość łez, a w tkankach zauważa się wzrost uwodnienia oraz obrzęk. Zaburzeniu ulega również funkcjonowanie gruczołów Meiboma. Można więc powiedzieć, że ciążowe zmiany narządu wzroku obejmują każdą warstwę - od tej najbardziej wewnętrznej aż po brzegi powiek. W efekcie możesz spodziewać się objawów takich jak:

  • zmienna ostrość widzenia;
  • dyskretne zmiany w polu widzenia - np. malutkie, ciemne plamki, czyli tzw. mroczki;
  • dyskomfort;
  • suchość oczu;
  • obrzęk powiek.
 

Czy w czasie ciąży można korzystać z soczewek kontaktowych?

Nawet 30% kobiet noszących soczewki kontaktowe w czasie ciąży deklaruje znaczny spadek komfortu ich użytkowania. Kobiety najczęściej opowiadały o suchości oczu, odczuwaniu soczewki na oku oraz konieczności skrócenia czasu ich noszenia. Przyczyną w tym przypadku są zmiany zachodzące w obrębie przedniej części oka i pogorszenie jakości filmu łzowego. Na skutek wzrostu grubości rogówki oraz jej krzywizny dochodzi do sytuacji, w której soczewki po prostu przestają być dopasowane do wady wzroku posiadanej przez ciężarną kobietę. Dodatkowo na powierzchni soczewek znacznie szybciej gromadzą się osady białkowe.

Oczywiście będąc w ciąży nadal możesz korzystać z soczewek kontaktowych. Istnieje jednak kilka aspektów, o które powinnaś w tym czasie zadbać:

  • skróć czas noszenia soczewek - maksymalnie do 6-8 godzin dziennie;
  • zacznij stosować soczewki jednodniowe, aby jak najlepiej uniknąć tworzenia się osadów;
  • jeśli jednak z jakichś powodów musisz pozostać przy soczewkach dłuższego użytkowania, np. miesięcznych, zmniejsz okres ich stosowania, np. z miesiąca do 2-3 tygodni;
  • jeśli tylko jest to możliwe, wybierz soczewki silikonowo-hydrożelowe - ten rodzaj materiału charakteryzuje się lepszym współczynnikiem przepuszczalności tlenowej;
  • oczyszczaj i pielęgnuj soczewki przy użyciu płynów oksydacyjnych - to zwiększy ich odporność na gromadzenie zanieczyszczeń;
  • regularnie stosuj nawilżające krople do oczu - nawet jeśli nie odczuwasz wyraźnego dyskomfortu;
  • i przede wszystkim pamiętaj o regularnych wizytach u specjalisty!
 

Jesteś w ciąży? Wybieraj soczewki jednodniowe

W czasie ciąży nie zaleca się wymiany okularów lub szkieł kontaktowych na mocniejsze, i to z bardzo prostego powodu - wzrok i tak po tych kilku miesiącach wróci do stanu sprzed ciąży i soczewki lub okulary o dobranej w tym czasie mocy przestaną pasować. Wyjątek stanowią tymczasowo używane soczewki jednodniowe, dopasowywane w odstępach miesięcznych do możliwych zmian wady wzroku. Do najlepszych soczewek jednodniowych w okresie ciąży należą:

  • Moc: -12,00 do +6,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 
 

Udostępnij: