Trendy w oprawkach na przestrzeni lat

trendy w okularach

"Jak ten czas szybko mija" - zapewne każdy z Was wypowiedział kiedyś te słowa. Być może niektórzy pomyśleli wtedy o przeszłości, z tkliwością wspominając minione czasy. Inni z kolei mogli zadumać się nad przyszłością i tym, co ich czeka w kolejnych latach. Tutaj skupiamy się na przeszłości, przypominając sobie, jakie trendy w oprawkach królowały od początku XX wieku. Być może zainspiruje to niektórych z Was do wyboru stylizacji z dawnych lat i ubarwienia teraźniejszości.

 

Trendy w okularach – stale się zmieniają

 

XX wiek to bez wątpienia okres silnego rozkwitu funkcjonalności i trendów okularowych. Na przełomie kilkudziesięciu lat prawdziwą rewolucję przeszły zarówno okulary przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne. Trendy, które dobrze znamy dziś, swoje korzenie mają właśnie tam - nawet w odległych latach 30. ubiegłego wieku. Wtedy do diametralnych zmian w pożądanej estetyce oprawek dochodziło na przełomie dekad. Współcześnie obserwujemy, jak moda zmienia się niemalże z sezonu na sezon. Mimo to istnieją oprawki okularowe, które się nie starzeją i nawet jeśli w danym okresie odejdą na nieco dalszy plan, za chwilę wrócą - i to jako te najbardziej modne. Czytaj dalej i poznaj je, a zyskasz szansę na wyposażenie się w stylowe okulary, które zachwycą niejednego estetę.

 

Okulary lenonki

 

Wbrew pozorom lenonki sięgają czasów przed Johnem Lennonem. Jest to typ okularów okrągłych, który pojawił się w Anglii już u schyłku XIX wieku. Był popularny do I wojny światowej i po chwilowym braku zainteresowania ze strony konsumentów szybko wrócił do łask. Lenonki były najbardziej popularne w latach 60. I 70. XX wieku, kiedy uwielbiał je John Lennon i hipisi. Mają charakterystyczny design: okrągłe szkła i cienkie oprawki. Kojarzą się ze stylem rockowym, romantycznym, hippie, lub boho. Dziś przeżywają swój renesans i aktualnie to bardzo modne okulary – przeciwsłoneczne i korekcyjne.

  okulary lenonki  

Przeczytaj więcej o okularach lenonkach

 

Okulary panto

 

Jest to kolejny typ okularów okrągłych. Posiadają okrągłe szkła, które w górnej części stają się bardziej owalne i płaskie. Panto to oprawki, które pojawiły się w latach 20. ubiegłego wieku. Należą do klasyki stylu i jednocześnie (podobnie, jak lenonki) są obecnie bardzo popularne. Można je określić hipsterskimi, lecz spełnią także oczekiwania osób lubiących elegancki i klasyczny wygląd. Występują głównie jako modne okulary korekcyjne.

  okulary panto  

Okulary pilotki (Aviatory)

 

Pilotki bardziej kojarzą się z okularami przeciwsłonecznymi, lecz dostępne są także modele korekcyjne. Ich historia sięga 1937 roku. Pierwsze pilotki zostały wykonane z metalu i posiadały dwie zielone soczewki zaopatrzone w filtr UV. Geneza nazwy tkwi w ich pierwotnym przeznaczeniu. W latach 30. XX w. wynaleziono samoloty, które mogły osiągać coraz większe wysokości. Pilotki pomagały pilotom poradzić sobie w warunkach oślepiającego blasku słońca. Ponadto aviatory nosiło wiele gwiazd muzycznych, a wśród nich m.in. Michael Jackson, Paul McCartney, Ringo Starr. Stylowe okulary męskie? Trudno o lepszy wybór niż klasyczne, ponadczasowe aviatorki!

  okulary pilotki aviatorki  

Zobacz propozycje okularów pilotek - aviatorek

   

Okulary kocie oczy

 

Kocie oczy bywają nazywane też motylkami. Te ciekawe nazwy są zasługą kształtu oprawek – wydłużają się one ku górze. Kojarzą się ze stylem retro vintage lat 50. I 60. XX w., jednak nadal są to bardzo modne i stylowe okulary damskie. Ich fason wybierają zazwyczaj kobiety, które pragną dodać sobie seksapilu, elegancji i wdzięku.

  okulary kocie oczy  

Zobacz propozycje okularów kocich oczu

 

Okulary Wayfarer

 

Wayfarer to model, który powstał w latach 50, wówczas nosiły go takie sławy kina, jak Marilyn Monroe, Kim Novak, czy Cary Grant. Zwane również nerdami, wciąż są cenione przez gwiazdy Hollywood i celebrytów. Są duże i zazwyczaj mają masywne oprawki. Wykończone są wystającymi rogami w górnych kątach. Mogą kojarzyć się zarówno z pilnym uczniem, jak i przebojową osobą. Świetnie sprawdzą się na sportowo, elegancko i do casualowej stylizacji.

  okulary wayfarer  

Zobacz propozycje okularów Wayfarer

 

Trendy okularowe a własny gust – znajdź kompromis!

 

Modne trendy w okularach to jedno, ale Twoje własne upodobania to drugie, i nie zapominaj o nich! Pamiętaj, że dobre oprawki to te, które będą towarzyszyć Ci przez długi czas, spełniając swoją zasadniczą funkcję – ochrony przed słońcem lub korekcji wady wzroku, ale też współtworząc Twój wizerunek; ten, z którym czujesz się najlepiej. Okulary powinny być z Tobą tożsame, zamiast przyjmować postać kostiumu. Trendy okularowe traktuj więc zawsze jako wskazówki, nie wyrocznię. Ostateczny wybór oprawy opieraj na własnym zdaniu.

Miej na uwadze, że nawet najpiękniejsze okulary, które tak dobrze wyglądały na twarzy znanego Ci celebryty, nie muszą prezentować się tak samo na Tobie. Duże znaczenie mają w tym przypadku indywidualne cechy urody: kształt twarzy czy kolor oczu. I odwrotnie – oprawki, które od razu wpadły Ci w oko, ale z ogólnych wskazań wynikałoby, że nie będą Ci pasować, mogą okazać się pozytywnym zaskoczeniem. Zatem śmiało przymierzaj różne stylowe okulary, przyglądaj się im, słuchaj opinii innych osób i podejmuj własne, świadome decyzje zakupowe!


Jeśli chcesz przekonać się, jakie trendy w oprawkach królują dzisiaj, koniecznie zajrzyj na KODANO. Ciekawe, jakie okulary zawładną naszymi sercami w nadchodzących latach!

Udostępnij: