Starzenie się organizmu a wzrok

starzenie się organizmu a wzrok

Starzenie się organizmu dotyczy każdego z nas, a nieuchronność upływu czasu czują między innymi nasze oczy. Na szczęście w większości przypadków zmiany w narządzie wzroku są naturalnym następstwem upływających lat. Niestety mogą one być także wynikiem choroby. Dowiedz się, jakie dolegliwości i schorzenia mogą Cię spotkać w przyszłości. Pamiętaj, że przed wieloma z nich możesz się uchronić.

 

Zmiany o podłożu fizjologicznym

 

Zapewne słyszałeś kiedyś o prezbiopii. Warto dowiedzieć się na jej temat więcej. Prezbiopia jest bowiem jedną z najbardziej znanych dysfunkcji narządu wzroku, których częstotliwość występowania rośnie z wiekiem. Starczowzroczność – inna nazwa opisywanej dolegliwości – dotyka każdego z nas. Zaczyna się zaraz po przekroczeniu 40. roku życia, a przestaje postępować około 60. roku życia. Prezbiopia to naturalny proces polegający na utracie elastyczności soczewki w oku. Wynikiem tej przypadłości jest natomiast utrata zdolności bliskiego widzenia i problem z przystosowaniem się wzroku do naprzemiennego oglądania przedmiotów bliskich, dalekich i znajdujących się w pośrednich odległościach. Dla osób dotkniętych starczowzrocznościom opracowano wiele rozwiązań, spośród których najczęściej stosowanym jest noszenie szkieł progresywnych (wieloogniskowych).

 

Starzenie się organizmu a wzrok

 

Starzenie się organizmu niesie ze sobą także inne, mniej lub bardziej poważne zmiany związane z naszym narządem wzroku:

  • Zespół suchego oka – starzejąc się nasze oczy produkują mniej łez i w rezultacie potrzebują alternatywnych sposobów nawilżenia, np. w postaci kropli do oczu.
  • Mniejsza reaktywność źrenicy – czym więcej mamy lat, tym więcej światła potrzebujemy. Mięśnie, które kontrolują wielkość i reakcję naszej źrenicy tracą siłę z upływem lat. Efektem tego jest osłabiona reakcja wspomnianej części oka na zmiany w natężeniu światła.
  • Zmiany w zakresie widzenia peryferyjnego – badania potwierdzają, że wraz z wiekiem zmniejsza się nasze pole widzenia.
  wzrok u osób starszych  

Choroby oczu związane z wiekiem

 

Często występującą chorobą oczu jest zaćma starcza. Jest to odmiana zaćmy (katarakty), która dotyka wielu ludzi po 50. lub 60. roku życia. Choć jej przyczyny nie są do końca znane wiemy, że do grupy ryzyka należą osoby starsze cierpiące na zaburzenia metaboliczne. Zaćma polega na postępującym zmętnieniu soczewki oka, a co za tym idzie pogorszeniu się ostrości widzenia (co ostatecznie może doprowadzić o całkowitej utraty wzroku). Pocieszający jest fakt, że katarakta jest chorobą uleczalną. Można ją wyleczyć zastępując zmętnioną soczewkę sztuczną, co jest najczęstszą metodą walki z zaćmą.

 

Wśród innych chorób powiązanych z wiekiem można wymienić:

 
  • jaskrę – jej przyczyną jest narastające ciśnienie w gałce ocznej, które uszkadza nerw wzrokowy i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Chociaż choroba ta wciąż należy do nieuleczalnych, lekarze dysponują wystarczającą wiedzą, by opóźnić jej rozwój.
  • AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej – przewlekła i postępująca choroba oczu, która może doprowadzić do ślepoty. Jej objawami jest zniekształcony obraz i problemy z rozróżnianiem kolorów.

Przed postępującymi zmianami w ludzkim wzroku można się uchronić. Profilaktyka jest prosta i polega m.in. na regularnych badaniach oczu i stosowaniu zdrowej diety.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: