Soczewki kontaktowe, chociaż nie są nowym wynalazkiem, stają się coraz ciekawszą alternatywą dla okularów korekcyjnych. Obecnie można zakupić wiele różnych soczewek kontaktowych, które różnią się między sobą czasem użytkowania, kształtem, materiałem, z jakiego są wykonane, wartością mocy refrakcyjnej czy dodatkowymi funkcjami (jak filtr UV). Tradycyjne soczewki kontaktowe mają kształt kulisty, czyli sferyczny. W ostatnich latach wprowadzono jednak do użytku asferyczne soczewki kontaktowe.
- Jeszcze do niedawna na rynku obecne były włącznie standardowe soczewki sferyczne. Teraz można znaleźć także asferyczne - o geometrii lepiej dopasowującej się do ludzkiego oka.
- Soczewki asferyczne dzieli się na soczewki o asferycznej powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej.
- Wprowadzenie soczewek asferycznych na rynek dało możliwość korekcji astygmatyzmu i innych nietypowych wad wzroku.
- Do najważniejszych zalet soczewek asferycznych należy łatwiejsze dopasowanie do oczu i ostrzejsze widzenie.
Spis treści:
Co to są sferyczne soczewki kontaktowe?
Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich kształt był wycinkiem kuli, dlatego też często nazywa się je soczewkami kulistymi. Warto jednak zaznaczyć, iż powierzchnia każdej rogówki nie jest idealnie sferyczna. Wynika to z anatomii oka. Każda rogówka posiada w swoim centralnym punkcie tzw. wierzchołek rogówki, w którym jest najmniejszy promień krzywizny. Im bardziej na obwód, tym bardziej rogówka ulega wypłaszczeniu. Z tego powodu sferyczne soczewki kontaktowe posiadają na swojej powierzchni wewnętrznej aż trzy strefy sferyczne, z których każda posiada inny promień krzywizny. Dzięki temu zabiegowi sferyczne soczewki kontaktowe są dużo bardziej zbliżone kształtem do naturalnej rogówki oka. Sprawia to, że łatwiej dopasowują się do oczu pacjentów z wadami takimi jak nadwzroczność czy krótkowzroczność.
Przykładowe soczewki sferyczne
Co to są asferyczne soczewki kontaktowe?
Asferyczne soczewki kontaktowe lepiej niż sferyczne soczewki dostosowują się do geometrii oka, przez co ich użytkowanie staje się dużo wygodniejsze i sprawia, że widziany obraz jest dużo wyraźniejszy. Generalnie możemy podzielić asferyczne soczewki kontaktowe na dwie grupy - soczewki kontaktowe z asferyczną powierzchnią wewnętrzną oraz soczewki kontaktowe z asferyczną powierzchnią zewnętrzną. Należy zaznaczyć, iż wprowadzenie na rynek soczewek kontaktowych z asferyczną powierzchnią umożliwiło korekcję wzroku osób z astygmatyzmem, a także innymi nietypowymi wadami. Obraz, który pada na siatkówkę oka po przejściu przez asferyczną soczewkę kontaktową jest u niektórych osób dużo wyraźniejszy niż obraz, który projektuje się na siatkówce po przejściu przez soczewkę sferyczną. Wynika to z faktu gradientowej zmiany krzywizny soczewki asferycznej, zmieniającej się od krawędzi do środka soczewki. Takie soczewki asferyczne nie przypominają już wycinka kuli a bardziej są podobne kształtem do paraboli lub hiperboli.
Soczewki kontaktowe z asferyczną powierzchnią wewnętrzną
Jest to grupa soczewek różnego typu, do których należą np. soczewki twarde przepuszczające gaz (GP, RGP) czy niektóre soczewki miękkie wykonane z materiałów silikonowo-hydrożelowych. Z racji tego, że RGP to soczewki twarde - oczy często mają problem z dostosowaniem się do takich soczewek. Z tego właśnie powodu producenci zdecydowali się na wprowadzenie asferycznej powierzchni wewnętrznej, która dużo lepiej odzwierciedla anatomiczną budowę rogówki, a tym samym soczewki lepiej dopasowują się do oczu pacjentów. Korzyści płynące z zastosowania takiego rozwiązania to nie tylko łatwiejsze dopasowanie, ale także uzyskanie lepszej jakości obrazu. Również miękkie soczewki silikonowo-hydrożelowe, które są nieco sztywniejsze niż hydrożelowe, tworzą dużo wyraźniejszy obraz gdy mają asferyczną powierzchnię.
Soczewki kontaktowe z asferyczną powierzchnią zewnętrzną
To właśnie ten rodzaj soczewek kontaktowych został zaprojektowany z myślą o osobach, które oprócz klasycznej krótko- lub nadwzroczności posiadają inne wady wzroku o niewielkim nasileniu. Dzięki różnemu rozmieszczeniu mocy refrakcyjnych na soczewkach nie obserwujemy przy ich użytkowaniu niekorzystnego efektu aberracji sferycznej. W skrócie, oznacza to, że używając specjalnie zaprojektowanych soczewek asferycznych wszystkie promienie świetlne skupiają się dokładnie w jednym punkcie na siatkówce nawet w przypadku, gdy powierzchnia rogówki ma zmieniony kształt.
Przykładowe soczewki asferyczne
Podsumowanie
Wybór odpowiednich soczewek czasami nie jest prosty. Jeśli zależy Ci na dobrej ostrości wzroku warto zastanowić się nad wypróbowaniem soczewek asferycznych. Mogą one również okazać się dużo wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Łatwiejsze dopasowanie oraz komfort uzyskiwany dzięki ostrzejszemu widzeniu to zalety asferycznych soczewek kontaktowych.
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk
źródła informacji:
- [1] Konstrukcje soczewek kontaktowych - Gazeta Optyka, numer 1/2010, strony 48-50
- [2] How Aspheric Contact Lenses Work - Healthfully
źródła zdjęć:
- [1] Esco Optics
- [2] Discoptic.fr