Soczewki kontaktowe o dużych mocach optycznych

soczewki o dużych mocach optycznych

W dzisiejszych czasach bardzo prężnie rozwija się przemysł związany z soczewkami kontaktowymi. Nie ma się co dziwić, gdyż okulary dla wielu osób mogą być niewygodne, przeszkadzać w pracy i w codziennym życiu. Istnieje przekonanie, że soczewki kontaktowe mogą pomóc jedynie osobom ze stosunkowo małą wadą wzroku w zakresie do kilku dioptrii. Jednak nie tylko takie osoby mogą cieszyć się z wyraźnego widzenia dzięki soczewkom - również osoby z dużymi wadami wzroku mogą wybrać korekcję wzroku za pomocą soczewek o dużych mocach optycznych.

 
 
 • Panuje przekonanie, że soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji wyłącznie niewielkich wad wzroku. To nieprawda! Na rynku dostępne są różnorodne soczewki, w tym takie o dużych mocach optycznych.
 • Producenci oferują obecnie soczewki o mocach sięgających nawet +/– 30,00 D. Taki zakres spełnia oczekiwania niemalże wszystkich pacjentów.
 • Firmą, o której można powiedzieć, że wyznaczyła nowe standardy w zakresie mocy optycznych soczewek jest Cooper Vision i jej soczewki Zero 6 Sphere RX, będące soczewkami rocznymi.
 

Korekcja dużych wad wzroku

 

Jeśli za dużą wadę uznamy wartość bezwzględną równą np. 10,00 D, to okazuje się, że całkiem duża grupa pacjentów znajduje się w kategorii dużej wady wzroku. Nie wszyscy z nich będą w pełni zadowoleni z noszenia okularów. Okazuje się jednak, że korekcja okularowa u osób nawet z największymi wadami wzroku nie jest jedyną opcją niechirurgicznej korekcji takiej wady. Przemysł soczewek kontaktowych poszedł krok naprzód i powstały soczewki o mocy nawet +/- 30,00 D. Jest to duża korekcja, która pozwala na zaopatrzenie potrzeb właściwie każdego pacjenta z dużą wadą wzroku.

 

Korekcja bardzo wysokiej krótko- i nadwzroczności na przykładzie Zero 6 Sphere RX

 

Zero 6 Sphere RX to soczewki znanej i cenionej marki Cooper Vision. Ich największym atutem jest możliwość indywidualnego doboru praktycznie każdego parametru - w tym mocy w zakresie od -30,0 do +30,0 D. Można pokusić się o stwierdzenie, że firma Cooper Vision swoimi soczewkami Zero 6 Sphere RX wyznacza nowe standardy i pokazuje, że granice nie istnieją. Roczne hydrożelowe soczewki kontaktowe zostały wyprodukowane z myślą o osobach, które są aktywne, nie lubią nosić okularów, a jednocześnie są na tyle obowiązkowe, aby pamiętać o codziennej pielęgnacji soczewek.

 

Zalety rocznych soczewek Zero 6 Sphere RX:

 
 • Idealne dopasowanie - komfort użytkowania Zero 6 Sphere RX jest nieporównywalnie lepszy w stosunku do innych soczewek kontaktowych.
 • Duża zawartość płynów - poziom uwodnienia soczewki decyduje o tym, czy i jak długo soczewka utrzymuje nawilżenie na swojej powierzchni. Im więcej płynów znajduje się w materiałach, z których zbudowana jest soczewka, tym większy jest poziom uwodnienia oraz wyższy komfort oka podczas noszenia soczewki.
 • Dobór parametrów - soczewki Zero 6 Sphere RX cechują się możliwością doboru odpowiednich parametrów. Spośród nich najważniejszy jest dobór mocy w bardzo szerokim zakresie, a także wybór krzywizny i średnicy.
 • Idealna korekcja - zakup sprawdzonych soczewek kontaktowych firmy Cooper Vision to wybór niezawodnej korekcji wzroku, a także ostrości obrazu.
 • Czas wymiany - Zero 6 Sphere RX to soczewki roczne, co oznacza, że wymienia się je raz na rok. Jedynym warunkiem jest zdejmowanie ich każdorazowo na noc oraz odpowiednia pielęgnacja, która polega na czyszczeniu i przechowywaniu w płynie do soczewek.
 

Dobór parametrów w szerokim zakresie

 

Niewątpliwą zaletą tych soczewek kontaktowych jest możliwość doboru większości parametrów. Oznacza to, że po konsultacji z lekarzem okulistą lub optometrystą, dla pacjenta produkowane są odpowiednie dla niego soczewki pod kątem średnicy, mocy, czy krzywizny. Średnice soczewek są dostępne w czterech różnych wartościach (13,5; 14,0; 14,5 i 15,0 mm), natomiast promień krzywizny w sześciu (8,1; 8,4; 8,7; 9,0; 9,3 i 9,6 mm).

 

Co poza soczewkami Zero 6 Sphere RX?

 

Poznaliśmy już parametry soczewek Zero 6 Sphere RX, niemniej w naszym sklepie dostępne są także soczewki korygujące także wysokie wady krótko- i nadwzroczności. Należą do nich:

 • Moc: -20,00 do +12,00 D

Soczewki miesięczne AquaView Monthly to rozwiązanie, które przypadnie do gustu wszystkim borykającym się z problemem krótko- i nadwzroczności. Dzięki wygodnemu materiałowi Methafilcon A nie męczą oka oraz pozwalają na korekcję wady wzroku od -20,00 do +12,00 D. Dodatkowo filtr UV chroni narząd wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, natomiast z myślą o osobach z suchymi oczami w ich składzie znajduje się hialuronian sodu.

KUPUJĘ
 • Moc: -20,00 do +20,00 D

Wybór soczewek może być bardzo trudny, zwłaszcza gdy poszukuje się soczewek korekcyjnych. W przypadku krótkowzroczności i nadwzroczności w zakresie od -20,00 do +20,00 D dobrym wyborem są miesięczne soczewki Proclear Sphere, które nie tylko pozwolą na wyraźne widzenie, ale także zahamują dalszy rozwój wady wzroku, przy jednoczesnym odpowiednim nawilżeniu oka (dzięki barierze ochronnej powstającej w wyniku wiązania cząsteczek wody).

KUPUJĘ
 • Moc: -20,00 do +20,00 D

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy jest możliwe używanie jednej pary soczewek przez cały rok, to Zero 6 Sphere da Wam odpowiedź. Pozwalają one nie tylko na korektę szerokiej wady wzroku, od -20,00 do +20,00 D, ale także na używanie jednej pary przez 12 miesięcy. Wydaje się nieprawdopodobne, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji pozwolą one znacznie zaoszczędzić na zakupach nowych opakowań soczewek kontaktowych.

KUPUJĘ
 

Dla astygmatyków o wysokiej wadzie wzroku (astygmatyzmu z krótko- lub nadwzrocznością) idealną opcją będą prezentowane soczewki toryczne:

 • Moc: -25,00 do +25,00 D
 • Cylinder: -0,50 do -8,00 D

Zero 6 Toric RX to roczne soczewki dla astygmatyków korygujące wadę od -25,00 do +25,00 D, z możliwością dobrania odpowiedniego cylindra w zakresie od -0,50 do -8,00 D. Nowoczesny materiał Polymacon nadaje im niezwykłą wytrzymałość, dlatego też przy odpowiedniej pielęgnacji można używać jednej pary przez 12 miesięcy. Zakładanie soczewek ułatwia jasnoniebieskie zabarwienie.

KUPUJĘ
 • Moc: -20,00 do +20,00 D
 • Cylinder: -0,75 do -5,75 D

Idealny wybór dla astygmatyków z krótko- i nadwzrocznością, którzy lubią oszczędzać sobie czas na codzienną pielęgnację i cowieczorne ściąganie soczewek. Biofinity Toric XR to miesięczne soczewki toryczne, które mogą być używane w trybie ciągłym. Ich zakres korekcyjny mieści się w przedziałach od -10,00 do +10,00 D, a cylinder można wybrać w wartości od -0,75 do -5,75 D.

KUPUJĘ
 

Natomiast prezbiopowie mogą wybierać soczewki progresywne dostosowane do wysokiego stopnia prezbiopii z krótko- i nadwzrocznością. Należą do nich:

 • Moc: -20,00 do +20,00 D
 • Addycja: +1,00 do +4,00 D

Każdy, kto cierpi na prezbiopię powinien poznać soczewki progresywne Proclear Multifocal XR typ D o szerokich parametrach korekcyjnych. Pozwolą one nie tylko skorygować wadę wzroku w zakresie -20,00 do +20,00 D i addycję od +1,00 do +4,00 D, ale także zaoszczędzić na zakupach, gdyż jedna para starcza na 30 dni przy codziennej pielęgnacji. Soczewki typu D przeznaczone są dla oka dominującego.

KUPUJĘ
 • Moc: -20,00 do +20,00 D
 • Addycja: +1,00 do +4,00 D

Proclear Multifocal XR typ N to doskonały wybór dla osób cierpiących na prezbiopię. Dzięki dużemu zakresowi mocy, od -20,00 do +20,00 D oraz addycji od +1,00 do +4,00 D, pozwalają na korekcję nawet sporej wady wzroku. Soczewki progresywne przystosowane do użytkowania przez 30 dni, pod warunkiem zachowania codziennej ich pielęgnacji. Soczewki typu N dedykowane są dla oka niedominującego.

KUPUJĘ
 

Soczewki kontaktowe są ... dla wszystkich

 

W dzisiejszych czasach rośnie liczba osób, które wymagają korekcji wady wzroku. Firmy produkujące soczewki kontaktowe prześcigają się w produkcji coraz to nowocześniejszych oraz korygujących coraz to większe wady soczewek kontaktowych. Patrząc na to, jak dzisiaj wygląda rynek soczewek kontaktowych, nie będzie przesadą stwierdzenie, iż prawie każdy znajdzie coś dla siebie. Słowo „prawie” nie oznacza tutaj ludzi z dużymi wadami wzroku, lecz takich, którzy nie przyzwyczają się do noszenia soczewek albo są one u nich przeciwwskazane.

  
   

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: