Soczewki na noc i dzień

zalety soczewek całodobowych

Soczewki kontaktowe to wygodna metoda korekcji wzroku. Jednak codzienna pielęgnacja, zdejmowanie ich na noc i czyszczenie w odpowiednich płynach może być dla niektórych uciążliwe. Zdarza Ci się zasnąć w soczewkach? Nie masz czasu na codzienną pielęgnację soczewek? A może wyjeżdżasz na długi biwak? Zobacz czym wyróżniają się soczewki na noc i dzień! Podpowiadamy, dla kogo soczewki całodobowe będą najlepsze, a także przedstawimy Wam zalety i wady soczewek całodobowych.

 

Możesz spać w soczewkach całodobowych!

 

To soczewki, w których bezpiecznie możesz spać. Charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu nawet w czasie snu, kiedy nasze powieki są zamknięte - oczy pozostają odpowiednio nawilżone i dotlenione. Soczewki na noc i dzień możesz swobodnie nosić 24 godziny na dobę bez konieczności ich czyszczenia. Nie musisz ich zdejmować po przebudzeniu, ani wymieniać codziennie. Specjalna formuła soczewek pozwala na stosowanie ciągle przez kilkanaście dni, do miesiąca, w zależności od modelu. Nie obawiaj się wysychania oka – soczewki są zaprojektowane w taki sposób, by w pełni bezpiecznie stosować je przez określony czas.

Możliwość spania w szkłach kontaktowych doceniają przede wszystkim osoby, które muszą być gotowe do działania od razu po przebudzeniu. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku tych, którzy pracują w wymiarze 24-godzinnym, pełniąc dyżury (np. strażacy).

 

Dla kogo soczewki na noc i dzień?

 

Soczewki w wersji Night&Day są dla tych, którzy zapominają zdjąć je na noc lub mają kłopoty z ich regularnym czyszczeniem. Polecane są osobom pracującym w nocy bądź tym, którzy często i do późnych godzin spędzają czas przed ekranem monitora. Odpowiednie będą na czas wycieczki lub biwaku – w miejsca, gdzie utrudnione są warunki do odpowiedniej higieny i codziennej pielęgnacji soczewek. Jeśli musisz często wstawać w nocy, np. do małego dziecka - rozważ zakup soczewek na noc i dzień.

Jeżeli chodzi o soczewki całodobowe dla astygmatyków, to rekomendowanym modelem jest m.in. PureVision 2 HD for Astigmatism. Różnią się one nieco budową od modeli tradycyjnych. W ofercie producentów dostępne są również soczewki całodobowe dla prezbiopów. Osoby z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością chętnie sięgają natomiast po m.in. Air Optix® Night & Day® Aqua.

 

Higiena i pielęgnacja soczewek całodobowych

 

Soczewki na noc i dzień nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Zakładasz jednego dnia, a ściągasz po upływie określonego czasu. Informacje dotyczące długości stosowania zawsze są podane dla konkretnego modelu soczewek – na ich opakowaniu i w opisie producenta. Soczewki Night&Day możesz także stosować tylko podczas dnia, wtedy należy je zdjąć i wypłukać w płynie do soczewek, oraz zostawić na noc w pojemniku z płynem. Pamiętaj, aby nie przekraczać czasu stosowania soczewek.

Dodatkowa pielęgnacja soczewek całodobowych polega na tym, aby co jakiś czas zdjąć szkła kontaktowe z oczu i przemyć je przeznaczonym do tego płynem. Nie jest to wymagane, jednak może skutecznie podnieść komfort użytkowania tego rozwiązania optycznego.

 

Jak często zmieniać soczewki?

 

Soczewki na noc i dzień zmieniaj po upływie wyznaczonego czasu, czyli np. po kilkunastu dniach, miesiącu. Nie ma konieczności zdejmowania ich w trakcie w celu przemycia. Jednak swobodnie możesz je zdjąć i założyć ponownie. Należy je wtedy przemyć i pozostawić w pojemniku z płynem.

 

Zalety soczewek na noc i dzień

 

Soczewki przeznaczone do noszenia przez cały dzień mają wiele atutów. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:

  • możesz spać w soczewkach – spanie w soczewkach całodobowych jest całkowicie bezpieczne;
  • stosujesz jedną parę soczewek przez wiele dni – najczęściej tego typu rozwiązania są korzystne cenowo,;
  • nie musisz codziennie pielęgnować soczewek – to opcja dla osób zabieganych, które z jakichś względów nie mają czasu na codzienną pielęgnację szkieł kontaktowych;
  • oczy przez cały czas są odpowiednio nawilżone – dzięki temu, że przepuszczalność tlenu w soczewkach całodobowych jest wysoka;
  • widzisz wyraźnie o każdej porze dnia i nocy – nawet od razu po przebudzeniu;
  • nie musisz rezygnować ze szkieł kontaktowych – w sytuacjach, gdy nie masz możliwości ich codziennie pielęgnować (np. podczas biwaku);
  • oszczędzasz pieniądze – nie musisz kupować płynów do pielęgnacji w butelkach o dużej pojemności.

Pamiętaj! Zmieniając dotychczasowe soczewki na nowe, wcześniej przez Ciebie nie stosowane - koniecznie skonsultuj się ze specjalistą (optometrystą lub refrakcjonistą). Tylko on może dobrać odpowiednie dla Twojego oka soczewki kontaktowe.

 

Podsumowanie

 

Teraz już wiesz, jakie są zalety soczewek całodobowych i skąd tak duża popularność tego rozwiązania. Modele tego typu łączą w sobie zapewnienie wysokiej jakości widzenia z komfortem użytkowania w każdej sytuacji. Bez obaw – przepuszczalność tlenu w soczewkach całodobowych jest optymalna, dzięki czemu nasze oczy są odpowiednio dotlenione i nawilżone.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: