Dlaczego pierwsze soczewki musi dobierać specjalista?

dobór soczewek przez specjalistę

Najlepszą odpowiedzią na pytanie: dlaczego pierwsze soczewki musi dobierać specjalista - jest to, że jedynie specjalista może dobrać odpowiednie i bezpieczne soczewki  dla naszych oczu. Zobacz jak wgląda pierwsza wizyta w gabinecie lekarskim, przebieg wywiadu oraz badania wzroku, a także lekcja zakładania i zdejmowania soczewek. Pod okiem specjalisty przetestujesz także próbne soczewki.


Pierwsza wizyta u specjalisty


Konsultacja zaczyna się od wywiadu, podczas którego pacjent mówi o oczekiwaniach względem soczewek kontaktowych. Następnie optometrysta bada wzrok, wyznacza odpowiednie parametry soczewek, a także ich właściwości w oparciu o kondycję oczu oraz styl życia i potrzeby pacjenta. Podczas wizyty uczymy się także jak zakładać i zdejmować soczewki oraz o ich pielęgnacji.


Wywiad lekarski


Jest to bardzo ważny etap w doborze soczewek kontaktowych. Wśród pytań z pewnością pojawią takie, które dotyczą:

  • oczekiwań związanych z korekcją wzroku
  • stylu życia (rodzaju wykonywanej pracy, uprawianych sportów, itp.)
  • aktualnych lub przebytych chorób
  • planów dotyczących częstotliwości stosowania soczewek
  • stosowanej dotychczas korekcji wzroku

Już w trakcie wywiadu może się okazać, że istnieją przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych: zapalenie spojówek, zespół suchego oka, jednooczność, czy znieczulenie rogówki. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się rzadko i większość osób wychodzi z gabinetu lekarskiego z parą próbnych soczewek.


Badanie wzroku


Badanie wzroku to moment, w którym specjalista sprawdza wzrok oraz określa czy lub jaka wada występuje. Badaniu poddana jest także ostrość wzroku i krzywizna rogówki. Kolejno następuje sprawdzenie przedniego odcinka oka i ogólna ocena stanu zdrowia oczu oraz powiek, a także analiza zachowania filmu łzowego. W skład pierwszej wizyty wchodzi także badanie pod lampą szczelinową, które pomaga przy doborze odpowiednich szkieł. Dzięki lampie szczelinowej optometrysta sprawdza, czy soczewka układa się prawidłowo na oku (badanie to stosowane jest głównie w przypadku doboru soczewek torycznych).

Po specjalistycznym badaniu okulista wybiera soczewki, które spełniają wymagania pacjenta – zarówno zdrowotne, jak i te związane z trybem życia - a przede wszystkim pod względem prawidłowej korekcji wzroku. Aby soczewka odpowiednio leżała na oku oraz spełniała swoje zadanie muszą być określone podstawowe parametry:

  • moc sferyczna
  • krzywizna
  • średnica

Pod uwagę brane są także właściwości soczewek, takie jak: poziom uwodnienia czy przepuszczalność tlenu. Specjalista jest w stanie określić jakie właściwości będą najlepsze dla naszego oka. W przypadku astygmatyzmu trzeba określić również oś soczewki kontaktowej i moc cylindra. Przy presbiopii natomiast do mocy sferycznej, krzywizny i średnicy należy dodać addycję, czyli dodatek do wyraźnego widzenia bliży.


Soczewki próbne


Ostatnim etapem pierwszej wizyty u specjalisty jest nauka zakładania i zdejmowania soczewek oraz ich prawidłowej pielęgnacji. To chwila prób i błędów, mimo że proces aplikacji może wydawać się trudny i długotrwały. Pod czujnym okiem okulisty nie mamy jednak powodów do obaw.

Pod koniec pierwszej wizyty pacjent otrzymuje kilka sztuk wybranych soczewek do przetestowania w domu. Są to tzw. soczewki próbne. Ich kilkudniowe stosowanie pokaże, czy są dla nas odpowiednie.


Wizyta kontrolna


Jeśli nie ma przeciwwskazań do stosowania soczewek próbnych, dostajemy na nie receptę podczas wizyty kontrolnej, która odbywa się w niedługim czasie (np. kilku lub kilkunastu dni) od momentu pierwszej wizyty. Może się jednak okazać, że soczewki nie spełniają naszych oczekiwań. Wówczas okulista proponuje nam inną parę, a szukanie odpowiednich sztuk trwa do czasu, aż pacjent będzie czuł się komfortowo.


Zagrożenia podczas wyboru soczewek na własną rękę


Zdarza się, że pacjenci stosujący okulary korekcyjne chcą samodzielnie wybrać soczewki kontaktowe. Jednak nie jest to wskazane, szczególnie ze względu na wszystkie parametry soczewek jakie są konieczne, aby prawidłowo leżała na oku. W przypadku większych wad wzroku różnice występują również w samej mocy soczewki. Wynika to z faktu, że soczewka okularowa znajduje się w większej odległości od oka niż soczewka kontaktowa, która przylega bezpośrednio do rogówki.

Wybierając soczewki na własną rękę narażamy się na nieprzyjemne doświadczenia z błędnym zakładaniem soczewki kontaktowej lub nieprawidłowym dobraniem jej rozmiaru (czyli krzywizny i średnicy). Przez to nie tylko sami zniechęcamy się do korygowania wzroku soczewami kontaktowymi, ale możemy także uszkodzić wzrok stosując niewłaściwe soczewki dla naszych oczu, np. o zbyt niskim uwodnieniu.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: