Soczewki kontaktowe wiosną

soczewki kontaktowe wiosną

Początek wiosny stanowi trudny czas dla wielu użytkowników soczewek kontaktowych. Część z nas poddaje się wówczas przeziębieniu, innych atakują alergeny wziewne, które rozpoczynają pylenie wczesną wiosną, a kończą jesienią. Pierwsze ciepłe dni to także czas, gdy zza chmur coraz częściej wygląda wyczekiwane przez większość (lecz groźne) słońce. Poniżej podpowiadamy jak nosić soczewki kontaktowe wiosną.

 

Wiosenne zagrożenia

 

Aby wiosna była czasem radości i korzystania z uroków ciepłych i słonecznych dni należy przede wszystkim zadbać o zdrowie. Soczewki kontaktowe są bezpieczne dla oczu, choć wymagają od użytkowników znajomości zasad higieny i pielęgnacji. Warto dokładniej poznać możliwości i ograniczenia soczewek.

 

Okres przeziębień

 

Specjaliści radzą, by na czas przeziębienia zrezygnować z soczewek. Pamiętajmy, że są to sytuacje, w których nasza odporność jest bardzo osłabiona. Nasze oczy są wówczas narażone m.in. na przesuszenie, lub infekcje spowodowane ustrojami chorobotwórczymi, które w łatwy sposób mogą przedostać się na powierzchnię oka podczas noszenia soczewek. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie zamiana szkieł kontaktowych na okulary korekcyjne. Oczywiście jest to indywidualna decyzja każdego z nas oraz kondycji naszych oczu, jednak w trosce o bezpieczeństwo warto od czasu do czasu zrobić krótką przerwę w noszeniu soczewek. Przeziębienie wraz ze wszystkimi jego konsekwencjami to odpowiedni czas, aby pozwolić oczom w pełni odpocząć.

 

Alergie

 

Choroby alergiczne zaliczamy do chorób cywilizacyjnych. Badania wykazały, że sezonowe alergie oczu dotyczą nawet kilkunastu procent ludzi na całym świecie i skala problemu wciąż rośnie. Do przyczyn tego stanu rzeczy należą: zanieczyszczenie atmosferyczne, dym tytoniowy, ozon i dwutlenek azotu, oraz zwiększona liczba zwierząt domowych i roślin w domach i ogrodach.

Do głównych objawów alergii oczu należą: zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, łzawienie i obrzęk oczu. U wielu osób występuje także odczucie „ziarenek piasku” pod powiekami i  przejściowe nieostre widzenie.

 

Co robić, aby skutecznie chronić się przed alergią?

 
  • Ogranicz kontakt z alergenami do minimum.
  • Nie dotykaj i nie trzyj oczu.
  • Często myj ręce wodą i mydłem.
  • Pierz pościel w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu – takie działanie zmniejsza ilość alergenów.
  • Stosuj soczewki jednodniowe, które po każdym dniu są wyrzucane, dzięki czemu nie przenosimy na nich żadnych alergenów.
  • Korzystaj z kropli do oczu przepisanych przez specjalistę.
 

Soczewki kontaktowe wiosną

 

Osobom cierpiącym na alergie oczu specjaliści polecają stosowanie jednodniowych soczewek. Są to jednorazowe szkła, które wyrzucamy pod koniec dnia, dzięki czemu nie narażamy się na alergeny, które osadzają się na powierzchni soczewek wielokrotnego użytku. Ponadto, jednodniowe szkła nie wymagają używania płynów dezynfekujących i pielęgnacyjnych, które często posiadają w swoim składzie szkodliwe konserwanty. Osobom, które nie chcą żegnać się z soczewkami wielokrotnego użytku pomóc mogą preparaty, które nie posiadają konserwantów. Można wśród nich wymienić m.in. płyn dezynfekujący Clean Active Premium i krople do oczu Hyal-Drop multi.

 

Słońce vs wzrok

 

Słońce szkodzi naszym oczom przez cały rok. Wszyscy je kochamy, ale wszyscy musimy się także przed nim chronić. Na rynku dostępne są soczewki kontaktowe zaopatrzone w filtr UV, jednak warto pamiętać, że same soczewki nigdy nie zapewnią pełnej ochrony oczu przed słońcem, jak jest w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Przed promieniami ultrafioletowymi powinniśmy chronić całe oko oraz jego okolice, z kolei soczewki dodatkowo chronią rogówkę (miejsce oka na którym są osadzone).

Aby dowiedzieć się więcej na temat zagrożeń dla oczu związanych z porami roku, przeczytaj nasze artykuły pt. Ochrona wzroku zimą oraz Soczewki kontaktowe jesienią.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: