Soczewki kontaktowe dla zwierząt

soczewki kontaktowe dla zwierząt

Oczy zwierząt niekiedy różnią się od naszych, ludzkich oczu. Ale bez względu na ich wielkość i budowę - czasem potrzebują pomocy w poprawnym widzeniu. Soczewki kontaktowe dla zwierząt to wynalazek, który pozwolił uratować wiele zwierzęcych spojrzeń.

 

Zwierzęta w soczewkach kontaktowych

 

Soczewki kontaktowe dla zwierząt są specjalnie projektowane na zamówienie dla konkretnego przedstawiciela gatunku – od domowych psów po nosorożce. Wielkość soczewki jest dowolna. Nie są to oczywiście soczewki, które nosimy codziennie i zdejmujemy – mowa o wszczepianych soczewkach do wnętrza oka. Soczewka jest zrobiona z akrylowej płytki. Jej nadrzędny cel to uchronienie przed ślepotą, która jest skutkiem zaćmy i wielu innych chorób u zwierząt. Zabiegi i operacje, które mogłyby wyleczyć wzrok, bardzo osłabiają zwierzę i w konsekwencji skracają jego żywot. Stąd też potrzeba innego ratunku. Dostępne są też kolorowe, przyciemniane soczewki, których zadaniem jest ukryć uszkodzenia oczu pupila.

 

Soczewki dla zwierząt – w jakich chorobach są wykorzystywane?

 

Uszkodzenie rogówki

 

U zwierząt często dochodzi do uszkodzeń rogówki, głównie przez powieki, które podwijając się do środka, razem ze znajdującymi się na nich włosami i rzęsami, drażnią rogówkę, nierzadko dość drastycznie. Czasami występuje też problem nieprawidłowego wzrostu rzęs, właśnie w kierunku oka. Jednak najczęstszą przyczyną uszkodzenia rogówki u pupila jest uraz mechaniczny w wyniku walki z innym zwierzęciem lub mocnego zabrudzenia oka. Wtedy pupil odruchowo pociera oczy, bo uraz wywołuje duży dyskomfort, niekiedy też intensywne łzawienie. A to tylko pogarsza sprawę.

 

Zaćma u zwierząt

 

Zamglony wzrok i zmętniałe soczewki? Jeśli zauważasz je u swojego zwierzaka, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza. Mogą być to bowiem objawy zaćmy – bardzo groźnej choroby, która ostatecznie prowadzi nawet do ślepoty. Dotyka ona soczewkę, która w przebiegu schorzenia staje się częściowo lub całkowicie mętna, a powstające w ten sposób plamki, utrudniają lub uniemożliwiają przenikanie promieni słonecznych do siatkówki. To oznacza pogorszoną jakość widzenia. Najpierw objawia się niedowidzeniem, a nawet już po kilku miesiącach zaćma u zwierząt może powodować nieodwracalną utratę wzroku.

Leczenie zaćmy u zwierząt przyjmuje formę trudnego i kosztownego zabiegu, który, choć może uchronić przed ślepotą, to jednak bardzo osłabia zwierzę i w konsekwencji skraca jego żywot. Soczewki dla psa i innych zwierząt stają się więc coraz ciekawszą alternatywą dla operacji, ale praca nad nimi cały czas trwa.

 

Headshaking

 

Na rynku dostępne są także soczewki wyposażone w filtr UV, który pomaga koniom cierpiącym na tzw. headshaking (rzucanie głową). Bo o ile sporadyczne odrzucanie głowy u konia jest normalne (służy odgonieniu natrętnych owadów), to powtarzające się, gwałtowne szarpnięcia, którym dodatkowo towarzyszą objawy podrażnienia nosa (parskanie, kichanie, pocieranie nosem o ciało) są już ewidentnym dowodem na występowanie headshakingu. Spowodowane jest ono bólem nerwu trójdzielnego. Przebieg tej choroby zaostrza światło słoneczne, dlatego filtr przeciwsłoneczny w soczewkach pomaga nieco uśmierzyć ból.

 

Uratowane zwierzęta

 

Bawarska firma S & V Technologies od 2008 roku produkuje weterynaryjne soczewki wewnątrzgałkowe. Od ślepoty udało się już uratować wiele zwierząt, zarówno domowych, cyrkowych, jak i tych żyjących na wolności lub w zoo. Pomoc uzyskały konie wyścigowe, psy przewodnicy, a nawet tygrysy i niedźwiedzie brunatne oraz lwy, nosorożce i żyrafy.

Najbardziej znane przykłady zwierząt uratowanych dzięki soczewkom, to kangur z Australii, którego wybawiono z niedołężności i niedźwiedzica, która była bliska całkowitej utraty wzroku. Dzięki soczewkom dla zwierząt znów może ona wykonywać sztuczki i być gwiazdą w San Diego. Jeśli chodzi o soczewki dla kota, wielu z nas słyszało o piętnastoletnim kocie Erneście, którego właściciele zdecydowali się na założenie zwierzakowi soczewek kontaktowych, co uchroniło go przed operacją, która mogła zbyt mocno obciążyć jego już i tak osłabiony wiekiem organizm.

 

Podsumowanie

 

Warto wiedzieć, że zwierzęta, które niedowidzą, mogą być agresywne i nieprzewidywalne w zachowaniu. Jest to niebezpieczne zarówno dla opiekunów, jak i samych zwierząt. Dlatego tak dużą wagę przykłada się do znalezienia jeszcze lepszej metody leczenia i przywracania prawidłowego wzroku pupilom. Soczewki bezpieczne dla zwierząt zdają się być dobrym pomysłem. Zabieg wszczepienia soczewki jest jednak drogi – to koszt od kilkuset do kilku tysięcy euro. W Polsce zaaplikowanie soczewki dla kota lub psa kosztuje kilkaset euro. Nadal niewielu właścicieli może sobie na niego pozwolić.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: