Soczewki kontaktowe dla niemowląt?

soczewki kontaktowe dla niemowląt

Często rodzice zastanawiają się, w  jakim wieku dziecko może zacząć nosić soczewki kontaktowe. Prawdę mówiąc, wiek nie ma żadnego znaczenia.

 

Wada wzroku u niemowląt

 

Przede wszystkim do podjęcia decyzji o noszeniu soczewek kontaktowych u dzieci, nawet niemowląt, powinno być określenie wady wzroku. Powszechnie uważa się, że soczewki są alternatywą dla okularów. To znaczy, że sięgamy po nie dla lepszego samopoczucia i wyglądu, albo dla szerszego pola widzenia. Jednak najważniejszą kwestią jest korygowanie wady, a niekiedy lepsze wyniki osiągniemy stosująć właśnie “kontakty”.

Soczewki kontaktowe zalecane są niemowlętom w szczególności po przebytej operacji okulistycznej z powodu zaćmy, bądź mającym bardzo dużą rozbieżność pomiędzy wadami na oku prawym i na oku lewym. Najczęstszym wskazaniem do noszenia soczewek u dzieci są choroby wzroku, takie jak: duża różnowzroczność (powyżej 2Dsph), duże wady wzroku (powyżej 5Dsph) oraz zez rozbieżny u dzieci nadwzrocznych.

 

Dlaczego nie okulary?

 

Na początek kwestie praktyczne - malutkie dzieci są zbyt ruchliwe i utrzymanie okularów na główce nie będzie wygodnym rozwiązaniem. Ponadto u dzieci z różnowzrocznością po zastosowaniu korekcji okularowej może wystąpić anizeikonia, czyli różnica w obrazach tworzonych na siatkówce. Oko z nadwzrocznością przekazuje zdecydowanie większy obraz niż zdrowe oko, albo to z mniejszą wadą. W wyniku czego mózg nie jest w stanie połączyć dwóch, tak różnych obrazów w jedno, z czasem wyłączając z patrzenia gorsze oko. Proces ten może być bardzo trudny do odwrócenia. W konsekwencji prowadzi to do braku widzenia przestrzennego. Zastosowanie soczewek w powyższym przypadku może więc zapobiec pogorszeniu widzenia u dzieci różnowzrocznych oraz pozwoli uzyskać lepsze rezultaty w rehabilitacji niedowidzenia.

Podobnie jest w przypadku nadwzroczności. Obraz powstający na siatkówce jest zdecydowanie większy niż ten doświadczany pozostałymi zmysłami. Rozbieżność ta nie pozwala na prawidłowy rozwój funkcji widzenia, na przykład oceny odległości.

Dzieci z wadą zeza rozbieżnego przy nadwzroczności nie powinny stosować okularów plusowych, gdyż te mogą pogłębić tę wadę i zwiększyć kąt zeza. Wynika to z budowy soczewki okularowej. Przy stosowaniu soczewek kontaktowych nie ma takiego problemu, dlatego są pierwszym wyborem podczas korekcji nadwzroczności u zezujących rozbieżnie.

 

Jakie soczewki dla niemowląt?

 

Dla dzieci najczęściej wybierane są soczewki silikonowo-hydrożelowe ze względu na ich budowę. Materiały pozwalają na przedłużone noszenie i zapewniają lepszą przepuszczalność tlenu, dzięki czemu są bardziej komfortowe. Oczywiście przy wyborze każdych soczewek należy się skonsultować z lekarzem okulistą.

 

Uczestnictwo rodzica

 

Udział rodzica w noszeniu soczewek u dzieci jest zależny od wieku. Często możemy usłyszeć, że odpowiedni czas na rozpoczęcie noszenia soczewek kontaktowych przez dziecko to taki, kiedy jest ono na tyle samodzielne, by poradzić sobie z ich zakładaniem i pielęgnacją. Oczywiście, jeśli nie ma przeciwwskazań odnośnie noszenia okularów, a chcemy by nasze dziecko było niezależne od rodziców w tej kwestii, warto zaczekać do tego czasu. Jednak, jeśli mamy wybierać między zdrowiem wzroku dziecka, a naszą wygodą, wybór powinien być jednoznaczny.

Każdy rodzic, którego malutkie dziecko nosi soczewki, musi mieć świadomość, że to właśnie na nim, dorosłym, spoczywa cała odpowiedzialność. Trzeba się nauczyć zakładania i ściągania soczewek kontaktowych, ich pielęgnacji i wszystkich niezbędnych zasad higieny. Choć wydaje się to trudne, jest realne do wykonania. Na początku wszystko pokazują lekarze okuliści, albo optometryści, ucząc rodzica wszystkich potrzebnych zasad odnośnie noszenia przez dziecko soczewek kontaktowych oraz ich pielęgnacji.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: