Soczewki bioniczne

soczewki bioniczne

Soczewki przyszłości? Ten tytuł należy się soczewkom bionicznym – innowacyjnemu produktowi Ocumenic Bionic Lens, wynalazkowi dr Garth’a Webba. W październiku 2021 roku ruszyły badania kliniczne z soczewkami bionicznymi. Lada dzień mogą pojawić się na rynku, dlatego teraz przyjrzymy się im bardziej i spróbujemy określić, dlaczego pokłada się w tych soczewkach tak dużą nadzieję.

 

Czym są soczewki bioniczne? Jakie dają korzyści?

 

Soczewki bioniczne to specjalne, nowoczesne soczewki, które, choć swoją budową przypominają znane nam szkła kontaktowe, to znacząco się od nich różnią. Przede wszystkim zakładane są na stałe. Nie zużywają się ani nie wypadają. Usprawniają nasze oczy i dodatkowo chronią przed zaćmą – chorobą, która jest niezwykle popularna wśród osób cierpiących na problemy okulistyczne. Osoby ze wszczepioną soczewką bioniczną mogłyby też zapomnieć o ryzyku zachorowania na jaskrę, odwarstwienie siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej. Soczewka ma być bezpieczna w użyciu dla wszystkich – niezależnie od wieku, zdrowia i wady wzroku, z jaką dana osoba się boryka. Niemniej dr Webb zaznacza, że soczewki bioniczne będą zalecane pacjentom, którzy ukończyli 25. rok życia, bowiem do tego roku narząd wzroku jeszcze się rozwija.

Myślę, że to wynalazek, który zbliży nas do świętego Graala okulistyki, czyli doskonałego widzenia pod każdym względem – powiedział dr Vincent DeLuise, okulista, wykładowca Yale University i Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku.

Soczewka bioniczna ma zapewnić doskonały wzrok i z powodzeniem spełnić swoje zadanie przez całe nasze życie. Jeśli musiałeś zbliżać książkę, żeby przeczytać tekst – teraz będziesz mógł zobaczyć linie papilarne na swoich palcach. Są to bowiem niejako soczewki powiększające obraz, a więc umożliwiające perfekcyjne widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Zdaniem dr Webba te nowoczesne soczewki będą w stanie aż trzykrotnie poprawić efektywność wzroku w stosunku do standardowej ostrości widzenia uznawanej za idealną.

 

Jak aplikuje się soczewki bioniczne?

 

Soczewki bioniczne zakładane są przez wykwalifikowanych specjalistów podczas ośmiominutowej operacji. W jej trakcie wykonuje się niewielkie nacięcie na oku, o wielkości zaledwie 2,7 mm. Jest to zabieg nie tylko szybki, ale też bezbolesny. Początkowo soczewka jest zwinięta, dzięki czemu po wprowadzeniu do oka dopasowuje się do kształtu gałki ocznej i sama „wskakuje” na miejsce korekcji, i to w przeciągu zaledwie 10 sekund. Po tym czasie już działa, więc pacjent widzi poprawnie. Dzięki czemu nie są potrzebne żadne rehabilitacje czy dodatkowe ćwiczenia – soczewka sama zapewnia doskonały wzrok.

 

Jak działają soczewki bioniczne?

 

Dynamiczne soczewki  działają w ten sposób, że zasadniczo zastępują naturalne soczewki oka. Posiadając je, nie trzeba już nosić soczewek kontaktowych ani okularów. Ponadto nigdy nie zachorujemy na zaćmę. Soczewka bioniczna jest nieodczuwalna w oku, nie przysparza bólów głowy ani oczu. Jest wewnątrz oka, więc bez obaw można w niej spać i brać prysznic. Dzięki soczewce widzisz idealnie, może nawet lepiej niż przeciętna osoba. Twój wzrok będzie wyostrzony, mimo wcześniejszej wady i nie pogorszy się, niezależnie od upływu lat. Soczewka bioniczna jest bezbarwna, jak mówi dr. Webb, jest piękna, tak samo, jak piękna jest naturalna soczewka.

 

Podsumowanie

 

Badania kliniczne z soczewkami bionicznymi trwają. Stworzenie implantu zajęło 8 lat. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano te nowoczesne soczewki podczas konferencji, dotyczącej leczenia zaćmy w 2015 roku. Na ten – bez wątpienia szczytny – cel poświęcono do tej pory 3 miliony dolarów. Dr Webb ma nadzieję, że testy kliniczne zostaną zakończone powodzeniem, a po nich soczewki przyszłości będą mogły stać się soczewkami teraźniejszości i zagościć w szpitalach. Z nimi lepszy wzrok z soczewkami nabierze zupełnie nowego wymiaru.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: