Soczewka utknęła w oku? Jak ją wyciągnąć?

soczewka utknęła w oku

Soczewki kontaktowe to wygodny sposób korygowania wad wzroku. Stają się one coraz popularniejsze, choć czasami mogą sprawiać problemy i nie każdy może z nich skorzystać. Podczas ich stosowania może się zdarzyć, że soczewka utknie w oku i nie da się jej w łatwy sposób wyciągnąć. Co wtedy zrobić? Gdzie szukać pomocy? Czy jedynym rozwiązaniem jest wizyta u okulisty lub na SOR? Oczywiście, że nie. Najczęściej dasz radę samodzielnie ściągnąć taką soczewkę z oka. Wystarczy poznać kilka wskazówek, jak to bezpiecznie zrobić.

 
 
  • Soczewka kontaktowa to miękka struktura najczęściej wytwarzana z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Umożliwia korekcję wad refrakcji poprzez umieszczenie jej na przedniej powierzchni rogówki.
  • Produkt umożliwia korekcję nadwzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu i presbiopii.
  • Aplikację soczewek kontaktowych najlepiej przeprowadzić u okulisty lub optometrysty.
 

Spis treści:

  1. Po pierwsze - NIE PANIKUJ
  2. Po drugie - prawidłowa higiena
  3. Przypadek nr #1. Soczewka wysuszyła się i jest zlokalizowana centralnie na oku
  4. Przypadek nr #2. Soczewka w innym położeniu niż centralnie
  5. Twarda gazoprzepuszczalna soczewka RGP, która utknęła w oku - co zrobić w takiej sytuacji?
  6. Udało się ściągnąć soczewkę… i co dalej?
  7. Podsumowanie
 

Po pierwsze - NIE PANIKUJ


Panika jest częstym czynnikiem, utrudniającym wyciągnięcie soczewek kontaktowych. Gdy zsunięcie soczewki z rogówki nie przebiega w taki sposób jakbyśmy chcieli, zaczynamy wykonywać niepotrzebne, nieprzemyślane ruchy palcem, które jedynie podrażniają powierzchnię oka, przez co soczewkę jeszcze trudniej jest wyciągnąć.

Jeżeli czujesz, że Twoje próby za każdym razem robią się mniej dokładne i efektywne - zaprzestań. Weź kilka głębokich oddechów, zaaplikuj krople nawilżające (np. Clean Active Premum Drops) i odczekaj chwilę. Po tym czasie spróbuj ponownie.

 

Po drugie - prawidłowa higiena


Podczas użytkowania soczewek kontaktowych najważniejsza jest prawidłowa higiena. Dokładne umycie rąk przed dotknięciem soczewek i oczu to podstawa. Zanim więc podejmiemy próbę wyciągnięcia soczewki z oka, należy w prawidłowy sposób umyć ręce, aby zminimalizować ryzyko zakażenia oka. W kolejnym kroku należy ściągnąć soczewkę kontaktową. Przeważnie pacjenci zsuwają soczewkę z powierzchni oka na dolną powiekę, a następnie przy pomocy palca wskazującego i kciuka chwytają ją i wyciągają.

 

Przypadek nr #1. Soczewka wysuszyła się i jest zlokalizowana centralnie na oku


Soczewka ułożona centralnie bez widocznego ruchu na oku świadczy najczęściej o tym, że w oku było za mało filmu łzowego i soczewka się wysuszyła. Najprostszym sposobem na ściągnięcie takiej soczewki jest więc zakropienie oczu jałowymi kroplami nawilżającymi lub sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Następnie należy zamknąć oko i delikatnie masować palcem górną powiekę cały czas kontrolując pozycję soczewki.

Nie należy robić tego w sposób zbyt energiczny, gdyż może to spowodować uszkodzenia rogówki. Kiedy soczewka zacznie się poruszać pod palcem, można przystąpić do jej wyciągnięcia. Jeśli soczewka dalej się nie porusza na powierzchni oka, trzeba powtórzyć nawilżanie nawet kilkakrotnie, starając się przy tym mrugać jak najczęściej. Soczewka po uzyskaniu odpowiedniego nawilżenia powinna się odkleić od powierzchni oka i umożliwić prawidłowe ściągnięcie.

 

Przypadek nr #2. Soczewka w innym położeniu niż centralnie

 

Soczewka kontaktowa może utknąć w różnych miejscach, np. pod górną powieką czy w lewym kąciku oka. W celu usunięcia jej z oka należy najpierw spróbować ją umieścić centralnie na oku. Jest to możliwe dzięki ruchom oka, skierowanym w przeciwnym kierunku niż zlokalizowana jest soczewka. Dla przykładu - gdy soczewka utknęła pod górną powieką, należy skierować oczy w dół. Następnie, gdy gałki oczne skierowane są w odpowiednim kierunku, warto szybko mrugać, aby nawilżyć soczewkę i spowodować jej przesuwanie się ku dołowi. Po chwili można spróbować masować powiekę, pod którą znajduje się soczewka, aby ją przesunąć na środek gałki ocznej.

W razie potrzeby można przemyć oko solą fizjologiczną lub kroplami do oczu w celu dodatkowego nawilżenia soczewki i powierzchni oka. Kiedy soczewka wróci do centralnego położenia, wystarczy ją zdjąć w taki sam sposób, jak zazwyczaj. Niestety, czasem zdarza się, że miękka soczewka zostanie głęboko ukryta pod powieką. Należy wtedy spróbować przesunąć ją pod zamkniętą powieką, najlepiej w stronę kącika oka i w dół, dzięki czemu unikniemy ryzyka "rysowania" rogówki brzegiem soczewki.

 

Twarda gazoprzepuszczalna soczewka RGP, która utknęła w oku - co zrobić w takiej sytuacji?


Powyższe wskazówki dotyczą miękkich soczewek, które obecnie są najczęściej spotykane na naszym rynku. A co stanie się, jeśli w oku utknie inna soczewka, np. sztywna soczewka gazoprzepuszczalna? W jaki sposób ściągnąć ją z powierzchni oka? W tej sytuacji zasady są trochę inne, gdyż pocieranie czy próba przesuwania takich soczewek po powierzchni oczu może być przyczyną mikrourazów rogówki. Co więc trzeba zrobić? Należy lekko nacisnąć opuszką palca twardówkę oka, tuż obok krawędzi soczewki, aby umożliwić odklejenie się jej od powierzchni oka. Na rynku istnieje również specjalna przyssawka do wyciągania z powierzchni oka soczewek RGP. W razie obawy przed ewentualnymi tego typu problemami warto się w nie zaopatrzyć. Urządzenie działa jak przyssawka, dzięki czemu dużo łatwiej jest zdjąć soczewkę.

   

Udało się ściągnąć soczewkę… i co dalej?


Po kilku czy kilkunastu próbach zdjęcia soczewki Twoje oczy mogą być lekko zaczerwienione, załzawione i bolesne, jednak takie objawy powinny dość szybko ustąpić, szczególnie jeśli zastosujesz nawilżające krople do oczu lub roztwór soli fizjologicznej. W przypadku nie zaobserwowania poprawy, warto zasięgnąć porady lekarskiej.

   

Podsumowanie


Sytuacja utknięcia soczewki kontaktowej na powierzchni oka może być irytująca, ale w zdecydowanej większości taki stan nie stanowi niebezpieczeństwa. Należy więc zachować cierpliwość, często mrugać, aby nawilżyć oczy. Warto również wcześniej zapoznać się z powyższymi metodami, a w razie potrzeby je zastosować. Jeśli jednak żadna z nich nie przynosi zamierzonego efektu, należy jak najszybciej zgłosić się do swojego regionalnego lekarza okulisty lub na szpitalny oddział okulistyczny.

 

Dowiedz się więcej o aplikowaniu soczewek kontaktowych z innych artykułów w Poradniku KODANO:


 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych, okularach i zagadnieniach związanych z narządem wzroku. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

Udostępnij: