Skrzydlik na oku - diagnoza i leczenie

skrzydlik na oku

Skrzydlik to inaczej nadmierny rozrost spojówki, lub błony śluzowej, która pokrywa białą część oka przez rogówkę (rogówka jest przednim pokryciem oka). Skrzydlik pojawiający się na oku najczęściej posiada kształt klina. Ważne jest również to, że w większości przypadków nie powoduje on poważnych powikłań i nie wymaga leczenia. Usunięcie tej zmiany zaleca się jednak z uwagi na możliwe zaburzenia wzroku, których może być przyczyną. Część pacjentów poddaje się także zabiegom kosmetycznym usunięcia skrzydlika z uwagi na kwestie estetyczne.

 
 
  • Specjaliści do tej pory nie określili dokładnej przyczyny tworzenia się skrzydlika. Są przypuszczenia, że wina może leżeć po stronie zbyt dużej ekspozycji na światło UV. Pozostałe czynniki znajdziesz w artykule.
  • Najbardziej typowe objawy skrzydlika to zaczerwienienie oka, jego podrażnienie i niewyraźne widzenie. Czasami dochodzi do tego swędzenie, pieczenie i uczucie ciała obcego w oku.
  • W niektórych przypadkach skrzydlik może prowadzić do powstania poważnych blizn na rogówce, a te należy leczyć.
  • Skrzydlika zauważy każdy okulista, podczas standardowego badania okulistycznego. Chcąc przeciwdziałać jego wystąpieniu, warto ograniczać ekspozycję na światło - poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych.
 

Spis treści:

  1. Przyczyny powstania skrzydlika
  2. Jakie są objawy skrzydlika?
  3. Skrzydlik - konsekwencje zdrowotne
  4. Skrzydlik - diagnoza
  5. Skrzydlik - leczenie
 

Przyczyny powstania skrzydlika

 

Dokładna przyczyna utworzenia się skrzydlika nie jest znana. Jednym z wyjaśnień jest to, że zbyt duża ekspozycja na światło ultrafioletowe (UV) może prowadzić do nadmiernego wzrostu błony śluzowej oka, lub spojówki. Występuje on częściej u ludzi żyjących w ciepłym klimacie i spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu w słonecznych lub wietrznych warunkach. Ludzie, których oczy są narażone na pewne czynniki zewnętrzne posiadają zazwyczaj wyższe ryzyko rozwoju skrzydlika na oku. Czynnikami tymi są:

  • nadmierne zanieczyszczenie powietrza - pyłki,
  • podrażnienia spowodowane piaskiem,
  • narażenie na dym - palenie,
  • długotrwałe działanie wiatru.
 

Jakie są objawy skrzydlika?

 

skrzydlik na oku objawySkrzydlik na oku nie zawsze powoduje objawy. Jeżeli już wystąpi - jego objawy nie są bardzo uciążliwe, zwykle można sklasyfikować je jako łagodne. Dlatego też, u części pacjentów nie jest wdrażane żadne leczenie. Typowymi, najczęściej występującymi skutkami skrzydlika jest zaczerwienienie oka, jego podrażnienie i możliwe niewyraźne widzenie. Współtowarzyszy temu nierzadko uczucie swędzenia i pieczenia. Skrzydlik, którego wielkość zasłania lub pokrywa rogówkę oka, może wpłynąć także na jakość widzenia. Uczucia jakie towarzyszą temu schorzeniu to poczucie ciała obcego w oku i „uwieranie”. Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą nie być w stanie kontynuować ich noszenia z uwagi na dyskomfort.

 

Skrzydlik - konsekwencje zdrowotne

 

Skrzydlik może jednak, w niektórych przypadkach, prowadzić do pojawienia się poważnych blizn na rogówce (rzadka przypadłość). Blizny na rogówce należy leczyć, ponieważ mogą one spowodować nawet utratę wzroku. W innych przypadkach, najczęściej wdrażane leczenie obejmuje stosowanie kropli do oczu lub maści do leczenia stanów zapalnych. W poważniejszych przypadkach leczenie może obejmować chirurgiczne usunięcie skrzydlika.

 

Skrzydlik - diagnoza

 

Rozpoznanie skrzydlika jest dość proste. Lekarz okulista może zdiagnozować ten stan na podstawie badania fizykalnego za pomocą lampy szczelinowej. Dodatkowo, można także zastosować:

  • Test ostrości wzroku - obejmuje czytanie liter na wykresie ocznym;
  • Topografię rogówki - ta technika służy do pomiaru zmian zakrzywienia rogówki.
 

Skrzydlik - leczenie

 

Skrzydlik na oku, w większości przypadków zwykle nie wymaga żadnego leczenia, chyba że blokuje on prawidłowe widzenie lub powoduje u pacjenta silny dyskomfort. Lekarz okulista, w przypadku postawienia tej diagnozy, powinien regularnie sprawdzać wzrok pacjenta , aby sprawdzić, czy postęp choroby powoduje problemy ze wzrokiem. Jeśli skrzydlik powoduje podrażnienia lub zaczerwienienie, lekarz może przepisać krople do oczu lub maści do oczu, które zawierają kortykosteroidy, które skutecznie zmniejszają stan zapalny.

W poważniejszych przypadkach, lekarz może zalecić operację usunięcia skrzydlika (jeśli krople do oczu lub maści nie przyniosą ulgi). Po operacji, może być konieczne wdrożenie leczenia miejscowymi sterydami. Po zabiegu, pacjenci powinni być pod ścisłą kontrolą lekarza okulisty przez okres pierwszego roku, z uwagi na to że większość przypadków nawrotu choroby następuje właśnie w pierwszym roku po wykonaniu operacji. Operacja jest również wykonywana, gdy skrzydlik powoduje niewyraźne widzenie lub astygmatyzm. Część zabiegów jest także wykonywana na życzenie pacjenta - z uwagi na kwestie estetyczne.

Jeśli to możliwe, należy unikać narażania się na czynniki środowiskowe, które mogą powodować powstanie skrzydlika na oku. Prewencyjnie, warto zakładać dobre okulary przeciwsłoneczne, które mają za zadanie chronić oczy przed słońcem, wiatrem i kurzem.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

źródło zdjęcia:

 
 

Udostępnij: