Dlaczego promieniowanie UV jest szkodliwe dla naszych oczu?

promieniowanie UV szkodliwe dla oczu

Powszechnie wiadomo, że nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych ma szkodliwy wpływ na skórę. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że to samo promieniowanie może również uszkodzić nasz wzrok i to niezależnie od pory roku. By uchronić się przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV, zadbajmy o nasze oczy zakładając okulary z filtrem, tak jak chronimy naszą skórę używając specjalistycznych kremów.

 

Czym jest promieniowanie UV?

 

Promieniowanie ultrafioletowe jest składnikiem światła słonecznego. Można go podzielić ze względu na długość fal na promieniowanie UVA, UVB i UVC.

Promienie UVA o długości od 400 do 315 nm są obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Przenikają do naszego naskórka, opalając naszą skórę. W dłuższym okresie powodują starzenie się skóry, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do rozwoju nowotworów skóry.

Promienie UVB o długości od 315 do 280 nm odpowiedzialne są za oparzenia skóry oraz reakcje alergiczne. Mogą również powodować powstawanie nowotworów skóry.

Promienie UVC o dlugości od 280 do 200 nm są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Promieniowanie to nie przedostaje się do powierzchni ziemi, ponieważ zatrzymywane jest przez warstwę ozonową.

Z powodu wymienionych niebezpieczeństw generowanych przez promieniowanie UV powinniśmy chronić przed nim nasze oczy przez cały czas. O każdej porze dnia i roku, w słoneczny, ale i pochmurny dzień, spacerując, jeżdżąc na rowerze czy szusując na stoku.

Musimy pamiętać o tym, że szkodliwe jest promieniowanie zarówno bezpośrednie, rozproszone, jak i odbite. Pomimo tego, że słońce jest niezbędne do życia i niesie za sobą korzyści, takie jak sprzyjanie wytwarzaniu przez organizm witaminy D, poprawa nastroju czy pomoc w leczeniu niektórych schorzeń skóry, może wiązać się z wieloma zagrożeniami i powodować nieodwracalne negatywne skutki, w tym choroby oczu.

 

Niekorzystny wpływ promieniowania UV na oczy

 

Tkanki oka w dużym stopniu pochłaniają promieniowanie UV, co może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Nadmierna ekspozycja oczu na słońce - bez odpowiedniej ochrony oczu przed UV - to ryzyko zmiany zarówno na powierzchni oka, jak i w jego wewnętrznej strukturze. Soczewka oka nie jest bowiem w stanie naturalnie się zregenerować, a więc wszelkie negatywne zmiany są nieodwracalne i mogą przyjmować postać między innymi groźnych chorób.

Co prawda, oko posiada własne mechanizmy obronne. Należą do nich mrużenie oczu i zwężenie źrenic, jednak często okazuje się, że są one niewystarczające. Krótkoterminowe skutki nadmiernej ekspozycji na słońcu mogą występować w postaci zapalenia rogówki, które objawia się łzawieniem, światłowstrętem, uczuciem piasku w oczach czy zaczerwienieniem oczu.

Długotrwałe skutki są dużo poważniejsze. Mogą prowadzić do rozwoju zaćmy lub do zwyrodnienia plamki żółtej, które objawia się znacznym pogorszeniem widzenia, uniemożliwiającym wykonywanie codziennych czynności. Znane są przypadki nowotworów powiek, spojówki i rogówki jako efekt nadmiernej ekspozycji na UV. Zbyt częsty i długi kontakt oczu ze słońcem bez odpowiedniej ochrony to także większe ryzyko wystąpienia takich schorzeń okulistycznych, jak skrzydlik, tłuszczyk i zespół suchego oka. W najgorszym wypadku może nawet dojść do całkowitej utraty wzroku.

 

Ochrona oczu przed UV - jak zabezpieczyć oczy przed słońcem?

 

Kiedy już wiemy, że wpływ promieniowania UV na oczy jest niezwykle szkodliwy, pora przejść do konkretnych wskazówek, jak chronić wzrok przed tym niebezpiecznym czynnikiem. Kluczowe jest regularne stosowanie okularów i/lub soczewek z filtrami UV o potwierdzonej skuteczności. Na rynku dostępne są:

 

Okulary korekcyjne z filtrami UV

 

Osoby, borykające się z wadą wzroku i korzystające na co dzień z okularów korekcyjnych powinny wybrać okulary z soczewkami wzbogaconymi filtrem UV. Filtry UV w okularach przyjmują postać przezroczystej powłoki, odbijającej światło. Osiąga ona różne wartości, ale zaleca się, by filtr UV w okularach korekcyjnych nie był mniejszy niż 400.

 

Soczewki kontaktowe z filtrami UV

 

Alternatywą dla okularów korekcyjnych są soczewki kontaktowe. Te coraz częściej zostają wzbogacane filtrami UV, blokującymi dwa najbardziej niebezpieczne rodzaje promieniowania słonecznego, i to niemal w stu procentach. Soczewki z filtrami UV są o tyle lepsze okularów korekcyjnych, że ze względu na specyficzną budową otaczają dokładnie całe oko. Nie ma więc ryzyka, że promieniowanie ultrafioletowe dostanie się bokiem.

 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV

 

Każdy powinien do swojego codziennego wyposażenia włączyć dobrej klasy okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. I nosić je nie tylko latem, ale najlepiej podczas każdego wyjścia na słońce. Jeśli chodzi o ochronę oczu przed UV, nie tak ważny jest modny wygląd okularów, co obecność certyfikowanych filtrów o potwierdzonej skuteczności. Aby takie okulary zdobyć, warto zdecydować się na zakup w sklepach wyspecjalizowanych w sprzedaży okularów; nie na wakacyjnych stoiskach. Okulary przeciwsłoneczne sprzedawane na chodnikach są w większości przypadków niestety tylko sztucznie przyciemniane.

Standardowe okulary przeciwsłoneczne przeznaczone są dla osób bez wady wzroku, bo ich szkła nie posiadają mocy korekcyjnych. Co mogą zrobić w takiej sytuacji krótkowidzowie, dalekowidzowie i astygmatycy? Rozwiązania są dwa: zakup okularów przeciwsłonecznych z mocą korekcyjną lub połączenie soczewki kontaktowej z okularami przeciwsłonecznymi - wtedy soczewki odpowiadają za zagwarantowanie wyraźnego widzenia, a okulary za ochronę oczu przed UV.

 

Podsumowując, aby skutecznie chronić oczy przed UV:

 
  • Zawsze noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Przy czym okulary nie zatrzymują całego promieniowania. Może się ono dostać do oka z boku okularów, odbijając się od śniegu, piasku, wody itp. Aby temu zapobiec, warto łączyć soczewki z okularami przeciwsłonecznymi. Dobrym rozwiązaniem są też okulary przeciwsłoneczne z zabudowanym bokiem. Te mogą mieć jednak dla wielu osób zbyt sportowy wygląd.
  • Ponadto odpowiednio się odżywiaj. Luteina zawarta w szpinaku, groszku zielonym, brokułach i wielu innych warzywach chroni tkanki siatkówki przed przedostaniem się szkodliwego promieniowania. Warto też rozważyć suplementację. Na rynku dostępne są preparaty o precyzyjnym działaniu skierowanym na wsparcie kondycji oczu. Zawierają barwniki, których ilość w siatkówce oka spada z wiekiem, a także cenne mikroelementy i witaminy.

Szkodliwość promieniowania UV dla oczu to nie mit, a potwierdzony wieloma badaniami fakt. Na szczęście istnieje wiele łatwych metod ochrony wzroku przed promieniowaniem ultrafioletowym: okulary korekcyjne z filtrami UV, okulary przeciwsłoneczne, nowoczesne soczewki kontaktowe. Wszystkie one zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych chorób okulistycznych. Zwiększają też komfort przebywania w słońcu. Nośmy je więc – dla dobra naszych oczu, wygody i pięknego wyglądu!

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: