Porady i tipy dla noszących soczewki miesięczne

porady soczewki miesięczne

Nosisz soczewki miesięczne? A może chcesz zmienić swoje dotychczasowe modele na miesięcznej wymiany? Poznaj porady i wskazówki, które pomogą Ci doskonale obchodzić się z tego rodzaju soczewkami kontaktowymi.

 

Zestaw konieczny do rozpoczęcia przygody z soczewkami miesięcznymi:

 

Co jest niezbędne do rozpoczęcia przygody z soczewkami miesięcznymi? Oto podstawowe wyposażenie użytkownika szkieł kontaktowych:

  • Odpowiednio dobrane soczewki (soczewki dwutygodniowe czy miesięczne, a może jednodniowe – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb osoby je noszącej).
  • Płyn do pielęgnacji soczewek (dobrany do potrzeb użytkownika, funkcji, jakie ma spełniać oraz rodzaju soczewek).
  • Pojemnik do przechowywania soczewek (zazwyczaj dołączony jest do płynu, można go również kupić samodzielnie).
  • Pęseta do wyjmowania soczewek (w razie potrzeby).
  • Krople do oczu (w przypadku wrażliwych i suchych oczu, niektóre można aplikować bezpośrednio na soczewki kontaktowe bez konieczności ich zdejmowania).
 

Czy można spać w soczewkach miesięcznych?

 

W większości modeli soczewek miesięcznych nie można spać. Występują jednak warianty soczewek o 30-dniowym trybie wymiany, których nie trzeba zdejmować przed snem. Soczewki miesięczne bez zdejmowania są z kategorii „Dzień i noc”. Co prawda, nie trzeba poddawać ich systematycznej pielęgnacji, jednak zaleca się dbać o ich higienę i codziennie przemywać za pomocą przeznaczonego do tego płynu.

 

Czy soczewki miesięczne wymagają pielęgnacji?

 

Tak. Soczewki do noszenia w trybie dziennym przez miesiąc wymagają codziennej pielęgnacji. Również miesięczne soczewki całodobowe, których nie trzeba zdejmować codziennie przed snem (np. Biofinity, PureVision 2 HD), powinno się co jakiś czas oczyścić. Podczas użytkowania na ich powierzchni gromadzą się zanieczyszczenia, bakterie i drobnoustroje, które należy usunąć dla bezpieczeństwa wzroku i wysokiej jakości widzenia.

 

Jak pielęgnować soczewki miesięczne?

 

Soczewki należy zdjąć opuszkiem palca i przemyć kroplami płynu do ich dezynfekcji, wykonując koliste, delikatne ruchy. Nie można myć ich wodą, ponieważ mogą być w niej zawarte niebezpieczne dla wzroku bakterie czy drobnoustroje. Następnie umieszczamy je w pojemniku wypełnionym płynem przeznaczonym do szkieł kontaktowych. Pojemnik również powinien być codziennie myty za pomocą płynu do pielęgnacji soczewek. Odpowiednie przechowywanie soczewek miesięcznych jest ważne – pomaga zachować właściwości szkieł kontaktowych na najwyższym poziomie przez cały okres użytkowania.

 

Ile godzin dziennie można nosić soczewki miesięczne?

 

Soczewki kontaktowe miesięczne, które nosimy w ciągu dnia, można stosować bez przerwy przez maksymalnie kilkanaście godzin. Po tym czasie należy umyć je i zanurzyć w płynie do dezynfekcji szkieł kontaktowych, którym wypełniamy komory w specjalnym pojemniku do przechowywania soczewek. Sposób przechowywania jest taki sam bez względu na to, czy są to soczewki miesięczne dla astygmatyków (np. Biofinity Toric, PureVision 2 HD for Astigmatism), prezbiopów, krótkowidzów, czy dalekowidzów.

 

Czy soczewki miesięczne trzeba nosić codziennie?

 

Nie jest to konieczne. W czasie kiedy nie nosisz soczewek kontaktowych - np. ze względu na przeziębienie lub długą podróż i częste drzemki - umieść soczewki w wypełnionym płynem pojemniku do ich przechowywania. Należy pamiętać o wymianie płynu w pojemniku, jeśli nie zamierzamy zakładać soczewki przez kolejny dzień. Nie przedłuża to jednak czasu ich przydatności. Szkła kontaktowe można również łączyć z korekcją okularową, stosując zamiennie oba te rozwiązania optyczne. Częstym połączeniem są m.in. kolorowe soczewki miesięczne noszone poza domem (do pracy, na uczelnię) z tradycyjnymi okularami korekcyjnymi użytkowanymi w domu lub przed komputerem.

 

Jak długo nosić soczewki miesięczne?

 

Jak sama nazwa mówi, soczewki są przeznaczone do użytku przez miesiąc, czyli 30 dni liczonych od dnia ich pierwszego kontaktu z okiem. Nie należy przedłużać tego okresu. Czas bezpiecznego stosowania soczewek jest określony na podstawie szeregu badań producentów soczewek, w których pod uwagę brane są dane, takie jak: kontakt materiału budującego soczewki ze łzami, z cząsteczkami kosmetyków, a także inne czynniki zewnętrzne. Bez względu na to, czy są to soczewki miesięczne na starczowzroczność (np. Biofinity Multifocal, PureVision 2 HD for Presbyopia), astygmatyzm, krótkowzroczność, czy nadwzroczność (dalekowzroczność) – należy bezwzględnie przestrzegać maksymalnego czasu użytkowania szkieł kontaktowych.

 

Czy w soczewkach miesięcznych można pływać?

 

Każde soczewki kontaktowe po kontakcie z wodą powinny zostać wyrzucone. Woda (chlorowana, morska, a nawet ta z kranu) może uszkodzić powierzchnię soczewki. Z tego względu polecamy pływanie w soczewkach jednodniowych, gdyż są one wyrzucane po każdym dniu. Oczywiście w modelach miesięcznych można pływać, jednak należy je wyrzucić po kontakcie z wodą. Nie polecamy jednak takiego rozwiązania, ponieważ będzie to nieekonomiczne. Osoby, które często uczęszczają na basen, powinny rozważyć zakup soczewek jednodniowych, które są najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji.

 

Podsumowanie

 

Soczewki miesięczne cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Zapewniają wysokiej jakości widzenie przez 30 dni – wystarczy zatroszczyć się o ich regularną pielęgnację. Co więcej, niektóre modele można użytkować w trybie całodobowym, co zwiększa pole ich zastosowań. Pamiętaj jednak o tym, aby dobierać typ szkieł kontaktowych do swoich potrzeb, oczekiwań oraz trybu życia, który prowadzisz. Osoby, które sięgają po modele miesięczne, muszą poświęcić codziennie nieco czasu na ich pielęgnację, aby cieszyć się zdrowym wzrokiem i wysoką jakością widzenia w każdej sytuacji.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: