Porady dla początkujących użytkowników soczewek

porady dla użytkowników soczewek

Początki z zakładaniem soczewek bywają trudne, ale z naszymi wskazówkami na pewno świetnie sobie poradzisz. Nie bój się soczewek – są w pełni bezpieczne i niezwykle komfortowe. Przeczytaj nasze porady dla początkujących i ciesz się perfekcyjnym widzeniem w wygodnej wersji.

 

Czyste ręce podstawą bezpieczeństwa

 

Zanim zaczniesz zakładanie soczewek umyj ręce mydłem i wytrzyj w bezpyłowy ręcznik. Higiena w użytkowaniu soczewek kontaktowych jest niezwykle istotna, ponieważ dzięki temu zapobiegamy dostaniu się do oka bakterii, które zagrażają zdrowiu oczu oraz drobinek i pyłu, które mogą podrażniać narząd wzroku podczas noszenia soczewek. Powierzchnia oka jest niezwykle wrażliwa na każde, nawet najmniejsze zanieczyszczenie.

 

“Dobra” strona soczewki

 

Sprawdź czy Twoja soczewka się nie wywinęła. Prawidłowo ułożona soczewka nie ma żadnego zagięcia przy krawędzi. Kiedy soczewka wywinie się na druga stronę, jej krawędzie będą nienaturalnie wystawać po zewnętrznej stronie. Linia szkieł kontaktowych powinna być prosta, jeżeli tworzy jakiekolwiek załamanie przy krańcu – z pewnością wywinęła się na niewłaściwą stronę.

 

Odpowiednie trzymanie soczewki

 

Pamiętaj, aby dotykać i manipulować soczewką wyłącznie za pomocą opuszka palca. Do wyciągnięcia soczewki z pojemnika możesz użyć specjalnej pęsety z miękkimi końcówkami. Natomiast, aby założyć soczewkę ułóż ją na opuszku palca (wskazującego, serdecznego lub innego - wypróbuj, jak będzie Ci wygodniej). Następnie należy ją delikatnie umieścić na powierzchni oka. Pierwsza aplikacja soczewek kontaktowych może być nieco stresująca, jednak praktyka czyni mistrza. Im dłużej będziesz korzystać ze szkieł kontaktowych, tym większej wprawy nabierzesz w zakładaniu i zdejmowaniu ich z oczu.

 

Płyn dezynfekujący do soczewek i ich odpowiednie przechowywanie

 

Soczewki jednodniowe nie wymagają codziennego mycia i przechowywania w płynie. Jeśli jednak stosujesz soczewki dłuższego trybu wymiany – będzie to konieczne. Zawsze po zdjęciu szkieł kontaktowych z oczu przemyj je płynem do soczewek. Napełnij wcześniej umyty pojemnik płynem i zanurz w nim soczewki. Najlepiej pozostawić je na noc zanurzone w preparacie. To zapewni nawilżone oczy w soczewkach kontaktowych przez cały czas użytkowania – od pierwszego aż do ostatniego dnia. Unikaj kontaktu szkieł kontaktowych z wodą z kranu, ponieważ może je uszkodzić oraz na ich powierzchni mogą wówczas nagromadzić się niebezpieczne dla wzroku bakterie czy drobnoustroje.

Ze względów higienicznych specjaliści uważają, że soczewki jednodniowe dla początkujących to najlepsze rozwiązanie. Modele tego typu nie wymagają codziennej pielęgnacji – wieczorem należy je zdjąć z oczu i wyrzucić, aby kolejnego dnia sięgnąć po nową parę.

W domu szkła kontaktowe należy przechowywać w specjalnych, przeznaczonych do tego pojemniczkach. Są one dołączane do płynów do pielęgnacji soczewek. Może je również kupić samodzielnie. Jeżeli lubimy podróżować, możemy wyposażyć się w zestaw podróżny na soczewki. Najczęściej składa się on z pojemniczka na soczewki, pęsety do szkieł kontaktowych oraz niewielkiej buteleczki na płyn. Wszystko to zamknięte jest w wygodnym opakowaniu (z lusterkiem) – tak, aby poszczególne elementy nie zginęły.

 

Sprawdź soczewkę przed założeniem

 

Jeśli Twoja soczewka ulegnie uszkodzeniu nie zakładaj jej ponownie! Zaczynaj zakładanie szkieł kontaktowych zawsze od tego samego oka. Jeśli masz różne wady na obu oczach – podpisz opakowania, aby nie pomylić się podczas zakładania nowej soczewki.

 

Sprawdź soczewkę przed założeniem

 

Czasami może zdarzyć Ci się usnąć w soczewkach – każdego może zmęczyć ciężki dzień lub też uśpić patrzenie się w telewizor. Warto jednak pamiętać o tym, że w niektórych szkłach kontaktowych nie powinno się przysypiać nawet na chwilę. Drzemka w soczewkach jest w pełni bezpieczna w modelach, które przeznaczone są do przedłużonego lub ciągłego trybu użytkowania. Jeżeli jednak zdarzy Ci się zasnąć w szkłach kontaktowych, które z założenia powinny być stosowane wyłącznie w trybie dziennym, odczekaj chwilę po przebudzeniu, zanim zdejmiesz je z oczu. Możesz również skropić je kroplami do oczu – takimi, które można używać z soczewkami. W przeciwnym razie będą one zbyt suche i ich zdjęcie może być nieco utrudnione.

Również przenoszenie soczewek kontaktowych może objawiać się uczuciem wysuszonych, podrażnionych oczu. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać czasu użytkowania. Dla przykładu modele miesięczne należy nosić maksymalnie przez 30 dni – wówczas będziesz mieć pewność, że ich właściwości są zachowane.

 

Podsumowanie

 

Czy to pierwsze soczewki kontaktowe, czy już kolejne – przestrzeganie zasad odpowiedniej higieny przy zakładaniu szkieł kontaktowych jest bardzo ważne. Zawsze należy pamiętać też o tym, aby wszystkie te czynności wykonywać czystymi dłońmi.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: