Najczęstsze pytania o soczewki kontaktowe

soczewki poradnik
 
  • Aby wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe, warto poświęcić temu wystarczająco dużo czasu i poznać odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z korzystaniem z soczewek - jeszcze zanim zaczniesz z nich korzystać. To da Ci przewagę.
  • Soczewki powinny być dopasowane do Twojego trybu życia, indywidualnego stanu zdrowia oraz upodobań.
  • Możesz wybierać spośród wielu rodzajów soczewek, różniących się zarówno trybem stosowania, parametrami, jak i... kolorem.
  • Przed wyborem soczewek konieczna jest konsultacja optometryczna.
  • Wokół soczewek kontaktowych narosło wiele mitów - poznaj je zanim dasz się na nie nabrać!
 

Jak dobrać optymalne soczewki kontaktowe?

Wybór odpowiednich soczewek to bardzo istotna kwestia, na którą warto poświęcić sporo czasu, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z soczewkami. Soczewki kontaktowe powinny być dopasowane nie tylko do określonej przez lekarza okulistę wady wzroku, ale również do stylu życia a nawet osobowości noszącej je osoby. Poniżej przedstawiamy mini-poradnik, zawierający wskazówki czym warto sugerować się przy doborze soczewek.

Przykładowo, osoby często podróżujące lub prowadzących intensywny i nieprzewidywalny styl życia powinny sięgnąć po soczewki całodobowe, czyli soczewki na noc i dzień. To także dobre rozwiązanie dla notorycznych śpiochów, które rano często brakuje czasu na założenie szkieł kontaktowych. Dzięki specjalnemu systemowi nawilżenia można je nosić przez całą dobę nie martwiąc się, że oczy zostaną podrażnione. Soczewki te przepuszczają większą ilość tlenu, co gwarantuje komfort zwłaszcza podczas snu.

Soczewki jednodniowe są przeznaczone do jednorazowego użytku. To dobre wyjście zarówno dla osób, które noszą szkła kontaktowe sporadycznie jak również dla niemających cierpliwości do wieczornego rytuału oczyszczania soczewek i wkładania ich do pojemniczków. Jednorazowe soczewki kontaktowe nie wymagają stosowania środków pielęgnacyjnych, które mogą uczulać szczególnie wrażliwe osoby, np. alergików.

Spośród soczewek jednodniowych na uwagę zasługują soczewki Aucuve 1-Day Moist, Acuvue 1-Day Trueye, AquaView Daily, Dailies AquaComfort Plus, Proclear 1 Day oraz MyDay. Soczewki Dailies AquaComfort Plus pojawiają się również pod nazwą handlową iWear Free, Proclear 1 Day jako Pro-Fit Precision 1 Day i Medivue Comfort 1 Day, a soczewki MyDay jako iWear Harmony, Sensia i Pro-Fit Premier 1 Day.

Wersją pośrednią są soczewki dwutygodniowe. Nadają się do noszenia zarówno w trybie 2-tygodniowym (stosowanie tylko w ciągu dnia) jak i tygodniowym (w przypadku noszenia soczewek całodobowo w dzień i w nocy).

Dużą popularnością cieszą się soczewki miesięczne. Zaleca się noszenie ich w zależności od modelu soczewki od 8 do 12 godzin dziennie. Wymagają one codziennej pielęgnacji i dezynfekcji za pomocą przeznaczonych do tego płynów.

Do najbardziej znanych marek soczewek miesięcznych należą Biofinity, Air Optix, PureVision i Soflens. Soczewki Biofinity występują również pod nazwami handlowymi - IWear Oxygen, Eyeoxy Duality, Medivue Premier, Bioel, Ultraflex Premier, Superlens Premium, Pro-Fit Professional, iOXYS oraz iLoox Contact. Podobnie jest z soczewkami Air Optix, których alternatywną nazwą jest IWear Air.

Kwartalne soczewki to dobre rozwiązanie dla długodystansowców i propozycja dla osób, które nie lubią zbyt często pamiętać o zakupie nowego opakowania soczewek.

Z kolei indywidualiści, osoby nieznoszące nudy, kreatywne kameleony lubiące zabawę wizerunkiem z pewnością znajdą sposób na wyrażenie siebie poprzez kolorowe soczewki kontaktowe. Soczewki zmieniające kolor oczu mogą być jednolite, nadające naszym oczom głęboką barwę spełniając marzenie o danym kolorze oczu lub posiadać fantazyjne, intrygujące lub zabawne wzory idealne na imprezę, karnawał czy Halloween. Kolorowe soczewki kontaktowe mogą być noszone również przez osoby, które nie posiadają wady wzroku, a jedynie chcą zmienić swój wizerunek.

Soczewki progresywne to idealna alternatywa dla osób dotychczas zmuszonych do noszenia okularów. To soczewki, które dopasowują się do tego, co aktualnie robi nosząca je osoba. Są szczególnie godne polecenia osobom, które ukończyły 40 rok życia. Zawierają system Pupil Intelligent Design, zawierający pięć koncentrycznych sfer, które pozwalają na zachowanie ostrości widzenia niezależnie od odległości obiektu.

Dzięki swojemu kolorowemu zabarwieniu są doskonale widoczne w pojemniczku i na palcu. Posiadają filtr chroniący przed promieniowaniem ultrafioletowym, chroniący gałkę oczną. Soczewki te chwalone są ze względu na komfort noszenia.

Soczewki toryczne są przeznaczone dla osób z astygmatyzmem. Soczewki te wyróżniają się tym, że korygują wadę krótkowzroczności i nadwzroczności, niwelują także zniekształcenie obrazu wywołane astygmatyzmem.

Oczywiście należy pamiętać, że badanie okulistyczne wraz z doborem soczewek powinno być przeprowadzone przez lekarza specjalistę. Badanie ma zwykle następujący schemat: po dobraniu przez lekarza okulistę soczewki, pacjent z założoną soczewką czeka 30 minut, następnie lekarz sprawdza dopasowanie soczewki. Po dwóch tygodniach przeprowadzana jest ponowna kontrola czy soczewka została dobrze dopasowana, a następnie po kolejnych dwóch tygodniach sprawdza się jak soczewka jest tolerowana przez pacjenta. Dopiero gdy dopasowanie zostanie uwieńczone sukcesem możemy bez obaw zdecydować się na dany model soczewek.


 

W "Jak dobrać soczewki kontaktowe do swoich potrzeb?" przedstawiono zalety i wady soczewek jednodniowych (jednorazowych) oraz przedłużonego noszenia (dwutygodniowe i miesięczne). Które soczewki kontaktowe będą dla nas najlepsze?

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jak często należy zmieniać soczewki?

Czas wymiany soczewek podany jest na ich opakowaniu. Przykładowo, soczewki jednodniowe to soczewki jednorazowego użytku, które powinno się wyrzucić po jednym dniu noszenia. Soczewki miesięczne to soczewki, które można nosić przez cały miesiąc (w trybie dziennym), przestrzegając zasad higieny. Soczewkę należy codziennie czyścić i dezynfekować. Czasu noszenia soczewek nie należy przedłużać, ponieważ narażamy się na ryzyko infekcji - więcej w "Czy soczewki można nosić po terminie?"

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno odbywać się z zachowaniem restrykcyjnych zasad higieny. Soczewkę należy zakładać czystymi rękoma. Niezbędne, zwłaszcza w okresie początkowym będzie korzystanie z pomocy lustra. Upewnijmy się czy soczewka, którą wkładamy do oka została dokładnie zdezynfekowana za pomocą odpowiedniego płynu. Poniżej instrukcja zakładania i zdejmowania soczewek:

Zakładanie soczewek:

  • Dokładnie myjemy i suszymy ręce przed założeniem soczewki.
  • Oczyszczamy i dezynfekujemy soczewkę przeznaczonym do tego płynem. Zawsze czytamy instrukcję zamieszczoną na opakowaniu przez producenta. Nie używamy soczewki po upływie terminu ważności jej stosowania. Nigdy nie zakładamy soczewki jeśli jest uszkodzona.
  • Jeśli moce soczewki prawej i lewej różnią się sprawdźmy czy wkładamy soczewkę do właściwego oka. Aby zapobiec pomyłce powinniśmy zawsze wkładać lewą soczewkę do pojemniczka oznaczonego literą L, a prawą do pojemniczka oznaczonego literą R.
  • Soczewkę wyjmujemy z pojemniczka delikatnie palcem wskazującym.
  • Soczewka z jednej strony ma kształt talerzyka, a z drugiej miseczki. Zanim włożymy ją do oka sprawdźmy czy soczewka na palcu ma kształt miseczki.
  • Soczewkę wkładamy do oka delikatnie. Gdy zostanie umieszczona na oku mrugamy kilkakrotnie, aby ułożyła się we właściwej pozycji.
  • Gdy wyjmiemy soczewki z pojemniczków nie zapomnijmy dokładnie go przepłukać, zdezynfekować i postawić do wyschnięcia.

 

 

 

Zdejmowanie soczewek:

  • Dokładnie myjemy i suszymy ręce przed założeniem soczewki przed włożeniem ich do oka.
  • Soczewkę wyjmujemy ostrożnie delikatnie chwytając ją kciukiem i palcem wskazującym. Jeśli nie możemy jej złapać mrugamy kilkakrotnie i przesuwamy ją w dół. Soczewkę ZAWSZE zdejmujemy palcami. NIGDY nie używamy do tego ŻADNYCH narzędzi.
  • Jeśli soczewka jest jednorazowego użytku wyrzucamy ją.
  • Jeśli soczewka przeznaczona jest do wielokrotnego użytkowania po wyjęciu jej z oka, dezynfekujemy ją i wkładamy do pojemniczka.

 

Zasady robienia makijażu dla osób noszących soczewki kontaktowe

Nie istnieją żadne przeciwwskazania dotycząca robienia makijażu przez osoby noszące soczewki kontaktowe. Wystarczy przestrzegać zasad higieny oraz zachować szczególną ostrożność używając kosmetyków i środków myjących, ponieważ dostanie się ich na soczewkę (np. lakieru do włosów, mydła, fluidu, cieni do powiek czy tuszu) może doprowadzić do podrażnienia spojówki.

Pamiętajmy o kilku zasadach nakładania makijażu, którymi powinny kierować się osoby noszące soczewki. Makijaż należy wykonywać już po założeniu soczewek. Nie zaleca się stosowania tuszu o właściwościach wydłużających i pogrubiających rzęsy. Niektóre tego typu tusze zawierają mini włókienka np. drobinki jedwabiu, które w przypadku gdy dostaną się na powiekę mogą powodować podrażnienia. Nie powinno się również rysować kresek na wewnętrznej krawędzi powieki ani doklejać sztucznych rzęs, ponieważ klej niezbędny do ich przyklejenia może zabrudzić soczewkę. Jeśli nakładamy na powieki cienie zadbajmy o to by były przeznaczone do oczu wrażliwych. Zrezygnujmy z cieni w kremie wybierając sypkie lub wodoodporne. O ile to możliwe używajmy produktów wodoodpornych, które przez cały dzień zostają na swoim miejscu, nawet podczas zakrapiania oczu sztucznymi łzami.

Na niektórych kosmetykach znajdziemy informację o tym, że są one przeznaczone również dla osób noszących szkła kontaktowe. Makijaż zmywajmy dopiero po zdjęciu soczewek. Używajmy do tego delikatnych, a nawet hipoalergicznych kosmetyków.

 

Mity dotyczące soczewek kontaktowych

 

MIT: Osoby noszące soczewki kontaktowe nie muszą rezygnować z makijażu, powinny jednak przestrzegać kilku zasad.

 

MIT: Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe są całkowicie bezpieczne dla oczu.

 

MIT: Soczewki kontaktowe nowej generacji są zdecydowanie wygodniejsze od okularów. Pozwalają bezpiecznie uprawiać sport, mniej się brudzą, ani nie parują gdy wchodzimy w zimie do ciepłego pomieszczenia. Soczewki nowego typu są miękkie, posiadają dodatkowe nawilżenie, przepuszczają tlen oraz chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym.

 

MIT: Właściwie dobrane soczewki kontaktowe są całkowicie bezpieczne dla oczu i stanowią bezpieczną metodę korekcji wad wzroku. Co więcej, w przypadku gdy wada wzroku jest bardzo duża lekarze specjaliści zalecają noszenie soczewek a nie okularów. Również w przypadku osób mających astygmatyzm, odpowiednie soczewki są znacznie wygodniejszym i zdrowszym rozwiązaniem.

 

MIT: Aby oczy były zdrowe rogówka musi oddychać. Wiele osób obawia się, że soczewka stanie się barierą dla docierającego do rogówki tlenu. Nie jest to prawdą, gdyż soczewki kontaktowe nowej generacji wykonane są ze specjalnego materiału przepuszczającego tlen i zapobiegającego niedotlenieniu oka.

 

MIT: Nie jest to możliwe. Odpowiednio dobrana soczewka starannie przylega do gałki ocznej. Dlatego osobom uprawiającym sport zaleca się używanie soczewek kontaktowych.

 

MIT: Nie ma dolnej granicy wieku dla osób noszących soczewki kontaktowe. Zaleca się je w szczególności osobom młodym, ponieważ zwykle prowadzą one bardziej aktywny tryb życia i częściej niż osoby starsze uprawiają sport.

 

MIT: Nie istnieje górna granica wieku dla osób noszących soczewki kontaktowe. Jeśli soczewki są odpowiednio dobrane można je nosić przez całe życie.

  • Nosząc soczewki kontaktowe nie powinno się robić makijażu.
  • Soczewki kontaktowe są szkodliwe dla oczu.
  • Soczewki kontaktowe są niewygodne.
  • Noszenie okularów jest zdrowsze od noszenia soczewek kontaktowych.
  • Soczewki kontaktowe nie pozwalają oczom oddychać.
  • Soczewka może wypaść z oka podczas wykonywania gwałtownych ruchów.
  • Jestem za młody na noszenie soczewek kontaktowych.
  • Jestem za stary na noszenie soczewek kontaktowych.

 

Udostępnij: