Dlaczego soczewki dwutygodniowe są tak popularne?

dla kogo soczewki dwutygodniowe

Soczewki 2-tygodniowe należą do grona najpopularniejszych szkieł kontaktowych dostępnych obecnie na rynku. Do wyboru mamy dwutygodniowe szkła przeznaczone do noszenia w dzień lub takie, które można nosić w trybie ciągłym (bez zdejmowania na noc) przez 7 dni. Soczewki dwutygodniowe czy jednodniowe? A może miesięczne? Jaka jest przewaga rozwiązania optycznego, które przeznaczone jest do użytkowania przez 14 dni?

 

Dzienny tryb noszenia

 

Soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dziennym są niezwykle popularne wśród wszystkich rodzajów soczewek kontaktowych. Dzięki codziennej dezynfekcji oraz przechowywaniu soczewek w pojemniku z płynem przez noc, zapewniamy im odpowiednią higienę, a naszym oczom bezpieczeństwo. Co więcej zdejmowanie soczewek na noc zapewnia oczom maksymalny, niczym nieskrępowany dostęp do tlenu. Do soczewek dwutygodniowych tego typu należą np. #bioview 2 week,  AquaView Moist 2 weeks czy ACUVUE® OASYS.

Tryb dzienny jest szczególnie polecany osobom, które mają oczy wrażliwe i skłonne do podrażnień. W ich przypadku istotna jest codzienna pielęgnacja szkieł kontaktowych – zarówno ze względów higienicznych, jak i kosmetycznych. Codzienna kąpiel soczewek w płynie pomaga przywrócić ich właściwości.

 

Tryb ciągły (bez zdejmowania)

 

Tryb ciągły polega na stosowaniu soczewek kontaktowych bez konieczności zdejmowania ich na noc oraz bez codziennej pielęgnacji. Takie soczewki są specjalnie przygotowane do tego, aby zapewnić oczom odpowiednie nawilżenie i dostęp tlenu przez cały okres użytkowania. Jeśli dwutygodniowe soczewki planujemy nosić w trybie ciągłym, musimy się liczyć ze skróceniem tych 2 tygodni do 7 dni. Pamiętaj, że nie każde soczewki dwutygodniowe można stosować w trybie ciągłym. Informacja taka powinna jednak zostać zawarta na opakowaniu i w opisie produktu.

Możliwość noszenia w trybie ciągłym oferuje m.in. marka Johnson & Johnson (ACUVUE® OASYS). Warto podkreślić, że na dwutygodniowe soczewki w trybie ciągłym mogą sobie pozwolić również osoby cierpiące na astygmatyzm, lub prezbiopię. Stosowanie każdych soczewek należy poprzedzić konsultacją ze specjalistą - okulistą lub optometrystą. Często specjaliści zalecają na początku zastosowanie modeli jednodniowych z uwagi na dużą higieniczność rozwiązania. Dopiero z czasem polecają używanie szkieł kontaktowych o dłuższym terminie użyteczności.

 

Czym się kierować przy wyborze soczewek?

 

Przy wyborze soczewek kontaktowych należy zwrócić szczególną uwagę na stopień uwodnienia oraz przepuszczalność tlenu. Standardem są szkła kontaktowe, których współczynnik przepuszczalności tlenu (Dk/t) utrzymuje się na poziomie 25 i więcej. Poziom uwodnienia sięga natomiast często 50/60%. Dużą ochroną są także filtry UV, w które zaopatrzonych jest wiele modeli. Zabezpieczają one wzrok przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Szczególnie zimą, kiedy to połacie śniegu odbijają dużą ilość promieni słonecznych.

Soczewki dwutygodniowe gwarantują bezpieczeństwo naszym oczom, o ile przestrzegamy terminu wymiany oraz dbamy o ich czystość. Nawet w przypadku ciągłego trybu noszenia, jeśli z jakichś przyczyn soczewki zabrudzą się, należy je przemyć płynem (jeśli płyn tego wymaga pozostawić na określony czas zanurzone w płynie). Ponadto niektórzy specjaliści zalecają, aby mimo wszystko, co jakiś czas przemywać także soczewki użytkowane w trybie ciągłym. Nie tylko pozwala to utrzymać odpowiedni poziom higieny, ale również dodatkowo je nawilża.

Soczewki dwutygodniowe to świetna alternatywa dla modeli jednodniowych oraz miesięcznych. Ich atutem pozostaje łatwość aplikacji oraz możliwość korygowania większości wad wzroku. Dodatkowo są one dostępne w przystępnej cenie.

 

Dla kogo soczewki dwutygodniowe?

 

Wyjątkową grupą osób, które sięgają po czternastodniowe szkła kontaktowe, są pasjonaci podróżowania. Soczewki dwutygodniowe mogą stanowić dla nich nie lada udogodnienie. Podróż często bowiem trwa tydzień lub dwa, w ciągu których pragniemy czuć się komfortowo i beztrosko. W osiągnięciu tego stanu pomoże np. zakup dwutygodniowych soczewek do noszenia w trybie ciągłym (przez 7 dni bez konieczności zdejmowania). Pamiętajmy również o tym, że niektóre wyprawy z uwagi na utrudnione warunki, mogą wiązać się z trudnościami w codziennej higienie szkieł kontaktowych. W takich przypadkach modele dwutygodniowe okazują się najlepszym rozwiązaniem. Jako użytkownicy nie musimy rezygnować z komfortu związanego z użytkowaniem soczewek, jednocześnie nie musimy martwić się o ich codzienną pielęgnację.

Soczewki kontaktowe o ciągłym trybie noszenia będą odpowiednie także dla osób pracujących przed komputerem lub spędzających aktywnie długie wieczory, brak konieczności zdejmowania soczewek na noc nie ogranicza naszego czasu aktywności wieczornej. Tego typu soczewki będą również odpowiednie dla rodziców małych dzieci ze względu na częste wstawanie w nocy. Dzięki soczewkom o przedłużonym trybie noszenia zapewniamy sobie prawidłowe widzenie o każdej porze dnia i nocy.

Atuty tego rozwiązania optycznego doceniają osoby, które pracują w zawodach wymagających gotowości przez 24 godziny (np. pełniące całodobowe dyżury). Jeżeli więc jesteś strażakiem lub lekarzem i masz wadę wzroku, dwutygodniowe soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w trybie ciągłym z pewnością szybko staną się Twoimi ulubieńcami.

Wiele z nas, stając przed wyborem soczewki dwutygodniowe czy miesięczne, może mieć pewien dylemat. Prawda jest jednak taka, że wybór szkieł kontaktowych uzależniony jest w głównej mierze od własnych preferencji i potrzeb. Nie da się jednak ukryć, że dwutygodniowe modele mają przewagę dzięki temu, że można je użytkować w trybie ciągłym – bez konieczności zdejmowania na noc przed snem.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: