Stylowy podwójny mostek

okulary z podwójnym mostkiem

Klasyczne okulary z podwójnym mostkiem to aviatory. Pilotki pojawiły się tuż przed II wojną światową i dziś stanowią jeden z najgorętszych trendów. Ten popularny model przyniósł ze sobą nie tylko nietypowy kształt oprawek, lecz również tzw. belkę, czyli podwójny mostek. Dziś rozwiązanie to obecne jest we wszystkich typach okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.


Aviatory nazywane są również okularami policyjnymi. Model ten został zaprojektowany na potrzeby armii amerykańskiej. Pierwsze pilotki chroniły pilotów przez słońcem, bardzo niebezpiecznym na ogromnych wysokościach. Model ten szybko trafił do masowej produkcji. Mimo to okulary w ciekawym kształcie i z podwójnym mostkiem długo czekały na swój czas. Przełom nastąpił w latach 80., kiedy Tom Cruise pojawił się w nich w kultowym filmie „Top Gun”. Mniej więcej w tym samym czasie pilotki promował Sylvester Stallone, który nosił je w znanych produkcjach: „Rocky IV” i „Cobra”. Ich miłośniczkami są między innymi Sharon Stone, Julia Roberts, Nocole Richie, czy Jennifer Aniston. Pamiętajmy jednak, że dziś podwójny mostek to nie tylko aviatory.


Podwójny mostek i jego optyczne właściwości


Powstało nieskończenie wiele artykułów na temat odpowiednich oprawek do określonego kształtu twarzy. Wiele z nich nie wspomina jednak o optycznych właściwościach podwójnego mostka. Nisko osadzony znakomicie odwraca uwagę od zbyt dużego nosa i przywraca proporcje twarzy. Osobom z małym nosem polecamy wybór okularów z wysoko osadzoną belką.

Podwójny mostek odnajdziemy przede wszystkim w aviatorach, kocich oczach, okrągłych okularach i kształtach prostokątnych oraz kwadratowych. Belka może być długa lub krótka, kolorowa, metalowa, bądź imitująca drewno. Nowością jest pomysł na potrójny mostek. Posiada go między innymi model Vogue VO 4043 352. Osobom poszukującym standardowych rozwiązań bardziej spodobają się okulary marki William Morris z podwójnym mostkiem.


Metalowe oprawki


Często zastanawiamy się nad wyborem pomiędzy oprawkami plastikowymi i metalowymi. Miłośników lekkich, plastikowych oprawek nie brakuje, choć obecnie hitem stają się metalowe okulary. Typowe dla tego rodzaju oprawek są noski, czyli niewielkie, ruchome elementy przytrzymujące okulary na nosie. Wykorzystanie metalu pozwala osiągnąć zdecydowanie cieńsze formy niż te wykonane z plastiku (w okularach stosowany jest wysokiej jakości acetat). Częstym wyborem okularników są oprawki w kolorze złotym lub srebrnym - wielu gustuje w modelach ekstremalnie cienkich i dużych.


Styl retro


Okulary z podwójnym mostkiem świetnie wpisują się w klimaty retro. Ich pierwsze triumfy sięgają lat 40., kiedy skradły serce amerykańskiego generała o nazwisku Douglas MacArthur. Większości z nas model ten zdecydowanie bardziej kojarzy się z latami 80., kiedy ich urok odkryło kino i znane hollywoodzkie gwiazdy.

Udostępnij: