Pęknięte naczynko w oku. Jak sobie z nim radzić?

pęknięte naczynko w oku

Pęknięte naczynko w oku to częsta dolegliwość z którą pacjenci zgłaszają się na konsultacje okulistyczne. Zazwyczaj jest niegroźna. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy może być sygnałem choroby. Jakie są przyczyny, objawy i jak należy postępować, kiedy już dojdzie do pęknięcia naczynka? A co najważniejsze – czy każde takie pęknięcie powinno wzbudzać niepokój?

 

Spis treści:

 1. Pęknięte naczynko w oku - czym jest?
 2. Pęknięte naczynko w oku – co jest przyczyną?
 3. Pęknięte naczynko w oku – kiedy powinno zaniepokoić?
 4. Leczenie pękniętego naczynka w oku
 5. Jak zapobiegać pęknięciom naczynek w oku?
 

Pęknięte naczynko w oku - czym jest?


Każdy z nas na przedniej powierzchni gałki ocznej ma dobrze unaczynioną błonę śluzową tzw. spojówkę, która pokrywa wewnętrzną część powiek oraz przednią część twardówki Pęknięte naczynko w oku to potoczne określenie na wylew podspojówkowy, czyli pęknięcie jednego z drobnych naczyń krwionośnych w spojówce i przedostanie się krwi do wolnej przestrzeni między spojówką a twardówką. Objawia się wystąpieniem charakterystycznego, żywoczerwonego wylewu na powierzchni oka. Nic dziwnego, że wzbudza to niepokój pacjentów. Na szczęście w większości przypadków jest to bezbolesne i sprowadza się wyłącznie do problemu estetycznego. Krew z upływem czasu zmienia barwę – najpierw na brązową, później na żółtą. Zazwyczaj zostaje całkowicie wchłonięta przed upływem 14 dni.


Pęknięte naczynko w oku – co jest przyczyną?


Najczęściej wylew podspojówkowy występuje samoistnie i trudno określić jego przyczynę. Można jednak wskazać na:

 • Wzrost ciśnienia tętniczego – spowodowany kaszlem, kichaniem, śmiechem, nadmiernym wysiłkiem fizycznym;
 • Kruche naczynia krwionośne, które pękają bez konkretnej przyczyny. Pęknięcia mogą pojawić się nie tylko w oku, ale też na twarzy i nogach;
 • Niedobory witaminy K – witaminy mającej znaczenie w kontekście krzepliwości krwi;
 • Uszkodzenia mechaniczne oka – spowodowane zakładaniem lub zdejmowaniem soczewek kontaktowych, obecnością ciała obcego, tarciem lub podrażnieniem występującym na skutek używanych kosmetyków;
 • Reakcja na leki – przyjmowanie m.in. aspiryny i polopiryny zwiększa ryzyko krwawień;
 • Przewlekłe choroby – osoby zmagające się z cukrzycą i miażdżycą w przypadku wystąpienia schorzenia powinny skonsultować sytuację z lekarzem;
 • Zmęczenie oczu – całodzienna praca przy komputerze, przebywanie w klimatyzowanym lub zadymionym pomieszczeniu wzmaga zjawisko przekrwionych oczu;
 • Przebyte zabiegi operacyjne oczu – pęknięcia naczynek w oku mogą być też wynikiem przebytych zabiegów operacyjnych wykonywanych na oku;
 • Pęknięte naczynko w oku u dziecka – zwłaszcza u noworodka, jeśli poród odbył się wyłącznie dzięki siłom natury; nie jest to jednak powód do zmartwień. Dolegliwość występuje też u małych dzieci. Przyczyną jest kruchość jeszcze mikroskopijnych naczyń krwionośnych i ciągły ruch malucha. Może więc dojść do niegroźnego pęknięcia naczynka, ale nie warto przyspieszać procesu gojenia; nastąpi to samoistnie.

pęknięte naczynko w oku dziecka

Pęknięte naczynko w oku – kiedy powinno zaniepokoić?


Z pęknięciem żyłki w oku może wiązać się pula objawów, które powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. To przede wszystkim ból głowy, obrzęk powiek, zaburzenie widzenia w tym podwójne widzenie, ale też objawy, które nie nazwalibyśmy bólowymi, a niewygodnymi, czyli pieczenie, swędzenie, szczypanie oraz biała wydzielina zbierająca się w kąciku oka. Wtedy problemem prawdopodobnie nie jest samo pęknięcie, a inna choroba oczu, której wylew jest tylko jednym z objawów.

Wizyta okulistyczna jest konieczna także wtedy, gdy krew nie ustępuje mimo upłynięcia 14 dni od pęknięcia. Pęknięcie żyłki w oku u osób z cukrzycą, miażdżycą i nadciśnieniem tętniczym również wymaga konsultacji ze specjalistą. Może bowiem świadczyć o zaostrzeniu się choroby.

Oprócz krwawienia podspojówkowego zauważasz u siebie skłonność do siniaków i krwawień nosa? Zgłoś się do internisty. Kolejny raz doszło do pęknięcia naczynka w oku? W takim razie też warto rozważyć konsultację lekarską.


Leczenie pękniętego naczynka w oku


Jeśli poza zaczerwienieniem oka nie występują żadne niepokojące objawy, leczenie sprowadza się do… czasu. Nie trzeba nic więcej robić, tylko przeczekać. Można ewentualnie wspomóc organizm w usunięciu czerwonych krwinek kroplami do oczu z rutyną – składnikiem wzmacniającym ściany drobnych naczyń krwionośnych oraz wzbogaceniem diety o preparaty z witaminą C i K - pierwsza sprzyja wzmocnieniu naczyń krwionośnych, druga bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Dobrze jest też stosować regularnie krople do oczu, tzw. sztuczne łzy.

Nie zaleca się jednak przesady – krople obkurczające naczynia krwionośne to odrobinę za dużo. Okłady z herbaty i rumianku – choć często wspominane jako sprawdzone domowe sposoby – mogą powodować reakcje alergiczne oraz podrażnienia i tym samym utrudnić proces wchłaniania krwi przez oko. Trzeba więc podchodzić do takich zaleceń z ostrożnością.


rozszerzone naczynka w oku

Jak zapobiegać pęknięciom naczynek w oku?


W profilaktyce kluczowy jest zdrowy tryb życia, czyli zróżnicowana dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu. Jeśli stosujesz dietę eliminacyjną, rozważ dobraną do Twoich potrzeb suplementację. Podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem rób regularne przerwy, chociaż na kilka minut i staraj się chronić oczy korzystając z okularów z filtrem światła niebieskiego. Pamiętaj także o regularnych badaniach kontrolnych, w tym morfologii oraz kontroli ciśnienia tętniczego.

Pęknięte naczynko w oku nie powinno wzbudzić Twoich obaw, jeśli ogólnie jesteś zdrowy, a zaczerwienienie pojawia się sporadycznie i nie towarzyszą temu objawy bólowe. Rozważ jednak działania profilaktyczne! W innym wypadku nie bagatelizuj tej dolegliwości – udaj się do lekarza. Pęknięta żyłka – choć w większości nie jest niczym groźnym – w niektórych przypadkach może być tylko błahym objawem o wiele poważniejszej choroby.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

Udostępnij: