Palming - ciemność dobra dla oczu

palming - zasłanianie oczu

Pozwól Twoim oczom odpowiednio odpocząć. Czasem sen to za mało. Palming pozwoli Ci głęboko odprężyć wzrok i złagodzić napięcie całego ciała. Ciemność i czerń daje największe rozluźnienie oczom. To ćwiczenie może również poprawić Twój wzrok. Spróbujesz?

 

Co nam daje palming?

 

Palming (z ang. palm - dłoń) - czyli zasłanianie oczu. To metoda odprężenia wzroku. Regularnie wykonywane ćwiczenia mogą poprawić istniejącą już wadę wzroku, lub nie dopuścić do jej powstania, czy pogłębienia. Palming łagodzi również fizyczne, umysłowe i emocjonalne napięcia, które często mają negatywny wpływ na nasz wzrok. Pomaga rozluźnić ciało i system nerwowy.

Palmowanie” jest odpowiedzią na zmiany, jakie wprowadził do naszego życia rozwój cywilizacyjny, a wraz z nim powszechność urządzeń z jasnymi ekranami i wszelkiego oświetlenia. Nasze oczy są stworzone do pracy w dzień, a do odpoczynku po zmroku. Tymczasem my obciążamy go ponad te ramy - często korzystamy z telefonu lub komputera wieczorem, niekiedy mając przez to problemy z zaśnięciem. Kilkukrotne zasłanianie oczu w ciągu dnia może więc okazać się nie lada wybawieniem dla wzroku.

 

„Palmowanie” – kiedy się narodziło i z czyjej inicjatywy?

 

Pomysł na poprawę widzenia poprzez ćwiczenia oczu narodził się dawno, bo w 1929 roku. Wtedy dr William H. Bates opublikował nowatorską pracę o naturalnej metodzie leczenia oczu. Głosił w niej rewolucyjną jak na tamte czasy tezę – mięśnie gałki ocznej trzeba ćwiczyć, tak samo, jak pozostałe mięśnie obecne w ciele. Bates był kontrowersyjny w swoich poglądach. Twierdził bowiem, że wyleczenie wzroku i diametralna poprawa widzenia są możliwe także dzięki naturalnym metodom leczenia. Okulary zwykł nazywać protezami, które nie leczą i zachęcał do ich odrzucenia.

 

Palming krok po kroku

 

Zanim zaczniesz zaciemnianie oczu dłońmi, pamiętaj, że skuteczność tego ćwiczenia w dużej mierze zależy od Twojego samopoczucia. To znaczy, że należy się odstresować, głęboko oddychać, wykonywać zadanie w pełnym odprężeniu.

  1. Usiądź na krześle z prostym oparciem i przysuń się do stołu.
  2. Oprzyj łokcie na blacie (możesz podłożyć poduszkę, bądź oprzeć ręce na kolanach).
  3. Zakryj otwarte oczy dłońmi - ich wewnętrzną stroną, szczelnie przylegającymi do siebie palcami, w ten sposób, by krzyżowały się na czole nad linią brwi. Dłonie powinny być lekko zgięte, nie wyprostowane, aby zapewnić oczom swobodne mruganie.
  4. Pamiętaj o rozluźnieniu.
  5. Nie pochylaj głowy do przodu, utrzymuj pionową postawę, tak, by plecy i kark były w linii prostej.
  6. Głęboko oddychaj.
  7. Powoli zamknij powieki.
  8. Przywołaj w myślach przyjemny spacer, najważniejsze, aby skupić uwagę na detalach. Możesz także wyobrazić sobie wędrówkę przez swój dom, czy ogród, przywołując najwięcej szczegółów.
  9. Po nie więcej niż 10 minutach delikatnie otwórz oczy, mrugając. Nie pomijaj w tym momencie głębokiego, nadal powolnego oddechu. Pozwól swojemu wzrokowi ponownie przyzwyczaić się do obecności światła.

Regeneracja wzroku przy pomocy palmingu jest tym skuteczniejsza, im głębszą czerń mogłeś „obserwować” podczas zasłonięcia oczu dłońmi. Jeśli masz odrobinę więcej czasu i ochoty, powtórz całą czynność 2-3 razy – wtedy efekt relaksacyjny będzie jeszcze lepszy.

 

Rodzaje palmingu

 
  • Klasyczny - jego zadaniem jest pobudzić Twój umysł do odtwarzania ze wspomnień jakiegoś procesu. Od początku do końca, z uwzględnieniem szczegółów. Jeśli żadne ze wspomnień nie okazuje się skuteczne, swój palming klasyczny skup na czymś wyimaginowanym, ale w jakiejś mierze znanym, na przykład spacerze przez mieszkanie lub ogród. Ważne jednak, by nie brakowało w tym detali.
  • Wizualizacyjny - ten rodzaj dodatkowo wymaga dźwięku. Włącz spokojną muzykę i spróbuj przekształcić słyszane dźwięki w obrazy, utrzymując oczy w ciemności. Na początku skup się jedynie na wyobrażeniach, które są dla Ciebie relaksujące i przyjemne. Z czasem, im dłużej palming wizualizacyjny będzie Ci towarzyszył, tym obrazy będą pojawiać się same, bez Twojego wysiłku.
  • Oddechowy - to ćwiczenie możesz wykonywać również na leżąco, wtedy szybko się odprężysz. Połóż się płasko na plecach. Na piersi ułóż poduszkę, by wygodnie oprzeć na niej łokcie. Zakryj oczy tak, jak w przypadku każdego palmingu. Zamknij lekko oczy i skup swoją uwagę na oddechu. Jeśli w momencie zdecydowania się na palming oddechowy odczuwałeś duży niepokój, to normalne, że oddech będzie płytki i przyspieszony. Kilka „rund” wdechów i wydechów wystarczy jednak, by stał się głębszy i spokojniejszy.
 

Kto powinien włączyć „palmowanie” do swojej codzienności?

 

Przede wszystkim osoby, które ze względu na tryb życia doświadczają zmęczenia oczu, a także stresu jako takiego. Palmingiem powinny więc zainteresować się osoby, które pracują przez wiele godzin przed ekranem komputera i wszyscy, którzy w swoim życiu doświadczają pośpiechu i napięcia. Zaobserwowano, że „palmowanie” działa na podobieństwo nawilżających kropli do oczu, więc takie ćwiczenia na poprawę wzroku polecane są również osobom, borykającym się z suchością oczu.

 

Podsumowanie

 

W pędzącym, pełnym zadań świecie palming może być ciekawą propozycją na relaksację i regenerację wzroku w jednym. Zasłanianie oczu nawet na kilka minut - choć niepozorne - potrafi zrobić ogromną różnicę i przywrócić energię oraz ochotę do działania. Podziękują Ci za to zarówno oczy, umysł, jak i całe ciało!

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: