Okulary z lat 70. to okazały się prawdziwą rewolucją. Nic dziwnego, były jednym z elementów odważnej i nieszablonowej mody epoki hippisów czy fanów nowych gatunków muzycznych. To właśnie w latach 70. ludzie zwariowali na punkcie disco, glam rocka czy punku. Co więcej każdy z tych stylów był rozpoznawalny na pierwszy rzut oka.
Hippisi utożsamiani byli z kolorami, frędzlami i kwiatami. Fani disco uwielbiali błyszczące kombinezony, cekiny, metaliczne stroje czy spektakularne sukienki. Punkowcy z kolei zarzucali na siebie skórzane kurtki w ćwieki i spodnie w paski lub kratę. Wyznawcy Davida Bowie’ego wreszcie stawiali na kolorowe uniformy, wysokie buty i ostry makijaż. A wszystko to wydarzyło się w przeciągu jednej dekady.
Okulary okrągłe z barwionym szkłem
Szalona moda lat 70. nie zapomniała oczywiście o okularach – istotnym elemencie garderoby. Na uwagę zasługuje na przykład odkrycie okrągłych okularów z barwionym szkłem. Ich potencjał zauważyli wielcy muzycy - Janis Joplin i John Lennon. Podczas gdy artystka straciła głowę dla wielkich oprawek, lider zespołu The Beatles pozostał wierny filigranowym okularow, które nosił zarówno w wersji kolorowej jak i bezbarwnej. Również dziś w Kodano.pl oferujemy okrągłe oprawki w różnorodnych barwach. Producenci dają nam nieograniczony wybór kolorów, od różowego po ciemnoniebieski.
Oprawki plastikowe typu Oversize
Ogromne plastikowe oprawki pojawiły się już w latach 60., lecz dopiero dekadę później podbiły świat. Trend ten zapoczątkowała Jackie Kennedy, która pokochała wzorzyste okulary typu oversize. Co do kształtów – już wtedy wybór był właściwie nieograniczony. Noszono zarówno okrągłe jak i kwadratowe, kanciaste i zaokrąglone. Moda ta zachowała się po dziś dzień, co widzimy chociażby w propozycjach marki Vogue.
Klasyczne lenonki
Okulary, które swoją nazwę zawdzięczają Johnowi Lennonowi w rzeczywistości pojawiły się już w XIX wieku. Okulary te, wówczas zwane windsorami szybko zyskały na popularności. Po wybuchu I wojny światowej trend na „pierwsze lenonki” przeminął, by z wielką mocą powrócić 50 lat później. Dlaczego lenonki? Otóż w latach 60. XX wieku po idealnie okrągłe oprawki sięgnął John Lennon. Muzyk szczególnie upodobał sobie filigranową wersję z drucianymi ramami. Dziś inspiracje klasycznymi lenonkami można odnaleźć między innymi w ofercie marki Moretti.
Okulary z lat 70. to oczywiście tylko jedna z inspiracji. Jeśli jesteś ciekawy, jakie oprawki noszono dekadę wcześniej, zerknij do artykułu „Okulary z lat 60. – dekada nowych pomysłów”.