Pierwsza soczewka mineralna fotochromowa została wynaleziona w 1964 roku. Pierwsze tego typu soczewki fotochromowe tzw. “starej generacji” były zazwyczaj grube i niezbyt estetyczne. Dziś jednak niemal niczym nie różnią się od zwykłych soczewek korekcyjnych i również mogą być ozdobą twarzy, zwłaszcza w połączeniu z efektownymi oprawkami. Jeśli więc zależy Ci na skutecznej ochronie oczu przed silnym światłem i szkodliwym promieniowaniem UV, a jednocześnie szukasz okularów, które możesz nosić na co dzień, to tzw. fotochromy mogą być dla Ciebie dobrym wyborem. Sprawdź, jakie oprawki najlepiej komponują się z tego rodzaju soczewkami okularowymi!
- Szkła fotochromowe zawierają specjalne pigmenty, które przyciemniają się przy kontakcie ze światłem słonecznym. Zapewnia to odpowiednią ochronę przed promieniowaniem, ale nie obniża jakości widzenia.
- Okulary fotochromowe są chętnie wybierane przez osoby wrażliwe na światło, zawodowych kierowców oraz sportowców.
- Przyciemniane szkła okularowe dobrze wyglądają zarówno z tradycyjną czernią lub brązem jak i kontrastowymi barwami: złotem, różem, szarością i beżem.
Spis treści:
- Jak działają okulary fotochromowe?
- Jakie są zalety i wady okularów fotochromowych?
- Okulary fotochromowe nie muszą być nudne! Jak wybrać odpowiednie oprawki?
- Modne oprawki do soczewek fotochromowych
Jak działają okulary fotochromowe?
Soczewka fotochromowa w swoim materiale posiada liczne pigmenty fotochromowe - światłoczułe cząsteczki. Pod wpływem promieniowania UV, grubości soczewki oraz temperatury pigmenty te zmieniają swój kształt, a w konsekwencji również swoje zabarwienie. W pomieszczeniach, w których nie są wystawione na oddziaływanie promieniowania UV, soczewki fotochromowe są bezbarwne. Im intensywniejsze jest oddziaływanie światła, tym ciemniejszą barwę przybierają. Na zewnątrz działają zatem jak okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i równie skutecznie chronią oczy przed promieniowaniem słonecznym. Taką samą technologię stosuje się w przypadku fotochromowych soczewek kontaktowych.
Działanie okularów i soczewek z fotochromem ma 3 fazy:
- Brak aktywności pigmentów - w miejscach bez nasłonecznienia szkła pozostają przezroczyste, dzięki czemu widzenie nie jest ograniczone. Gdy do pomieszczenia dociera niewielka ilość promieniowania szkła lekko się zabarwią;
- Przyciemnienie szkieł w reakcji na światło - na tym etapie szkła zaczynają delikatnie ciemnieć pod wpływem światła słonecznego;
- Zaciemnienie szkieł do optymalnego poziomu - stan ten utrzymuje się tak długo, jak długo soczewki wystawione są na promieniowanie UVA i UVB.
- Plastikowe oprawki męskie Hugo Boss - głęboka czerń doskonale prezentuje się z fotochromem, jak i bez niego. Masywne, kwadratowe oprawki bez ozdobników są eleganckie, a po przyciemnieniu soczewek - wyraziste i drapieżne. Do tej oprawy świetnie będzie pasować zabarwienie szare;
- Damskie oprawki kocie oczy Carolina Herrera - ten kształt oprawek jest jednym z najchętniej wybieranych w przypadku modeli przeciwsłonecznych. W połączeniu z przyciemnianymi szkłami modeluje owal twarzy i łagodzi jej rysy. Z kolei wyrazisty różowy kolor dobrze kontrastuje z soczewkami w kolorze szarym.
- Beżowe oprawki damskie Tommy Hilfiger - jasne oprawki tych okularów bardzo dobrze podkreślają barwę szkieł, a efekt ten potęgują złote dodatki. W tym przypadku można pomyśleć o soczewce w brązowym kolorze;
- Geometryczne okulary unisex Vogue - szare oprawki to nowoczesna, trochę futurystyczna propozycja zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Polubią je osoby, które okulary traktują jako biżuterię i przyciągające wzrok gadżety. Zdecydowanie wybierz szare zabarwienie;
- Ikoniczne aviatory Ray-Ban - w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć kultowych pilotek. Ten model zawsze wygląda zachwycająco w wersji przeciwsłonecznej: szarości, brązie, zieleni! Najlepiej prezentują się w połączeniu ze złotym kolorem metalowych oprawek.
- [1] Gorczyca A. Seredyka-Burduk M. Promieniowanie słoneczne - nasz sprzymierzeniec czy wróg? Ocena poziomu wiedzy użytkowników okularów korekcyjnych na temat soczewek fotochromowych
- [2] FOTOCHROMOWE - JörgOptik (jorgoptik.com)
- [3] Własności szkieł fotochromowych - Świat szkła
Po ustaniu czynników aktywujących pigmenty szkła okularowe stopniowo się rozjaśniają. Proces ten zachodzi jednak na tyle szybko, że nie obniża on komfortu użytkowania okularów. Noszenie tego typu okularów nie powoduje więc niedogodności przy wielokrotnym wchodzeniu i wychodzeniu z pomieszczeń.
Soczewki fotochromowe można podzielić na trzy rodzaje m.in.: Transitions, XTRActive (ciemniejące w samochodzie), Signature (najszybciej barwiące się i odbarwiające w porównaniu do innych produktów) - patrz https://jorgoptik.com/soczewki/fotochromowe/.
Jakie są zalety i wady okularów fotochromowych?
Należy wspomnieć, że fotochromy występują zarówno jako soczewka mineralna (szklana) oraz soczewka organiczna (plastikowa). Soczewka fotochromowa mineralna zdecydowanie szybciej reaguje na czynnik zewnętrzny w postaci promieni UV, co powoduje, że szybciej barwi i odbarwia się, jest odporna na zarysowania i można w tym materiale odwrócić efekt starzenia się. Wadą natomiast jest fakt, że zabarwienie zależne jest od grubości materiału. Soczewka fotochromowa organiczna cechuje się lekkością materiału oraz tym, że zabarwienie pigmentów fotochromu nie zależy od grubości soczewki. Jak każdy produkt ma też swoje wady m.in. wolniej zabarwiają się i odbarwiają, dodatkowo materiał ulega nieodwracalnemu starzeniu się.
Najważniejszą funkcją okularów fotochromowych jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. To rozwiązanie dla osób, które mają wadę wzroku i męczy ich używanie dwóch par okularów – i korekcyjnych, i przeciwsłonecznych. Wybierając okulary fotochromowe unikną konieczności ich częstego zmieniania, a tym samym ryzyka zgubienia, szczególnie jeśli przez specyfikę pracy lub tryb życia w ciągu dnia często wychodzą na zewnątrz.
Z tych samych powodów fotochromowe okulary świetnie sprawdzają się u osób aktywnych fizycznie i uprawiających sport. Bardzo dobrze nadają się np. do jazdy na rowerze – chętnie korzystają z nich zarówno okazjonalni, jak i profesjonalni rowerzyści. Soczewki fotochromowe często można spotkać właśnie w specjalnie zaprojektowanych okularach sportowych, których oprawki dobrze przylegają do głowy, zapewniają wygodę ruchów i nie zmieniają swojego położenia podczas wysiłku fizycznego. Są doskonałym rozwiązaniem dla zawodowych kierowców, gdyż specjalna soczewka fotochromowa może barwić się również za szybą samochodu.
Okulary korekcyjne z powłoką fotochromową polecane są też osobom wrażliwym na światło. Jeśli Twoje oczy łzawią, pieką lub są zaczerwienione po wyjściu na zewnątrz, soczewki fotochromowe mogą pomóc Ci uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Tak naprawdę okulary fotochromowe są dla każdego!
Okulary fotochromowe nie muszą być nudne! Jak wybrać odpowiednie oprawki?
Codzienne użytkowanie fotochromowych okularów jest i praktyczne, i wygodne również ze względu na możliwość połączenia tego typu szkieł z niemal dowolnymi oprawami okularowymi. Nie musisz rezygnować z wyglądu na rzecz funkcjonalności, a okulary fotochromowe będą doskonałym uzupełnieniem zarówno codziennej, jak i eleganckiej stylizacji.
Pamiętaj, że okulary fotochromowe będziesz nosić na co dzień lub w trakcie aktywności fizycznej. Zadbaj o to, aby były wygodne i komfortowe. Szczególną uwagę zwróć na dopasowanie nanośników oraz zauszników okularów, a także wybór odpowiedniego rozmiaru. Wielkość i kształt oprawy dobierz do swojej twarzy, by były to okulary idealne dla Ciebie. Zwróć uwagę również na soczewki okularowe, a dokładniej na kolor zabarwienia. Często spotykane kolory to szarość, brąz, zieleń, czy granat. Występują też odważniejsze kolory np. fiolet, róż, czy turkus.
Różnorodność oferty opraw pozwoli Ci dopasować wybrane oprawki do własnego stylu, kształtu twarzy, koloru oczu czy karnacji. Również w przypadku okularów fotochromowych najlepiej sprawdza się reguła kontrastów. Zgodnie z nią najkorzystniej wyglądają przeciwieństwa - kwadratowe oprawki przy okrągłej twarzy, owalne przy prostokątnej i odwrotnie. Zasadę tę możesz zastosować również przy wyborze koloru oprawek.
Modne oprawki do soczewek fotochromowych
Zastanawiasz się, czy przyciemniane szkła mogą po prostu wyglądać gorzej z niektórymi typami oprawek? Czy są jakieś oprawki, których nie powinno się zestawiać z soczewkami fotochromowymi? Zabarwienie takich szkieł jest przeważnie neutralne i nie gryzie się z kolorystyką oprawek. Są jednak takie połączenia, które zawsze wyglądają dobrze. Oto kilka z nich:
A to tylko kilka z dostępnych opcji. Nie wahaj się sprawdzić wszystkich! W naszym sklepie wiele z nich obejrzysz w wirtualnej przymierzalni.
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Oliwii Bugajczyk (Konsultant ds. optyki okularowej i optometrii KODANO Optyk)
źródła informacji: