Oczy pieką od soczewek - co robić?

piekące oczy od soczewek

Piekące oczy od soczewek? To problem, z którym boryka się wiele osób. Czasami to tylko sprawa nadmiernej wrażliwości oczu i niedopasowania soczewek do ich potrzeb, czasami jednego z typowych błędów popełnianych przy korzystaniu z soczewek. Możliwych powodów podrażnionych oczu jest wiele, ale można temu zaradzić.

 
 
 • Przyczyną pieczenia oczu w trakcie noszenia soczewek kontaktowych jest najczęściej ich niedopasowanie. Często okazuje się, że oczy potrzebują mocniej nawilżonych soczewek lub soczewek o innej krzywiźnie.
 • Wina nierzadko leży po stronie błędów w stosowaniu soczewek. Ważne jest, by soczewki założyć prawidłową stroną, regularnie je wymieniać, starannie czyścić i przechowywać, a także zdejmować przed snem.
 • Zdarza się, że to tryb życia i istniejące schorzenia utrudniają noszenie soczewek kontaktowych. Mowa m.in. o częstym korzystaniu z urządzeń elektronicznych i zespole suchego oka.
 • W wielu przypadkach wystarczy skorygowanie rutyny obchodzenia się z soczewkami. Jednak konieczna może okazać się wymiana soczewek na inne lub aplikowanie nawilżających kropli.
 

Spis treści:

 1. Piekące oczy od soczewek – jakie są przyczyny?
 2. Podrażnione oczy od soczewek - jak temu zaradzić?
 

Soczewki kontaktowe, odkąd pojawiły się na rynku, uznawane są za najwygodniejszą metodę korekcji wzroku. Prawidłowo dopasowane i stosowane pozostają niewyczuwalne na oczach i w przeciwieństwie do okularów korekcyjnych nie zmniejszają pola widzenia, a także nie zmieniają nienaturalnie wielkości obrazu. Zapewniają wyraźne widzenie, a czasami także dodatkową ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. Dostępne w wielu wariantach odpowiadają na potrzeby większości użytkowników, także borykających się z dużymi wadami wzroku, osób, które prowadzą aktywny tryb życia, czy o bardzo wrażliwych oczach.

Nie ma jednak idealnego rozwiązania. Soczewki kontaktowe też mogą powodować dyskomfort w niektórych sytuacjach. Najczęstsze objawy, na które skarżą się użytkownicy to właśnie podrażnione oczy od soczewek – suche, piekące, zaczerwienione, czasami nadmiernie łzawiące. Aby temu zaradzić, konieczne jest znalezienie przyczyny i rozwiązanie problemu u jego źródła.

podrażnione oczy od soczewek

Piekące oczy od soczewek – jakie są przyczyny?


Nieprawidłowe dopasowanie soczewek


Oferta soczewek kontaktowych jest bardzo bogata. Bez podpowiedzi specjalisty zaznajomionego z Twoją historią zdrowia czy Twoimi konkretnymi potrzebami, nie powinniśmy sięgać po soczewki. Gdy samodzielnie wybieramy soczewki kontaktowe, ryzykujemy nie tylko brakiem wygody. Kwestia ta dotyczy też doświadczonych użytkowników. Złe dopasowanie soczewek obejmuje kilka rzeczy:

 • soczewki nieodpowiadające budowie gałki ocznej - o złej krzywiźnie lub średnicy,
 • soczewki o nieodpowiednim materiale - niektórzy użytkownicy nie tolerują soczewek z nowoczesnego materiału, który zawiera silikon,
 • soczewki o nieodpowiednich parametrach - wrażliwym oczom przydają się soczewki o większej zawartości wody i większej wartości tlenoprzepuszczalności; soczewki o zbyt niskich parametrach mogą powodować dyskomfort,
 • soczewki w nieodpowiednim trybie stosowania - oczy, które wykazują skłonność do infekcji lub funkcjonujące w niekorzystnych warunkach, powinny stykać się z soczewkami jak najczęstszej wymiany, najlepiej jednodniowymi. Dłużej stosowana para może sprzyjać podrażnieniom.

Błędy w stosowaniu soczewek kontaktowych


Soczewki kontaktowe to gwarancja komfortowej i bezpiecznej korekcji wady wzroku. O wygodzie i zdrowiu można jednak mówić tylko wtedy, kiedy soczewki stosujesz tak, jak powinieneś. Liczba rzeczy, o których trzeba w tym kontekście pamiętać, nie jest mała. Prawidłowe stosowanie soczewek wymaga czasu i uwagi, dlatego użytkownicy często popełniają błędy, których pokłosiem są między innymi podrażnione oczy.

błędy w stosowaniu soczewek kontaktowych

O jakich błędach mowa?

 • Założenie soczewki na złą stronę - jako że soczewka jest bezbarwna, a jej kształt tylko w niewielkim stopniu różni się po przewróceniu na złą stronę, nietrudno o ich nieprawidłowe założenie. A źle założona soczewka to duży dyskomfort i niewyraźne widzenie. Zanim założysz soczewkę, upewnij się więc, że nie jest odwrócona na lewą stronę - ułatwi Ci to specjalne oznaczenie, które się na niej znajduje.
 • Spanie w soczewkach kontaktowych - Spanie w soczewkach może kusić, szczególnie gdy jesteśmy bardzo zmęczeni. Większość z nich przeznaczona jest jednak do dziennego stosowania, a nawet te, charakteryzujące się całodobowym trybem noszenia i tak zaleca się zdejmować. Powód jest prosty: spanie w soczewkach to duże ryzyko podrażnionych oczu od soczewek o poranku, a nawet poważnej infekcji.
 • Nieregularne lub niedokładne oczyszczanie soczewek i przenoszenie soczewek - soczewki planowej wymiany muszą być dokładnie oczyszczone po każdym zastosowaniu. W innym wypadku zbierają na swojej powierzchni coraz większą ilość bakterii, grzybów i innych zanieczyszczeń, które mogą odpowiadać za podrażnione oczy od soczewek lub nieprzyjemne i niebezpieczne infekcje. Podobnie jeśli nie przestrzegamy zaleconego czasu noszenia soczewek czy terminu ich użytkowania.
 • Nieprawidłowe przechowywanie - soczewki powinniśmy przechowywać w przeznaczonym do tego pojemniczku i płynie. Stosowanie opakowań zastępczych czy zmiana płynu do soczewek na wodę lub używanie płynów po terminie niesie ze sobą duże ryzyko. Wtedy soczewki narażone są na uszkodzenie i zanieczyszczenie. A zniszczone i brudne z pewnością mogą spowodować podrażnienia oczu lub groźne infekcje.

Zaburzenia, choroby i indywidualne predyspozycje do piekących oczu od soczewek


Za podrażnione oczy od soczewek nie zawsze odpowiadają same soczewki. Często na zaczerwienione, suche lub piekące oczy skarżą się osoby, które korzystają z soczewek, a jednocześnie borykają się z alergią, objawiającą się suchością oczu lub zespołem suchego oka. Powodem mogą być też zmiany hormonalne, wynikające między innymi ze stosowania antykoncepcji hormonalnej lub chorób. Wtedy zmianie ulega struktura filmu łzowego, a to może przekładać się właśnie na niewystarczające nawilżenie powierzchni oczu.

W takich sytuacjach należy skupić się na leczeniu danego schorzenia i skonsultować noszenie soczewek ze specjalistą. Chorobom - w odróżnieniu od problemów z samymi soczewkami - towarzyszą dodatkowe objawy, wykraczające poza suchość, pieczenie i zaczerwienienie. To na przykład zaburzenie ostrości widzenia czy światłowstręt.


Tryb życia i otoczenie


Piekące oczy od soczewek to problem, który może dotknąć osoby, korzystające przez wiele godzin z ekranów urządzeń elektronicznych – komputera, tabletu, telefonu. W takich sytuacjach zaleca się korzystanie z okularów korekcyjnych. Kłopotliwe jest również przebywanie w pomieszczeniach o suchym i/lub mocno zanieczyszczonym powietrzu. Smog w mieście to także większe ryzyko podrażnionych oczu.

piekące oczy - praca przed komputerem

Podrażnione oczy od soczewek - jak temu zaradzić?


Najpierw zweryfikuj, czy obchodzisz się z soczewkami tak, jak powinieneś i czy w grę nie wchodzi jedno z wymienionych przez nas zaburzeń. Jeśli odczuwasz wyraźny dyskomfort po założeniu soczewki, a wiesz, że stosujesz je prawidłowo, zostały one dobrze dobrane przez specjalistę i że Twoje oczy są zdrowe, sięgnij po nawilżające krople do oczu. To tak zwane sztuczne łzy. Osobom o wrażliwych oczach zaleca się krople nawilżające do oczu bez konserwantów, które mogłyby powodować podrażnienie lub alergie.

Zwróć też uwagę na płyn do soczewek, gdyż tu może kryć się przyczyna podrażnienia. Niech będzie dopasowany do Twoich soczewek i o takim składzie, który nie wywoła u Ciebie reakcji alergicznej. Pamiętaj, że płynu do czyszczenia soczewek nie używamy bezpośrednio na oczy, by je nawilżyć.

Przyczyn piekących oczu od soczewek może być wiele. Problem wynika najczęściej z nieprawidłowego stosowania lub niedopasowania produktu do wymagań oczu – i te problemy najłatwiej rozwiązać. Wystarczy skorygować rutynę obchodzenia się z soczewkami, dodać do niej nawilżające krople do oczu lub sięgnąć po zupełnie inny produkt. Sprawa komplikuje się, jeśli dyskomfort po założeniu soczewki ma swoje źródło w chorobie. Wtedy konieczne jest leczenie, a dopiero po jego ukończeniu, możemy sięgnąć po tę metodę korekcji wzroku.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Krzysztofa Mendyka (Konsultant ds. Optometrii KODANO Optyk. Absolwent Katedry Chorób Oczu i Optometrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Członek PTOiO. W branży optycznej od 2006 roku.)

Udostępnij: