Na czym czytać e-booki?

e-booki vs wzrok

E-booki, czyli książki elektroniczne stają się coraz popularniejsze. Przemawia za tym duża wygoda – dostęp do książki za kilkoma kliknięciami, brak ciężaru zwykłej książki, atrakcyjne rabaty. Ale na czym czytać e-booki, by nie pogorszyć wzroku i zaznać największej wygody?

 

Spis treści:

  1. E-book – co to takiego?
  2. Jakie urządzenie do czytania e-booków wybrać?
  3. E-papier – dobry dla Twojego wzroku
  4. E-book - zawsze czytelny i wygodny
  5. Co, jeśli nie chcę lub nie mogę kupić czytnika do e-booków?
  6. Podsumowanie
 

E-book – co to takiego?

 

E-book to inaczej książka elektroniczna. Ma identyczną treść, co książka papierowa, ale formatowana jest w taki sposób, by dobrze prezentowała się na poszczególnych urządzeniach. Książki elektroniczne również zawierają wykresy i ilustracje, ale głównie w kolorze czarno-białym. Występują w trzech formatach: epub (odpowiednim dla każdego czytnika, a także komputera, telefonu i tabletu), mobi (format świetnie znany osobom korzystającym z czytnika Kindle) i PDF (ten dotyczy przede wszystkim literatury naukowej i komiksów). Dziś e-booki można kupić w wielu internetowych księgarniach oraz wypożyczyć w wirtualnych wypożyczalniach.

 

Jakie urządzenie do czytania e-booków wybrać?

 

Na rynku jest ogromny wybór smartfonów, tabletów i czytników e-booków. Na każdym z nich zdołasz odczytać elektroniczny tekst, ale jaki sprzęt wybrać, żeby jak najlepiej zadbać o wzrok? Najlepszym rozwiązaniem jest czytnik. Dlaczego? To proste – spośród wszystkich, nawet najbardziej nowoczesnych tabletów i smartfonów żaden nie jest tak dostosowany do ludzkiego oka, jak czytnik. Ten posiada specjalny ekran bazujący na e-papierze, który różni się zdecydowanie od wyświetlacza, jaki znajdziesz w pozostałych sprzętach.

 

E-papier – dobry dla Twojego wzroku

 

Ekran czytników charakteryzuje się tym, że wygląda jak kartka papieru, a nie jak wyświetlacz urządzenia elektronicznego. To zasługa gęstości pikseli na poziomie 300ppi i wyświetlania aż 16 odcieni szarości. Papier elektroniczny nie świeci. Czytnik jest bowiem wyposażony w diody, które znajdują się w ramce, a nie pod wyświetlaczem. Światło więc nie trafia prosto w oczy, tylko oświetla czytany tekst. Dzięki temu nie męczy wzroku. Po czytnik możesz więc sięgnąć również przed snem, mając pewność, że nie zakłóci on Twojego wypoczynku – w przeciwieństwie do ekranu smartfonów i tabletów.

 

E-book - zawsze czytelny i wygodny

 

Czytnik e-booków jest też bardzo wygodny w użyciu – tekst pozostaje wyraźny i czytelny nawet podczas najbardziej słonecznego dnia oraz pod dużymi kątami patrzenia. Sam czytnik jest nieduży i lekki; z łatwością mieści się w plecaku i torebce, a nawet większej kieszeni. Mimo to może pomieścić w sobie setki, czy nawet tysiące plików, dając Ci łatwy i wygodny dostęp do wybranych tytułów, w tym także największych tomów. To bardzo wygodne zwłaszcza podczas podróży. Co więcej, czytnik jest urządzeniem o długiej żywotności baterii; znacznie dłuższej niż telefon czy tablet.

W sprzedaży znajdziesz różne czytniki e-booków. Ich podstawowa funkcjonalność jest taka sama. Droższe i bardziej nowoczesne modele oferują dodatkowe opcje, np. słownik i możliwość podejrzenia definicji danego słowa (ważne: działa w książkach w języku angielskim!), przystępniejszą obsługę czy wyższą rozdzielczość obrazu.

 

Co, jeśli nie chcę lub nie mogę kupić czytnika do e-booków?

 

W takiej sytuacji możesz wykorzystać swój telefon, tablet lub komputer. Miej jednak na uwadze to, że wzrok podczas czytania na takim urządzeniu zmęczy się szybciej; może też pojawić się ból głowy. Ponadto korzystanie z urządzeń przed snem, co potwierdzają badania, utrudnia zasypianie i pogarsza jakość odpoczynku. W słoneczny dzień takie czytanie może wręcz stać się niewykonalne – ekran wtedy jest znacznie mniej czytelny.

Podczas czytania, zwłaszcza długich tekstów, na urządzeniach innych niż czytnik warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które nieco zmniejszą dyskomfort:

  1. Zmniejsz jasność ekranu – jeśli czytasz w pokoju lub w miejscu, gdzie światło nie jest przesadnie ostre, nie korzystaj ze zbyt jasnego ekranu. Twoje oczy zdecydowanie bardziej i szybciej się męczą w kontakcie z mocnym światłem bijącym z wyświetlacza.
  2. Włącz tryb czytania – jeśli Twój tablet czy smartfon posiada „tryb czytania”, włączaj go za każdym razem, kiedy czytasz dłuższy tekst, w tym nie tylko powieść, ale też artykuł. Funkcja ta redukuje emisję niebieskiego światła, odpowiedzialnego głównie za zmęczenie wzroku.
  3. Rób przerwy – oczy narażone na mocne światło z wyświetlacza szybciej się wysuszają i męczą. Co kilkadziesiąt minut rób kilkuminutowe przerwy, by możliwie jak najbardziej zmniejszyć ryzyko dyskomfortu. Wykorzystaj je, by skierować wzrok na przedmioty ustawione daleko, np. widok za oknem.
  4. Nie czytaj przed snem – jeśli lubisz czytać do poduszki, wybierz tradycyjną książkę lub czytnik. Dowiedziono naukowo, że ekrany LCD wpływają niekorzystnie na jakość snu.
  5. Mimo wszystko wybierz tablet zamiast smartfonu – ekrany obydwu urządzeń są produkowane na tych samych zasadach, jednak bierzemy pod uwagę wielkość. Najlepszym dla wzroku będzie ekran o przekątnej ok. 10 cali. Mniejsze powodują szybsze zmęczenie oczu.
 

Podsumowanie

 

Kupno czytnika do e-booków warto potraktować jak inwestycję – we własny komfort i zdrowie. Tym bardziej, że dziś czytniki nie kosztują więcej niż telefon czy tablet. Powinny sięgnąć po nie zwłaszcza osoby, które czytają dużo i często oraz osoby, które czytając, nie lubią być rozpraszane przychodzącymi powiadomieniami, które niestety często zasypują nas w telefonach i tabletach. Pamiętaj, że niezachowanie odpowiedniej higieny wzroku podczas czytania może spowodować wystąpienie wady wzroku lub pogłębienie już obecnej wady widzenia, a także wywołać zmęczenie oczu i ból głowy, które odczujesz najpewniej już po pierwszej sesji z urządzeniem niedopasowanym do odczytu książek elektronicznych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: